Csikós tokány recept
Csikós tokány
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Puncstorta  recept
Puncstorta
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Egészséges

5 meglepő ok, ami miatt fájhat a fogunk

A fogfájás az egyik legkínzóbb fájdalom. Bár legtöbbször egy lyukas fog a bűnös, más oka is lehet ennek az őrjítő tünetnek. Összegyűjtöttünk néhány hasznos információt, amellyel beazonosíthatók a fogfájás okai, és tippeket adunk a kezelésre is.

A fogszuvasodás a világ egyik legelterjedtebb betegsége, melyet baktériumok okoznak. Ezért fontos a rendszeres fogorvosi vizsgálat, a szűrővizsgálat, a fogkőeltávolítás és persze a megfelelő szájápolás. A fogmosással ugyanis eltávolítjuk a baktériumokat tartalmazó lepedéket a fogak felszínéről. A baktériumok által termelt savak ugyanis kikezdik a zománcot és elindítják a kóros folyamatot.

A fogszuvasodáson kívül azonban több más is kiválthatja a fájdalmat.

fogérzékenység

Ha hideg ételek vagy italok fogyasztáskora fáj a fogunk, valószínűleg fogérzékenységgel küzdünk. A fogérzékenység hátterében a vékony, megkopott fogzománc áll. Sérült fogzománc esetén hirtelen fellépő és rendkívül kellemetlen érzést tapasztalhatunk, éles nyilallást, mely főleg jeges italok, fagylalt fogyasztásakor jelentkezik, de súlyosabb esetben a fogak levegővel való érintkezés is fájdalmat okozhat. A fogzománc sérülhet reflux betegség, savas élelmiszerek fogyasztása miatt, de okozhatja fogcsikorgatás is.

Hogyan kezelhetjük? Az érzékenység kezelése a fájdalom mértékétől függ. Enyhe fájdalom esetén elég lehet érzékeny fogakra ajánlott fogkrém használata. Kifejezettebb fájdalom esetén a fogorvos javasolhat terápiát. A legjobb, ha kerüljük a savas üdítőket, a fogmosást pedig az étkezést követően, 20-30 perccel később végezzük reggel és este lefekvés előtt.

Fogérzékenységben kihívást jelent egy jégkrém elfogyasztása / Fotó: Shutterstock
Fogérzékenységben kihívást jelent egy jégkrém elfogyasztása / Fotó: Shutterstock

Ínyvisszahúzódás

A fogíny egy kollagénben gazdag, rugalmas lágyszövetállomány, amely nem csak az esztétikus mosoly elengedhetetlen alkotóeleme, de fontos védelmi funkciója is van. Amikor a fognyakról az íny a foggyökér irányában visszahúzódik, ínyrecesszióról beszélünk. Ilyenkor a foggyökér érintkezik a szájban található bakteriális flórával, de ki van téve az élelmiszerek okozta hőmérsékleti és pH változásoknak is, nem beszélve a mechanikai traumáról, amit pl. a túl agresszív fogmosás okoz.

Hogyan kezelhetjük? Az első lépés az ínyrecessziót kiváltó tényező azonosítása és megszüntetése. Ha az ínyvisszahúzódás nem túlságosan előrehaladott, elképzelhető, hogy egy, a megfelelő eszközökkel a rendelőben elvégzett tisztítás – amelynek a fogkőeltávolítás is része lehet – elég lehet a folyamat megállításhoz. Súlyosabb esetben fognyaki tömés is szükségessé válhat, illetve ínyplasztikai beavatkozásra is sor kerülhet. A legjobb a megelőzés, ezért érdemes befektetni egy kiváló minőségű elektronikus fogkefébe vagy egy kézi, extra puha sörtéjű fogkefébe.

Fogsérülés

Meglepően sokan nincsenek tudatában annak, hogy fogsérülést szenvedtek. Ez lehet akár egy sok-sok évvel ezelőtti baleset következménye, amikor a szájat, az arcot és így a fogakat ütés érte. Fogsérülés után megnövekszik a fájdalom és az érzékenység a rágás során, ami a fog meghajlását okozza, és irritálja a fogban lévő idegvégződéseket. Ilyen esetben a fogorvosnak rendszeresen ellenőrizni kell a fogat! Ha a trauma következtében a fog elhalt, a fog külső része elszíneződhet és érzékennyé válhat.

Hogyan kezelhetjük? A traumatizált fogat egy idő után el kell távolítani, a kezelési tervet a fogorvos állítja össze.

Sportolás közben könnyen sérülhet a fog / Fotó: Shutterstock
Sportolás közben könnyen sérülhet a fog / Fotó: Shutterstock

Éjszakai fogcsikorgatás

A fogcsikorgatás vagy bruxizmus egy rendkívül gyakori jelenség, ami gyerekek és felnőttek esetében is előfordul. Rossz szokás, ami nem csak bosszúságot okoz a partnernek, hanem a fog töréséhez vagy kilazulásához vezethet. A fogcsikorgatást megszámlálhatatlan dolog előidézheti. Előfordul, hogy az ok egyszerűen a túlságosan feszes rágóizom, ami nem képes ellazulni, így összeszorítva a két fogsort. A túl magas tömés, inlay, korona vagy kivehető fogsor miatt is kialakulhat fogcsikorgatás. Ha fogak találkozási helye eltér, kiegyensúlyozatlan, a fogfájdalom mellett izomfájdalom is jelentkezhet.

Hogyan kezelhetjük? A fizikai tényezők által okozott bruxizmus ellen hatékony megoldás egy speciális fogvédő, úgynevezett éjszakai harapásvédő lemez vagy fogsín alkalmazása. Ezek éjszakai viselésével megelőzhető a csikorgatás, ezáltal a fogak károsodása, emellett pedig a pihentető, nyugodt alváshoz is hozzájárulnak. Ha pszichés okok állnak a fogcsikorgatás mögött, mint a szorongás és a stressz, meditációs technikákkal próbálkozhatunk.

Arcüreggyulladás

Influenza szezonban gyakori, hogy arcüreggyulladás lesz egy megfázás szövődménye. Az orrmelléküreg-gyulladás okozhat fogászati fájdalmat. A legjellemzőbb fogfájást okozó orrmelléküreg-gyulladás kiindulási pontja az arcüreg. Az orrmelléküregek, a fogak és az íny hasonló idegekből állnak, melyek képesek a fájdalominger közvetítésére. Az orrmelléküreg-gyulladás következtében kialakuló gyulladás vagy fogászati betegség okozhatja ezen idegek nyomását, mely fájdalomhoz vezet, és amit fogfájásként érzékelhetünk.

Hogyan kezelhetjük? Fogászati ​​kezelés helyett gyulladáscsökkentő szerek és antibiotikum segíthet.

Ajánljuk még:


Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.