Míg szilárd táplálék nélkül akár több hétig is kihúzzuk, víz nélkül legfeljebb három napig bírjuk, a testünk 60%-a ugyanis víz. A víz segítségével juttatja el szervezetünk a sejtekhez az egészséges működéshez szükséges tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat, illetve szabadul meg a méreganyagoktól. Szükség van rá a vérképzéshez, az emésztéshez, az idegi és hormonális folyamatok szabályozásához, a testhőmérséklet fenntartásához és még egy sor, élettani szempontból nélkülözhetetlen folyamathoz.
Röviden tehát: ha nincs elég víz a szervezetünkben, mert nem iszunk eleget – vagy nem a megfelelő italokat fogyasztjuk –, a test működése összezavarodik, a rendszer összeomlik, és jönnek a betegségek.
Bár a szervezet vízigényét számos tényező befolyásolja, általánosságban elmondható, hogy 10 testsúlykilogrammonként napi 350 ml víz fogyasztása javasolt, vagyis normál hőmérsékleti körülmények között és átlagos fizikai aktivitás mellett egy 70 kg körüli embernek 8-10 alkalommal 250 ml víz elfogyasztása ajánlott, de a nyári melegben ez az igény akár 12 pohárra is nőhet.
Nem jó délelőtt behörpölni az egész napos adagot, aztán délután egy cseppet sem inni, mert a test csak korlátozott mértékben képes tárolni a vizet. A főétkezések előtt félórával, továbbá evés után két órával érdemes többet inni, így nem hígítja az emésztőnedveket, és kényelmesen elfogyasztható a szükséges mennyiség.
Napi ajánlott folyadékbevitel életkor szerint:
Ásványvíz vs. forrásvíz
Vajon miben tér el egymástól az ásvány- és a forrásvíz? Mindkettő rendkívül egészséges és finom, a különbség annyi köztük, hogy az előbbi a szennyeződésektől mentes föld alatti vízrétegből, hatóságilag elismert lelőhelyről származik, míg a forrásvíznek nem kell védett vízadó rétegből erednie, valamint nem kell hivatalosan elismertetni. Ám mindkettőnek ugyanolyan szigorú minőségi előírásoknak kell megfelelnie, és fontos szabály az is, hogy a szénsavasságot biztosító szén-dioxidon kívül egyik termék sem tartalmazhat semmilyen más hozzáadott anyagot. A csapvíz földalatti, vagy felszíni víz, amelyet tisztítás, mikrobiológiai- fizikai-, és kémai eljárások után kerül a vezetékekbe - itthonk bátran fogyaszthatók, de más oroszágok vízminőségéről érdemes az utazás előtt tájékozódni.
A cikket a Mizse természetes ásványvíz támogatta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.