Vajon miben rejlik a „folyékony arany” titka, amely nem csak a főzéshez és a testápoláshoz kiváló, de természetes gyógyszerként védi a testet a káros külső behatásoktól is?
A mediterrán országokban napjainkban is rengeteg fogy belőle. Egy tanulmány szerint a görög sziget, Kréta lakói használják a legtöbb olívaolajat, évente kb. 21 liternyit, és ők élnek a legegészségesebben, valamint a legtovább – nem ritka a 100 év feletti kor! – is. Nem csoda, hogy az orvostudomány világszerte az olívaolaj gyógyhatásait kutatja, és így újabb és újabb szenzációs felfedezések látnak napvilágot.
A szabad gyökök ellensége
Az olívaolajban rengeteg E-vitamin és másodlagos növényi anyag található. Ennek a remek kombinációnak köszönhető, hogy véd az agresszív oxigénmolekulák, az úgynevezett szabad gyökök ellen, melyek leginkább a környezeti behatások, például a stressz és a dohányzás miatt jönnek létre a szervezetben. A szabad gyökök károsítják a sejteket, gyorsabban öregedik tőlük a bőr, sőt, a rák kialakulásában is jelentős szerepet játszanak.
A kísérletek szerint azonban az olívaolaj ez utóbbi betegség ellen is hatékony védelmet nyújt: a feltételezések szerint például 25%-kal kisebb a mellrák kialakulásának kockázata azoknál a nőknél, akik naponta legalább két alkalommal fogyasztják. Olyan anyagot is találtak benne, amely a laborvizsgálatok során legyőzte a gyomorfekélyt, egyes esetekben pedig akár gyomorrákot is kiváltó helico baktériumot.
Rugalmassá teszi az ereket
A növényi olajok pozitívan hatnak a koleszterinszintre. Míg más fajták, például a szezámolaj az összértéket csökkentik, addig az olívaolaj főleg a vérben lévő „rossz” LDL-koleszterin ellen hatásos, a „jó” HDL-koleszterin szintjét ugyanakkor nem befolyásolja. A titok az olívaolajban található telítetlen zsírsavakban rejlik. A telepítési területtől, a szüret idejétől és az előállítási módtól függően az olaj 55 és 90% közötti mennyiségben tartalmazza ezt jótékony hatású anyagot. A telítetlen zsírsavak megvédik az érrendszert a meszesedéstől, és megakadályozzák a zsírok lerakódását az erekben, így védenek az érrendszeri megbetegedések és a trombózis ellen, de a magas vérnyomás megelőzése szempontjából is hatékonyak. Ráadásul az olívaolajnak egy fontos pozitív „mellékhatása” is van: a benne lévő növényi anyag, az úgynevezett fenol révén az erek még egy zsírosabb étkezést követő véráramváltozáshoz is alkalmazkodnak.
Hogyan ismerhető fel a jó minőségű olaj?
Figyeljünk oda a vásárlásnál, ugyanis csak az első osztályú olaj az, ami valóban egészséges! Ha a címkén azt olvassuk, hogy „extra szűz”, nyugodtan tegyük a kosarába, ennek az előállításához ugyanis alig egy nappal korábban leszedett olívabogyókat használtak. Az eljárás a következő: a termést jól szellőző szobában tárolják, aztán lemossák róla a szennyeződéseket (talajmaradványok, levelek és ágak), majd egy mechanikus rendszer segítségével kipréselik az olajbogyót. Az így keletkező pasztát kíméletesen átgyúrják, majd az olajat ülepítéssel és centrifugálással választják el a masszától. Az extra szűz olívaolajat ezután leszűrik, és palackozzák, a folyamat során azonban sem oldószert, sem hőkezelést nem alkalmaznak.
A Sansa feliratú olívaolaj ezzel szemben a centrifugálás során keletkező maradványokból készül. Mivel oldószerrel nyerik ki a megmaradt olívamasszából, így az élettani hatásai is jóval kedvezőtlenebbek.
Segít a stressz ellen
Az olívaolaj külsőleg, masszázsként, pakolásként alkalmazva élénkítő hatású, és segít legyőzni a stresszt. A bőrre kenve élénkíti a vérkeringést, így a görcsös izmok ellazulnak. Kenjük be vele a nyakunkat és a vállainkat, helyezzünk rá folpackot, majd fedjük be egy törölközővel az említett területet. Pihenjünk így félórát, végül zuhanyozzunk le meleg vízzel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.