Megoszlanak a vélemények arról, hogy szükség van-e a vitaminok és ásványi anyagok étrend-kiegészítő formájában történő bejuttatására a szervezetbe. Egyesek szerint a változatos étkezés maximálisan fedezi az igényünket, mások szerint a manapság elérhető termékek már nem tartalmazzák kellő mennyiségben a nélkülözhetetlen tápanyagokat. Abban viszont egyetérthetünk, hogy bizonyos élethelyzetben (pl. rendszeres és aktív sportolás esetén vagy a várandósság idején) a testünknek szüksége lehet egy kis extra löketre, vagy hogy a betegségmegelőzés szempontjából is hasznos, ha a vitaminraktáraink a maximumom állnak. Bármilyen okból is döntünk a multivitamin-szedés mellett, úgy tűnik, nem nyúlunk nagyon mellé. Egy friss kutatásból ugyanis kiderült, hogy a rendszeres multivitamin-bevitel akár három évvel is eltolthatja a memóriagondok jelentkezésének kezdetét.
Az idő előrehaladtával a memóriaváltozás normálisnak mondható, de nem feltétlenül szükségszerű, illetve a memóriacsökkenés elindulásának időpontja is egyénenként változó lehet.
A The American Journal of Clinical Nutrition című folyóiratban publikált idei tanulmány kutatóinak több mint 3500 felnőtt körében végzett longitudinális vizsgálata azt mutatta, hogy a multivitamint szedők jobb kognitív képességekkel rendelkeznek, magasabb életkorban is. A kutatásban a résztvevők egy csoportja rendszeresen szedett multivitamint, míg másik részük placebót kapott. Három éven keresztül monitorozták a résztvevőket, úgy, hogy évente neuropszichológiai tesztek kitöltésére kérték őket. Az eredmények azt jelzik, hogy a táplálékkiegészítőt szedők körében jobb az azonnali memóriafelidéző képesség – írja a healthdigest cikkében.
Természetesen nem, hiszen nincs az az étrend-kiegészítő, ami helyettesítené az egészséges táplálkozást és életmódot. Kiegészítésnek viszont kiváló, sőt, láthatjuk, hogy kifejezetten jótékony hatású lehet. A kutatások persze tovább folynak a témában, és érdekes eredmények születhetnek, ha nagyobb mintán, a szocikulturális tényezőket is figyelembe véve zajlanak majd a vizsgálatok. A teljes bizonyosságig mindenesetre javasolt a tápanyagban gazdag leveles zöldek fogyasztása, a zsíros halak és a dió beiktatása az étrendbe. Emellett a jó minőségű alvás, a mentális jóllétre törekvés és a rendszeres testmozgás biztosan segít az egészségünk hosszú távú fenntartásában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.