Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
A fermentálás egyre nagyobb divat lett az elmúlt időkben. Nemcsak itthon tarol ez a különleges eljárás, hanem külföldön is egyre divatosabb. Na de mi is pontosan az a fermentálás, és hogyan kezdjünk hozzá?

Sokan úgy gondolják, hogy a fermentálás nem más, mint a savanyítás trendi elnevezése. Ez viszont tévhit, hiszen akik már kóstoltak házilag fermentált savanyú káposztát vagy kovászos uborkát mindenféle egyéb adalékanyag nélkül, azok tudják, hogy a savanyítás egyáltalán nem jó kifejezés erre a konyhai technikára.

Ezzel az eljárással egy bonyolult, igen összetett ízvilágot érhetünk el, ami egyszerre sós, csípős és savanykás. Ez semmilyen más módszerrel nem érhető el, kizárólag fermentálással. Ha a kifejezés pontos jelentését keressük, az az erjesztés, hiszen ezt a különleges ízt az erjedéssel szaporodó baktériumokkal érhetjük el.

A fermentálás egyre nagyobb divat lett az elmúlt időkben /Fotó: Shutterstock
A fermentálás egyre nagyobb divat lett az elmúlt időkben /Fotó: Shutterstock

Nem csoda, hogy egyre többen alkalmazzák ezt a tartósítási folyamatot, hiszen olcsó, egyszerű, nem igényel plusz hozzávalókat, ráadásul piszkosul egészséges.

Mi történik a zöldségek fermentálásakor?

Az erjedés a zöldségek saját baktériumainak köszönhetően indul be. Ezek a baktériumok reakcióba lépnek a zöldség saját cukortartalmával, majd tejsavvá alakítják azt. Itt főleg lactobacilus nevű fajok élnek, ezért is emlegetik ezt a technikát laktofermentálásnak is.

Így fermentáljunk otthon

Nincs másra szükségünk, csak zöldségekre, tiszta befőttesüvegre, sóoldatra, egyenletesen langyos hőmérsékletre, na meg sok-sok türelemre. Egyébként van egy másik módszer is, amikor nem sóoldattal, hanem szárazon sózással indítjuk a folyamatot, ami leginkább a savanyú káposzta fermentálásánál működik jól. Ahhoz, hogy a folyamat kiteljesedjen, jó pár napnyi várakozásra lesz szükségünk, de minden percét megéri. Ugyanis ezek az erjesztett élelmiszerek nagyon sokáig elállnak a hűtőben, vitamindúsak maradnak és tele lesznek probiotikummal.

A fermentált zöldségek nagyon egészségesek. Hőkezelés nélkül, nyersen, teljes tápértékükkel fogyaszthatjuk ezeket, de pre- és probiotikumokat is tartalmaznak. Köztudott, hogy mindez elengedhetetlen a bélflóra egyensúlyához, a balansz pedig fontos alkotóeleme az immunrendszerünk épségének. Sokféle étel készül egyébként erjesztéssel a konyhában. Ilyen például a kovászos kenyér, a különféle alkoholok, ecetek és a savanyú tejtermékek is. Most pedig nézzük, hogyan készül a fermentált káposzta.

Ezzel az eljárással egy bonyolult, igen összetett ízvilágot érhetünk el /Fotó: Shutterstock
Ezzel az eljárással egy bonyolult, igen összetett ízvilágot érhetünk el /Fotó: Shutterstock

Hozzávalók:

  • 1 fej káposzta
  • 3 liter víz
  • 3 evőkanál só
  • 3 db kisebb, légmentesen zárható befőttesüveg

Elkészítés:

  1. Miután eltávolítottuk a káposzta külső leveleit, megmossuk, majd kivágjuk a torzsát. Ha ezzel megvagyunk, először félbe, aztán negyedekbe, végül pedig vékony csíkokra vágjuk a káposztát.
  2. Felforraljuk a vizet. Miután teljesen visszahűlt, elkeverjük benne jó alaposan a sót.
  3. Elővesszük a tisztára mosott befőttesüvegeket, majd beletesszük a felcsíkozott káposztát úgy, hogy lehetőleg ne hagyjunk rést.
  4. Miután a só teljesen feloldódott a vízben, a káposztára öntjük. Figyeljünk arra, hogy a sóoldat teljesen ellepje a befőttesüveg tartalmát.
  5. Ha ezzel elkészültünk, lezárjuk őket, majd egy tálcára helyezve, 20-22 fokon tároljuk, amíg be nem indul az erjedés. A tálcát ne felejtsük el, hiszen az erjedés során könnyen kifuthat az üveg tartalma.
  6. Ahhoz, hogy elérjük a tökéletes végeredményt, nagyjából 5 napra lesz szükségünk. Kóstolás után, ha úgy érezzük, hogy elkészült, hűtőbe tesszük, ám ha tovább savanyítanánk, adhatunk neki még néhány napot. Arra figyeljünk, hogy szigorúan csak tiszta eszközzel nyúljunk a befőttesüvegbe.

A fermentálás bámulatos alternatívát nyújt azoknak, akik kiélnék minden kreativitásukat a konyhában. A különböző zöldségek, gyümölcsök, fűszerek és egyéb alapanyagok kombinálásával számtalan egyedi és finom fermentált élelmiszer alkotható.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.