Birsalmabefőtt recept
Birsalmabefőtt
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Mákos guba  recept
Mákos guba
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen recept
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin recept
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Egészséges

Döbbenet: az étrend is befolyásolhatta Suhajda Szilárd tragédiáját?

Suhajda Szilárd /Fotó: MTI/Lehoczky Péter
Az ismert hegymászó, Suhajda Szilárd május végén indult a Mount Everest csúcsára, de megszakadt vele a rádiókapcsolat, és hiába küldtek érte kereső- és mentőcsapatot, nem tudták megmenteni az expedícióst.

Suhajda Szilárd nem most először kísérelte meg a csúcstámadást, ám amikor 2017-ben Klein Dáviddal együtt mászott a Mount Everesten, akkor úgy döntött, visszafordul. Idén azonban serpák segítsége és pótlólagos oxigén nélkül indult útnak és nem akart meghátrálni, hiszen elképesztő munkát tett bele mind a felkészülésbe, mind pedig a csúcstámadásba. Kollár Lajos hegymászó, a Magyarok a világ nyolcezresein expedíciójának alapítója a Origo Sportnak azt nyilatkozta, hogy "megérti Suhajdát, hogy nem tudott visszafordulni".

A korábbi csúcstámadás, azaz 2017 idején Suhajda és Klein is visszafordult, ám a velük egyidőben indult amerikai hegymászó Adrian Ballinger oxigénpalack nélkül megmászta a Mount Everestet. Ballinger nem először járt a hegy csúcsán, de akkor először érte el a világ tetejét palack nélkül.

A Mount Everest a világ egyik legveszélyesebb helye /Fotó. Shutterstock
A Mount Everest a világ egyik legveszélyesebb helye /Fotó. Shutterstock

Mi történik testünkkel a magasban?

Minél magasabbra megyünk, annál alacsonyabb a légnyomás, és a közhiedelemmel ellentétben nem ritkul a levegő oxigéntartalma, pusztán csökken ennek a gáznak nyomása. A kisebb nyomású oxigénből pedig kevesebb jut át a tüdőből a vörösvérsejtekhez, azaz a vérünkbe. Ehhez a szervezet nehezen tud alkalmazkodni, de nem lehetetlen hozzászoktatni magunkat.

4000 méter az a magasság, ahol már minden átlagembernél jelentkeznek a magashegyi betegség tünetei, és minél feljebb megyünk, annál erősebbek lesznek a panaszok. Ilyen a magas pulzusszám, a ködös, lassult gondolkodás és az erek tágulata. Mindezek nem ritkán még orvosi segítség mellett is halálhoz vezethetnek.

Minél magasabbra megyünk, annál nagyobb igénybevételnek tesszük ki a szervezetünket /Fotó: Shutterstock
Minél magasabbra megyünk, annál nagyobb igénybevételnek tesszük ki a szervezetünket /Fotó: Shutterstock

Az Everest halálzónájában, 8000 méter fölött semmihez sem hasonlítható körülmények közé kerül az emberi szervezet. Az emésztőrendszer alig működik, a mászónak hányingere lesz és semmilyen táplálékot nem tud a szájába venni. Ha csökken a szervezet energiaszintje és elfogynak a glikogéntartalékok, akkor a test túlélőüzemmódba kapcsol és centralizálja a keringést. Ez azt jelenti, hogy kevesebb vért juttat a végtagokba – írja a paleomedicina.com a mensjournal cikke nyomán.

Hogyan lehet ehhez hozzászokni?

A legmagasabb, adaptációval korrigálható magasság, ahol huzamosabb ideig képes lehet élni az ember megközelítőleg 5700-6000 méter. Ehhez, vagy az ennél magasabbra jutáshoz azonban át kell alakítani a szervezet működését, hogy ne szénhidrát, hanem zsíralapon működjön.

A zsíralapú vagy keto étkezés során a szervezet az energia előállításához kevesebb oxigént használ, és a szénhidrátalapú étrendhez képest kisebb tömegű élelmi anyagra van szüksége a szakportál szerint.

A keto étrend sarokköveti a zsírok jelentik /Fotó: Shutterstock
A keto étrend sarokköveti a zsírok jelentik /Fotó: Shutterstock

Az amerikai hegymászó, Adrian Ballinger a sikertelen csúcstámadás után szakemberek segítségével átalakította étrendjét és életmódját, azaz átállt a ketogén táplálkozásra. A szénhidrátbevitelt 10% alá csökkentette, a napi elfogyasztott ételei további 30%-át fehérjék, 60%-át pedig zsírok alkották. Ballinger egy átlagos nap 4000 kalóriát fogyasztott a felkészülés során, az étrendjének sarokköveit pedig a húsok, a magvak, az avokádó, a vaj és a sajt jelentette.

Intenzív helyett lassú edzés

Az étkezés önmagában nem elégséges, ezért Ballingernek a tréningmódszerein is változtatnia kellett. A szakemberek tanácsára elhagyta a túl sok, magas intenzitású gyakorlatokat és "lelassult". A pulzusszámát az edzések 80%-ban 135 alatt kellett tartania, ugyanis csak így tudta fejleszteni a lassú, zsírral működő izomrostokat, melyek szükségesek a hegymászáshoz.

A hegymászók számára fontos, hogy kordában tartsák a pulzusukat /Fotó: Shutterstock
A hegymászók számára fontos, hogy kordában tartsák a pulzusukat /Fotó: Shutterstock

Ballinger a reggel kezdődő 3-7 órás edzések során többnyire egyáltalán nem evett, az éhezéses edzések pedig hozzásegítették a zsíralapú anyagcseréhez való alkalmazkodáshoz. Az újfajta edzésmódszer és hegymászók által alkalmazott étrendről eltérő, ketogén diéta végül sikert hozott, ugyanis az amerikai hegymászó életében először, oxigénpalack nélkül elérte a Mount Everest csúcsát.

Azt nem tudni, a fiatalon elhunyt Suhajda Szilárd milyen étrendet követett, egyáltalán a szénhidrátalapú táplálkozás okozhatta-e a tragédiát, de mint az amerikai mászó példáján látszik, az étrend odafent extrém módon befolyásolja az állóképességet.

Borítókép: MTI

Ajánljuk még:

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.