Kapros tökfőzelék virslivel
A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Csupacsokis brownie
Klasszikus grízgaluska leves
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Epres blondie
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Klasszikus stíriai metélt
Dubarry-csirkemell
Körömpörkölt csülökkel
Mézes-mustáros csirkemell
Dödölle - az eredeti recept
Káposztás tészta egyszerűen
Zsemlegombóc
Tojásos nokedli fejes salátával
Mákos guba
Vadas marha
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Kijevi csirkemell rizibizivel
Egészséges

Tudod mit kell tenni, ha valaki evés közben fuldokolni kezd? Így alkalmazd a Heimlich-fogást

 Így alkalmazd a Heimlich-féle műfogást
Azért, hogy egy félrenyelt falat okozta fulladozást látva ne essünk kétségbe, itt az ideje, hogy elsajátítsuk a Heimlich-féle műfogást, amivel akár életeket is menthetünk. Nézzük, hogyan kell helyesen alkalmazni!

Amikor azt látjuk, hogy valaki evés közben hirtelen fuldokolva köhögni kezd, akkor nem árt tudni, mi is történik valójában. A falat, amelyet éppen rágott, a nyelőcső helyett a légcsőbe került, ezzel részlegesen vagy teljesen elzárva a légutat. Ez akkor fordul elő, ha az illető épp a nyelés pillanatában levegőt vesz.

 Így alkalmazd a Heimlich-féle műfogást / Fotó: Shutterstock
Így alkalmazd a Heimlich-féle műfogást / Fotó: Shutterstock

Ilyenkor akalmazandó a Heimlich-féle műfogás!

Ezt a hatékony műfogást az amerikai dr. Henry Heimlich fedezte fel 1974-ben. Azóta olyan hírességek életét sikerült ezzel megmenteni az idegentest lenyelése okozta fulladástól, mint Reagan elnök, Cher és Carrie Fisher. De fordítva is előfordult már: Clint Eastwood hősies cselekedetével egy sporttársa életét mentette meg golfozás közben. Az illető félrenyelt egy darabka sajtot, az Oscar-díjas színész-rendező pedig a műfogást alkalmazva sikeresen megakadályozta a fulladást.

Így cselekedj, ha látod, hogy valaki evés közben egyszer csak nem kap levegőt

1. lépés:

Van, hogy ilyenkor elegendő, ha az ember köhögni kezd, és sikerül felköhögni a félrement ételt. Ha nem, akkor állítsuk fel az illetőt, határozott mozdulattal a lapockái között tenyérrel üssük meg néhányszor – maximum ötször –, így az étel visszakerülhet a garatba, felszabadítva a légutat. Ha azonban azt tapasztaljuk, hogy hiába ütögetjük a fuldoklót, nem hoz eredményt, akkor kell bevetnünk a Heimlich-fogást. Ne késlekedjünk, minden pillanat számít, ugyanis az illető nem jut oxigénhez, így ha nem cselekszünk, akár meg is fulladhat. Ne várjunk arra, hogy elmondja, mi a baj, ugyanis nem tud hangot kiadni.

2. lépés:

Mögé állva kulcsoljuk össze a kezünket a hasa felső szakasza előtt. Egyik kezünket szorítsuk ökölbe, hüvelykujjunk hajlatát helyezzük a szegycsontja alatti pontra. Másik kezünkkel szorosan markoljuk át az ökölbe szorított kezünket.


3. lépés:

Határozott, gyors mozdulattal rántsuk magunk felé, majd kissé felfelé az öklünket. Ez a mozdulat két részből álljon: először magunk felé húzzuk, majd felfelé. Gyorsan végezzük, tehát a két mozdulat között ne hagyjuk szünetet. Az így megnövekedő légnyomás segít kipréselni a félrenyelt falatot.

Fontos!

Ha az ötödik próbálkozás sem hoz eredményt, azonnal hívjunk mentőt, és folytassuk a műveletet teljesen az elejétől, tehát ütögessük a hátát, majd alkalmazzuk a Heimlich-műfogást.

Persze nem minden esetben, és mindenkinél alkalmazható a Heimlich-fogás – a borsonline cikkéből kiderül, melyek ezek a kivételek!

(Borítókép: Shutterstock)

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.