Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Mákos guba  recept
Mákos guba
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Az utóbbi tíz évben egyre nagyobb teret hódít a bio, avagy a vegyszermentes, ökológiai gazdálkodásból származó élelmiszerek iránt kereslet. A természetes alapanyagokat keresők azonban sok - sokszor megtévesztő - dologgal találhatják magukat szemben, miközben csupán természetes, ökológiai szempontból helyesen termesztett, termelt alapanyagra vágynak.

A kemikáliákkal, a túlzott vegyi anyag felhasználással szemben sokaknak ellenérzésük van. Van, aki már egyedülállóként is késztetést érez rá, hogy tisztább, a klasszikus gazdálkodáshoz közelebb álló helyről származó élelmiszert fogyasszon, sokan azonban a gyerekvállalás alatt, után jutnak erre a döntésre.

De mit is jelent valójában a bio?

A bio azt jelenti, hogy a termény olyan mezőgazdaságból származik, ahol nem használnak növényvédő szereket, műtrágyát vagy más vegyi anyagokat. Ezek a vegyi anyagok ugyanis nem csak a növény felületét védik, hanem a talajba jutva a növény gyökerein keresztül fel is szívódnak.

A bio élelmiszerek, alapanyagok termesztéséhez azonban nem elegendő egyik napról a másikra letenni a vegyszereket, a termelésben résztvevő talajnak már korábban (2-3 éven keresztül) vegyszermentesnek kell lennie. Ennek legjobb módja, ha a bio gazdálkodás kezdetéig a földet pihentetik. A növényvédő szereknek teljes mértékben szerves eredetűnek kell lennie, azaz semmilyen mérgező anyagot nem tartalmazhatnak, valamint az is fontos szempont, hogy ne szívódjanak fel a növényekbe, s azok felületéről könnyen, vízzel le lehessen mosni.

Milyen a bio alapanya? Mit tud a bio élelmiszer?

Az organikus, bio vagy más néven öko környezetben nevelt alapanyagok sok esetben magasabb tápanyagtartalommal bírnak, mint nagyipari társaik, hiszen a bio gazdálkodásban a mennyiség helyett sokkal inkább a minőség jelenti a végcélt. Olyan termék előállítása, amely a lehető legkevesebb káros anyagot tartalmazza. Ennek az idafigyelésnek azonban megvan az ára. A bio termékek értelemszerűen drágábban a nagyipari körülmények között előállított, műtrágyával, növényvédő szerekkel, gyógyszerekkel kezelt alapanyagoknál és az azokból előállított élelmiszereknél, hiszen egy egységnyi idő alatt a bio élelmiszerből kevesebb állítható elő, viszont nagyobb odafigyelést, törődést igényel.

A bio alapanyagokból legtöbb esetben bio élelmiszerek lesznek, feltéve, ha a gyártási folyamat során semmilyen mesterséges anyag, adalékanyag nem kerül a készülő termékhez. Ennek biztosítása már a termőföldeken megkezdődik, így a bio tanúsítvánnyal ellátott termékek, alapanyagok a növekedés, termelés teljes folyamata alatt ellenőrizve vannak, egészen a bio vetőmagtól kezdve.

Honnan lehet biztosan tudni, hogy a bio az valóban bio?

Jelenleg Magyarországon tíz jogszabály biztosítja ennek meglétét. Ezek a jogszabályok részletekbe menően leírják, meghatározzák a növénytermesztés, az állattartás, a takarmányozás, a méhészet, a gombatermesztés mikéntjét és természetesen azt is, hogy az szabályoknak megfelelően előállított alapanyagok hogyan válhatnak feldolgozott bio élelmiszerekké.

A növénytermesztés mellett az állattartásra is vonatkoznak a jogszabályok, amelyek kimondják, hogy a bio gazdálkodásban nevelt, tartott állatokat nem lehet ketrecben tartani, nem lehetnek kikötve, illetve a szükséges életterüket biztosítani kell számukra. Az állatok természetesen csak bio takarmányt kaphatnak, növekedésüket nem serkenthetik mesterséges úton, illetve a felesleges gyógyszerezésük sem megengedett.

Mire figyeljünk, ha bio termékeket szeretnénk választani?

Arra, hogy a kézműves, háztáji, reform, natúr, őstermelői szavak nem a szinonímái a bionak, hanem más és más gazdálkodási, előállítási módot jelentenek, illetve olyan aktuális étkezési divatnak megfelelő alapanyagokat, élelmiszereket amelynek törvényi szabályozása és ellenőrzése alig van, vagy messze elmarad a bio szigorú szabályrendszerétől.

A bio esetében mindig találkozunk tanúsítvánnyal, amely jelzi, hogy a megvásárolt alapanyag vagy feldolgozott élelmiszer valóban annak a jól ellenőrzött folyamatnak a terméke, megfelelt az elvárásoknak. A szabályok betartását minden EU-s tagállamban független szervezetek végzik, így Magyarországon is két független cég kontrollálja a folyamatot, az ő védjegyük biztosíték lehet a vásárló számára, hogy valóban bio élelmiszert tart a kezében.

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.