Amikor azt látjuk, hogy valaki evés közben hirtelen fuldokolva köhögni kezd, akkor nem árt tudni, mi is történik valójában. A falat, amelyet éppen rágott, a nyelőcső helyett a légcsőbe került, ezzel részlegesen vagy teljesen elzárva a légutat. Ez akkor fordul elő, ha az illető épp a nyelés pillanatában levegőt vesz.
Ezt a hatékony műfogást az amerikai dr. Henry Heimlich fedezte fel 1974-ben. Azóta olyan hírességek életét sikerült ezzel megmenteni az idegentest lenyelése okozta fulladástól, mint Reagan elnök, Cher és Carrie Fisher. De fordítva is előfordult már: Clint Eastwood hősies cselekedetével egy sporttársa életét mentette meg golfozás közben. Az illető félrenyelt egy darabka sajtot, az Oscar-díjas színész-rendező pedig a műfogást alkalmazva sikeresen megakadályozta a fulladást.
1. lépés:
Van, hogy ilyenkor elegendő, ha az ember köhögni kezd, és sikerül felköhögni a félrement ételt. Ha nem, akkor állítsuk fel az illetőt, határozott mozdulattal a lapockái között tenyérrel üssük meg néhányszor – maximum ötször –, így az étel visszakerülhet a garatba, felszabadítva a légutat. Ha azonban azt tapasztaljuk, hogy hiába ütögetjük a fuldoklót, nem hoz eredményt, akkor kell bevetnünk a Heimlich-fogást. Ne késlekedjünk, minden pillanat számít, ugyanis az illető nem jut oxigénhez, így ha nem cselekszünk, akár meg is fulladhat. Ne várjunk arra, hogy elmondja, mi a baj, ugyanis nem tud hangot kiadni.
2. lépés:
Mögé állva kulcsoljuk össze a kezünket a hasa felső szakasza előtt. Egyik kezünket szorítsuk ökölbe, hüvelykujjunk hajlatát helyezzük a szegycsontja alatti pontra. Másik kezünkkel szorosan markoljuk át az ökölbe szorított kezünket.
3. lépés:
Határozott, gyors mozdulattal rántsuk magunk felé, majd kissé felfelé az öklünket. Ez a mozdulat két részből álljon: először magunk felé húzzuk, majd felfelé. Gyorsan végezzük, tehát a két mozdulat között ne hagyjuk szünetet. Az így megnövekedő légnyomás segít kipréselni a félrenyelt falatot.
Ha az ötödik próbálkozás sem hoz eredményt, azonnal hívjunk mentőt, és folytassuk a műveletet teljesen az elejétől, tehát ütögessük a hátát, majd alkalmazzuk a Heimlich-műfogást.
Persze nem minden esetben, és mindenkinél alkalmazható a Heimlich-fogás – a borsonline cikkéből kiderül, melyek ezek a kivételek!
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.