Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Kijevi csirkemell rizibizivel
Dubarry-csirkemell
Mákos guba
Krémes spenótfőzelék
Rigójancsi, ahogy mi szeretjük
Klasszikus stíriai metélt
Hagymás rostélyos
A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
Kapros tökfőzelék virslivel
Körömpörkölt csülökkel
Epres blondie
Káposztás tészta egyszerűen
Tárkonyos csirkeraguleves
Rakott zöldbab darált hússal
Csupacsokis brownie
Klasszikus túrógombóc fahéjas tejföllel
Klasszikus grízgaluska leves
Zsemlegombóc
Babgulyás
Egészséges

Genetika kontra életmód: végre kiderült, felül lehet-e írni a rossz géneket

A generációról generációra öröklődő tulajdonságok határozzák meg, hogy milyen színű a szemünk, a hajunk, milyen formája van az orrunknak, a fülünknek és így tovább. A külső jellemzőkön kívül a gének a személyiségjegyeinket is befolyásolják, valamint arra is hatással vannak, hogy várhatóan meddig élünk.

Ha valaki családjában gyakori a korai elhalálozás vagy a daganatos megbetegedések aránya, akkor biztosan elgondolkodott már azon, hogyan lehet „kicselezni” a géneket. A legkézenfekvőbb megoldás az egészséges életmód követése, de vajon mennyit ér a helyes táplálkozás és a sport a belénk kódolt üzenetekkel szemben? Egy friss kutatásból végre kiderült, íme az eredmények.

Az egészséges szokások, mint például a sport,  növelhetik a várható élettartamot /Fotó: Shutterstock
Az egészséges szokások, mint például a sport, növelhetik a várható élettartamot /Fotó: Shutterstock

Genetika kontra életmód: felülírhatjuk-e a géneket?

A genetika mint élettartamot befolyásoló tényező régóta foglalkoztatja a szakembereket. Az eddigi kutatások alapján kiderült, hogy a genetika önmagában körülbelül 21%-kal növelheti a megbetegedések és a korai elhalálozás esélyét.

Jó hír viszont, hogy a legfrissebb vizsgálatok szerint az egészséges életmód mintegy 62%-kal ellensúlyozhatja a gének hatását, így akár 5 évvel is megnövelve az egyén várható élettartamát.

Mit értenek a kutatók egészséges életmód alatt?

Szintén vizsgálati eredményekre alapozott álláspontot képviselnek. Jól tudjuk, hogy a dohányzás, az alkoholfogyasztás, az étrend és a fizikai aktivitás szintje befolyásolják az élettartamot. Ebből következik az a megállapításuk, hogy akkor ideális az életmódunk, ha

  • soha nem dohányzunk,
  • rendszeresen mozgunk,
  • elegendő mennyiségű és jó minőségű alvásban van részünk és
  • egészségesen táplálkozunk.

A kínai és brit kutatók közös vizsgálatának eredményét összegezve megállapíthatjuk, hogy a rossz genetika ellenére is élhetünk hosszú és egészséges életet, amennyiben törekszünk a fentiek betartására – derül ki a The Guardian cikkéből.


Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.