A Chicagóban élő Mrs. Josephine Chochrane-nek hála a mosogatógép ma már nők és férfiak millióinak életét könnyíti meg. A háztartási gépek királynője azonban nem csak a kényelmünket hivatott szolgálni. Ha okosan használjuk, és betartunk néhány megkerülhetetlen aranyszabályt, jelentős mennyiségű energiát és vizet is megtakaríthatunk, amiért a pénztárcánk és a környezetük is hálás lesz. A Bors összeszedte az 5 legfontosabbat!
Csakúgy, mint a mosógépek esetén, a mosogatógépeknél is fontos, hogy várjuk meg, amíg megtelik a készülék, illetve használjuk a megfelelő programot, hiszen a kevéssé vagy átlagosan szennyezett edények számára elegendő az alacsonyabb hőfokú tisztítás. Vízpazarló kézi előmosogatásra, előöblítésre az esetek túlnyomó többségében nincs szükség, elegendő a maradékot az amúgy is használt papírszalvétával eltávolítani.
Ügyeljünk arra, hogy mindig befelé és lefelé nézzenek a piszkos edények. Oldalukkal a mosogatógép közepe felé kell fordítani, és a mosogatógép fúvókái felé lefelé kell dönteni, mert a szórókarok a felső és az alsó állvány alatt helyezkednek el, és a vizet felfelé permetezik a mosatlanra. Így az edények ferde elhelyezése nemcsak a hatékony tisztítást segíti elő, de megkönnyíti a gyorsabb szárítást és a megfelelő kiürítést is.
Az étkészlet és az evőeszközök bepakolásánál érdemes biztosítani az elemek alapos elválasztását, és figyelni kell arra is, hogy a mosogatógép ne legyen túlzsúfolt: a tányérok, edények, fedők egymásra pakolása ugyanis megnehezíti a vízsugarak permetezését. A domború vagy homorú, ívelt formájú edények, például tálak, merőkanalak elhelyezésénél is érdemes figyelni, hogy maradjon közöttük elég hely a megfelelő vízáramlásnak. Ellenkező esetben mindet koszosan vesszük ki a gépből.
Mielőtt beindítjuk, mindig győződjünk meg róla, hogy a bepakolt tárgyak mosogatógépben moshatóak-e. Ne rakjunk bele fakanalat, fa vágódeszkát és egyéb, fából készült konyhai eszközöket, mert a víz idővel kikezdi és tönkreteheti a fát. Kímélő programmal tisztára moshatjuk a finom porcelánokat és kristálypoharakat. A könnyen karcolódó edényeket azonban célszerű kézzel megtisztítani.
Bármilyen meglepő, de a behelyezés sorrendje kulcsfontosságú. A műanyag tálakat, vágódeszkákat és az üvegpoharakat mindig a felső polcra pakoljuk. A poharak nem rázódnak össze, és így nem karcolódnak. A cirkuláló víz elkerüli a sarkokat, ezért oda mindig a legkevésbé szennyezett dolgok kerüljenek. Az igazán piszkos edények és fazekak középre menjenek, mivel ott érvényesül a leginkább a gép mosóhatása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.