Valahányszor a környezetünkben ételmérgezéses megbetegedés történik, azonnal komoly információáradat zúdul ránk. Mindenki tudni véli, hogyan betegedett meg az illető, mi okozta a panaszokat és persze a gyógyításra is mindig akadnak tuti tippek. Egy állapotról túl sok hamis információ birtokolni azonban legalább olyan rossz, mint túl keveset tudni – pont ezért tisztázzuk most a tévedéseket.
Sokan azt feltételezik, hogy az utolsó étkezés az oka a rosszullétüknek, ez azonban nem mindig igaz. Egyes baktériumoknak ugyanis viszonylag sok idő kell, míg elszaporodnak, és a hatásuk észlelhető. Tehát egy esti rosszullét esetében nem feltétlenül az ebéd a ludas: előfordulhat, hogy már 1-2 nappal korábban megtörtént a fertőzés.
Mindenki nagyon biztos magában, abban, hogy az otthonában minden higiéniai előírást betart. Ennek ellenére meglepően magas az otthoni megfertőződések száma. Elég egy apró figyelmetlenség, és már kész is a baj. Hogy mire gondolunk? Nem mossuk le jól a vágódeszkát, amin a csirkehúst feldolgoztuk, majd ezen vágjuk a salátát – a baktériumok máris vándorlásnak indultak. Vagy picit tovább hagytuk a pulton az ebéd maradékát, mielőtt a hűtőbe tettük volna – ennyin múlhat az emésztőrendszer egészsége.
Nem ajánljuk, hogy megkóstoljuk a csirkét péládul, hogy átsült-e. Az élelmiszer belső hőmérsékletének ellenőrzésének helyes módja egy hőmérő! Csak ezzel tudod biztonságosan megnézni, hogy az étel belül is átsült-e.
A zöldségek és gyümölcsök ugyanolyan valószínűséggel okozhatnak ételmérgezést, mint a húsok – sőt, még a főtt rizsben is elszaporodhatnak bizonyos baktériumok. Az étel megfertőződésének esélye kevésbé függ az étkezési preferenciákól, sokkal inkább a főzési technikától és a higiéniától.
Az étkezés előtti kézmosás jó gyakorlat, de sajnos nem véd meg az ételmérgezéstől. Mi van például, ha az, aki dolgozott az étellel, nem mosott kezet? Vagy ha a nyersanyagokon a helytelen kezelés miatt már elszaporodtak a baktériumok? Amit tehetünk: főzés előtt, közben és után, a fürdőszoba használata után, étkezés előtt és háziállat érintése után mindig mossunk kezet! Ezenkívül meg kell mosni a friss zöldségeket és a gyümölcsöket, a konyhai eszközöket, a konyhapultot tisztán kell tartani, hogy csökkentsük a baktériumok növekedésének és szaporodásának kockázatát.
A frissnek tűnő étel is lehet fertőzött! A baktériumokat a szemünk nem látja, így nem lehet megállapítani, hogy elkezdtek-e szaporodni az élelmiszerben.
Az emberek gyakran összehasonlítják a műanyag és a fa vágódeszkák biztonságosságát, mondván, hogy az előbbi élelmiszer-biztonsági szempontól jobb, ám erre nincs tudományos bizonyíték. Fontos, hogy minden használat után mossuk el alaposan a vágódeszkákat, ha lehet, fertőtlenítsük is őket. Legyen külön deszka a főtt és nyers alapanyagokhoz, külön a húsokhoz és zöldségekhez, így megakadályozható a keresztszennyeződés.
(Borítókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.