A madárinfluenza folyamatosan gondot okoz, hiába védekeznek ellene az állattartók. A szakemberek nemrég kimutatták a vírus jelenlétét a vadon élő szárnyasokban, és nem kellett sokat várni arra, hogy a madárinfluenza felüsse fejét egy telepen is.
A Nébih szakemberei azután vizsgálták meg a füzesgyarmati telepen tenyésztett pecsenyekacsákat, hogy a szárnyasok a madárinfluenza tüneteit mutatták A vírus hatására az állatok kevesebbet esznek és isznak, a gazdák felfigyeltek a jellemző idegrendszeri tünetekre és a megemelkedett elhullásra. A laboratóriumban végül kimutatták a madárinfluenza, a H5N1 vírus altípusát, ezért a hatóság lezáratta a telepet, hogy elejét vegyék a fertőzés terjedésének. A telepen tenyésztett 25 ezer pecsenyekacsa felszámolása folyamatban van.
A teleppel járványügyi kapcsolatban álló további két gazdaság pecsenyekacsa állományát szintén leölik. A hatóság a gazdaság körül kijelölte a 3 km sugarú védőkörzetet és a 10 km sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzetet. Mivel a magas patogenitású madárinfluenza bármikor és bárhol megjelenhet, a Nébih arra kéri a gazdákat, hogy fokozottan tartsák be a járványvédelmi előírásokat.
Márton-nap (november 11.) 2024-ben hétfői napra esik, vélhetően sokan az ezt megelőző hétvégén készítik majd el a liba- vagy épp a kacsasültet. A hagyomány úgy tartja, hogy aki Márton napján libát nem eszik, az egész évben éhezik. Ilyenkor azonban nemcsak libát, hanem kacsát is szoktunk sütni, ugyanis mindkét szárnyas húsa (melle és a combja) finom, szaftos lakoma, ami mellől nem hiányozhat a párolt lila káposzta és a krumplis köret sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.