Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Mákos guba  recept
Mákos guba
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Érdekességek

Így készül a sárgarépalekvár, a perzsa gyökerű édesség

Sárgarépa lekvár /Fotó: Shutterstock
Az emberek a legnagyobb ínség és nehézségek közepette sem mondtak le a finom falatokról. Ha nem volt elérhető valami, akkor megpróbálták azt helyettesíteni, és így született meg a sárgarépalekvár is, melynek régre visszanyúlik a története.

A sárgarépa egyike azon zöldségeknek, melyek az év minden hónapjában megteremnek. A répa tápanyagban gazdag és már a kisgyerekek is megtanulják, hogy nemcsak azért kell enni belőle, mert megtanulunk fütyülni tőle, hanem mert a szemünk egészségét is segít megőrizni. A benne található sok A-vitamin miatt azonban nem szabad túlzásba vinni a fogyasztását, mivel könnyen sárgaságot okozhat.

A répalekvár a háborús időkben volt népszerű /Fotó: Shutterstock
A répalekvár a háborús időkben volt népszerű /Fotó: Shutterstock

A répa könnyen megterem bárhol, bőséges termést hoz és egyszerű tárolni. Az első és a második világháború idején, amikor a gyümölcsök nagy része hiánycikknek számított, répa akkor is volt. A háziasszonyok megpróbálták a lehető legtöbbet kihozni az elérhető alapanyagokból, biztosítani a család és legfőképp a gyerekek számára a szeretett és megszokott ízeket, így amikor kiürült a kamra és elfogytak a lekvárok, gyümölcs híján a sárgarépából kezdtek dzsemet készíteni.

Milyen íze van a sárgarépalekvárnak?

A sárgarépalekvár a narancsdzsem helyettesítőjeként terjedt el Angliában és sokan még ma is készítik, hiszen amellett, hogy remek alternatívája a gyümölcslekvároknak, önmaga jogán is megállja a helyét. A sárgarépalekvár íze egyesek szerint a baracklekvárra, pontosabban a sárgabarackra hasonlít.

A sárgarépalekvár remek alternatívája a gyümölcslekvároknak /Fotó: Shutterstock
A sárgarépalekvár remek alternatívája a gyümölcslekvároknak /Fotó: Shutterstock

A sárgarépalekvár perzsa gyökere

Habár elsősorban a szükség hozta, hogy az emberek sárgarépából kezdtek lekvárt készíteni, mégsem annyira új keletű vagy modern dolog. A sárgarépalekvár ugyanis perzsa eredetű, fűszeres étel, amelyet már a XII. század óta ismernek, és ma Iránban kenyérre helyezve, friss sajttal, reggelire fogyasztanak – írják a Tin and Thyme cikkében.

A Moraba Havij különleges, pikáns ízét a rózsavíz, a citrusfélék, a kardamom és a sáfrány adja. A lekvárokkal ellentétben nem főzik hosszú ideig, így a reszelt répadarabok különleges textúrát kölcsönöznek a perzsa répalekvárnak.

Kenhetjük kenyérre vagy tehetjük akár süteménybe is

Az angolszász sárgarépalekvár felhasználási módja semmiben sem tér el a hagyományos lekvárokétól. Ugyanúgy kenhetjük a vajas kenyérre vagy a friss pirítósra, mint a barackízt, de felhasználhatjuk olyan réteges süteményekhez is, mint például a zserbó, amely lelke a cukros dió alatt megbúvó finom édes réteg. A sárgarépalekvárt kenhetjük akár palacsintára is.

A sárgarépalekvárt kenhetjük kenyérre, de akár palacsintára is /Fotó: Shutterstock
A sárgarépalekvárt kenhetjük kenyérre, de akár palacsintára is /Fotó: Shutterstock

Hogyan készül az angolok sárgarépalekvárja?

Mindössze három összetevőre van szükség a sárgarépalekvárhoz: sárgarépára, porcukorra és citromlére. A mennyiségek változhatnak, annyi az alapszabály, hogy a répa súlyával megegyező mennyiségű porcukot kell használni, tehát 50 dkg répához 50 dkg cukor kell. Fél kiló répából az eredeti angol recept szerint két üveg lekvár készíthető – írja a beebrecipes.co.uk.

  1. A sárgarépalekvárhoz a zöldséget meghámozzuk, felkarikázzuk és puhárra főzzük.
  2. A répát leszűrjük és pürésítjük.
  3. A répapüréhez hozzáadjuk a cukrot és folyamatos kevergetés mellett lekvárt főzünk. Amikor forr, hozzáadjuk egy citrom levét és reszelt héját, majd hagyjuk kihűlni.
  4. Sterilizált befőttesüvegbe töltjük.

A recept forrása: veggiedesserts

Borítókép: Shutterstock

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.