A hasmenés mindig a lehető legrosszabbkor ér bennünket. Megnehezíti a napunkat, ki sem mozdulhatunk otthonról, nagyon fájdalmas lehet, amelynek hátterében többnyire gyomorrontás vagy bakteriális fertőzés állhat. Szerencsére a legnehezebb napokon viszonylag gyorsan túl lehetünk. Ám ezeken a napokon sem ételre, sem az ivásra még csak gondolni sem tudunk. Pedig valójában épp azzal támogatjuk a szervezetet, hogy pótoljuk az elveszített folyadékot és apró, pici falatkákkal lépésről lépésre szüntetjük meg a kellemetlen tüneteket.
Az első szabály: semmi bonyolult, fűszeres vagy egzotikus étel. Ezeket mindenképpen kerüljük! Ugyanakkor nagyon sokat segíthet
A hasmenéssel nagyon sok víz, ásványi anyag, vitamin (főként K-vitamin) távozik a szervezetből. A banán segíti a vízmegtartást a vastagbélben, s ezzel együtt támogatja a széklet normál állagának visszaállítását. Ráadásul a káliumban gazdag gyümölcs épp ennek a vitaminnak a visszapótlását is elősegíti.
A fehér rizs könnyen emészthető étel. Keményítőtartalma révény gyorsan felszívódó szénhidrát, olyan energiaforrás, amely segít gyorsan regenerálódni a hasmenést követően. Nagy mennyiségben tartalmaz létfontosságú vitaminokat és ásványi anyagokat, többek között folsavat, káliumot, magnéziumot, szelént, cinket és vasat, valamint kiváló rostforrás is egyben. Könnyen elkészíthető. Hasmenés esetén csak sózzuk és tiszta vízben, zsiradék nélkül, főzzük meg.
Pektin tartalmának köszönhetően az alma (vagy a hozzáadott cukrot nem tartalmazó) almapép nyugtató hatással van a hasmenés következtében irritált bélbolyhokra. A gyümölcsöt a héjával együtt fogyasszuk. Az almakompót is nagyon hasznos lehet, de kizárólag cukor nélkül készítve.
A pirítóst az első napon fehér kenyérből is készíthetjük, majd fokozatosan álljunk vissza az egészségesebb rozsos vagy teljes kiőrlésű változatokra.
Ennek az átmeneti, egy-két napig tartó diétás étel összeállításnak köszönhetően gyorsan és hatékonyan elérjük a széklet visszaszilárdítását. Mivel ez a kímélő diéta a hasmenés legsúlyosabb első időszakán segít mihamarabb túl lenni, viszonylag hamar kiegészíthetjük a fehérjében gazdag ennivalókkal is, valamint olyan élelmiszerekkel, amelyekkel fokozatosan növelni tudjuk a rostbevitelt és az elvesztett vitaminok, ásványianyagok pótlását.
A hasmenést követő második, harmadik napon már próbálkozhatunk gyomorkímélő ételekkel. A zabpehely, a cukrozatlan müzli, főtt vagy héjában sült burgonya, a bőr nélkül, roston sült natúr csirkemell tápláló energiaforrások, ám a gyomrot egyáltlaán nem terhelik.
Sajnos a napjában többször is jelentkező hasmenés rengeteg folyadékvesztést okoz a szervezetben. Annak érdekében, hogy ne gyengüljünk le, és ne száradjunk ki, a szervezetet folyamatosan hidratálni kell. Szinte folyamatosan kortyolgassunk vizet vagy ízesítetlen gyümölcsteát, majd fokozatosan megpróbálkozhatunk az elektrolitokkal dúsított italokkal is. Utóbbiak a nátrium tartalmuknak köszönhetően lassítják a folyadékvesztést, vagyis segítenek visszatartani a folyadékot a szervezetben. Alacsony cukortartalmuk segíti a nátrium felszívódását és hasznos energiaforrás is.
Ahogy említettük, a nátrium a vízháztartás helyreállításának fontos eleme. A sós keksz, sós ropi vagy a sós perec gyorsan nátriumhoz juttatja a szervezetet, ugyanakkor a gyomrot is kíméli. A sóra ugyanakkor szomjasabbak is lehetünk, így több folyadékot viszünk a szervezetbe, amiről már írtuk, hogy nagyon fontos hasmenés idején.
A csirkehúslevest mindenki ismeri és szereti. Nemcsak a rostban gazdag zöldségekkel segít regenerálni a bélbolyhokat, hanem nátriumtartalma és leve segít megelőzni a kiszáradást. A csirkehús nem túl zsíros, tápláló fehérjeforrás. Ha valami, a gazdag csirkehúsleves segít erőre kapni.
Az élő baktériumokat tartalmazó ételek segítenek a bélrendszer regenerálódásában hasmenéses fertőzés után. A jótékony bélbaktériumflórát, vagyis a bélrendszer egészségét állítják helyre. A cukormentes natúr joghurt, a kaukázusi kefír, a fermentált tej kifejezetten jó választás lehet a bélflóra regenerálásához azt követően, hogy teljesen megszűnt a hasmenés.
Jó ha ismerjük nemcsak a hasmenés esetén jótékony hatású ételeket, hanem tisztában vagyunk azzal is, hogy bizonyos ételek súlyosbíthatják a tüneteket, ezért ezeket néhány napig mindenképpen érdemes kerülni.
A hasmenés elvileg csak rövid ideig, néhány napig tart. Amennyiben ennél hosszabb ideig fennállnak a panaszok, és nem enyhül a hasmenés a kímélő diéta, a fokozott folyadékbevitel és/vagy a hasfogó gyógykészítmények hatására sem, mindenképpen javasolt felkeresni a háziorvost.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.