Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Mákos guba  recept
Mákos guba
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Minestrone recept
Minestrone
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Érdekességek

Nem akarsz bosszúságot? Így ismerd fel a romlott ételt, mielőtt a kosaradba teszed

/Fotó: Illusztráció - Shutterstock
Igen bosszantó, ha véletlenül romlott élelmiszert vásárolunk, ezért célszerű még az üzletben szemügyre venni a terméket. A Nébih igazgatója, dr. Pleva György elárulta, mire figyeljünk az élelmiszerek kiválasztásánál, hogy biztosan elkerüljük a bosszúságot, és az azzal jelentkező kellemetlenségeket.

Gyanús jel

A friss húsok vásárlásakor elsőként figyeljünk az élelmiszer felületére, az elszíneződésre: a friss áru felülete csillogó, nem beszáradt, színe sötétebb vagy halványabb vörös az állatfajtól függően. A termék átvételekor ellenőrizzük, nincs e valamilyen kellemetlen, romlásra utaló szaga.

Hűtve legyen

Ha a hűtőpultban lévő húskészítmények, mint a virsli, vákuumcsomagolt felvágottak belső felületen a pára lecsapódik, ez a hűtési lánc megszakadására utalhat, ami az élelmiszer romlásához vezethet. Vásárlóként mi is figyeljünk a megfelelő hűtésre, a hűtendő árukat a vásárlás végén tegyük a kosárba, és hűtőtáskában szállítsuk hazáig.

/Fotó: Illusztráció - Shutterstock
/Fotó: Illusztráció - Shutterstock

Jelzi az idő

Ha csomagolt árut vásárolunk, könnyedén ellenőrizhetjük a lejárati időt. Az élelmiszerek a gyártó által feltüntetett fogyaszthatósági időtartamig árusíthatók és fogyaszthatók biztonsággal.

Szivárog belőle

Amellett, hogy mindig ellenőrizzük a lejárati időt, győződjünk meg arról is, hogy sértetlen-e az áru. Ha a joghurtos pohár törött, a tejes doboz sérült, jelezzük a kereskedőnek. Zárt csomagolású termékek esetében a gázképződés, puffadás mikrobák szaporodására utalhat, az ilyen élelmiszereket –az élőflórás tejtermékek kivételével- ne fogyasszuk el!

Nagyító alá

Ha levegőnek van kitéve a pékáru, nagyon rövid idő alatt kiszáradhat, ez minőségi probléma, az egészségre nem ártalmas. Ha viszont a penész nyomait mutatja, akkor ne fogyasszuk el. Ugyanez vonatkozik a zöldségekre és a gyümölcsökre. A csomagolt sajtok áttetsző csomagolása miatt a nem kívánt penész megjelenése könnyen észrevehető, ezek elfogyasztása szintén kockázatot jelent

/Fotó: Illusztráció - Shutterstock
/Fotó: Illusztráció - Shutterstock

Teszteljük le

A tojás különösen érzékeny, hiszen héja könnyen megrepedhet. Ha törött vagy erősen szennyezett héjú, ne tegyük vissza a pultba, jelezzük a kereskedőnek. A tojások frissességét közvetlenül felhasználásuk előtt vízbemerítéssel ellenőrizhetjük. A friss tojás lesüllyed, az állott tojás lebeg a víz felszínén. Ezeket csak egyenként, külön csészébe feltörve és érzékszervileg ellenőrizve használjuk fel.

Jó ha tudod, ha már pórul jártál

Véletlen baleset
Bár a boltnak kötelessége folyamatosan ellenőrizni a termékeket, elképzelhető, hogy a fogyaszthatósági, illetve minőségmegőrzési időn belül az élelmiszer kifogásolhatóvá válik, minősége romlik. Ezt az okozhatja, hogy a szállítás vagy a raktározás során nem tartják be a gyártó által előírt feltételeket, megszakad a hűtési lánc, vagy sérül a csomagolás.

Visszajár a pénz
Ha olyan élelmiszert látunk az üzletben, ami szemmel láthatóan romlott vagy penészes, jelezzük a boltban, piacon. Amennyiben a helyszínen szóban vagy írásban panaszbejelentést teszünk, a kereskedő vagy forgalmazó köteles kivizsgálni a panaszt. Ha jogosnak ítéli, visszakaphatjuk a termék árát, vagy kaphatunk helyette másikat.

Jön a levél
Ha nem adták vissza a termék árát, mert az eladó szerint nem romlott a termék, akkor jegyzőkönyvet lehet íratni a problémáról. A kész jegyzőkönyvről a forgalmazónak kötelessége egy másolatot adni, és 30 napon belül kell kivizsgálnia és írásban megválaszolni a panaszokat. Ha úgy ítélik meg, hogy jogos a bejelentésünk, visszakaphatjuk a pénzünket, vagy legalább írásbeli indoklást kaphatunk, ha elutasítják a panaszunkat.

Vigyük vissza
Mi történik akkor, ha csak otthon vesszük észre, hogy savanyú a tej vagy romlott a párizsi? Visszavihetjük a boltba vagy a piacra, és az előzőek szerint járhatunk el. Fontos, hogy ilyenkor legyen nálunk blokk a vásárlásról.

/Fotó: Illusztráció - Shutterstock
/Fotó: Illusztráció - Shutterstock

Jegyezzük le
Ha nem szeretnénk visszamenni az üzletbe, írásban tehetünk bejelentést a forgalmazás helye szerint területileg illetékes járási hivatal élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi osztályához. Az élelmiszerek minőségével kapcsolatos bejelentések mellett az élelmiszer higiéniával, az élelmiszer-biztonsággal kapcsolatos észrevételeinket is bejelenthetjük.

Ingyen hívható
Az élelmiszereket érintő fogyasztói panaszokat a Nébih Ügyfélszolgálatánál is bejelenthetjük írásban vagy az ingyenesen hívható 06-80/2-63244 zöld számon. A vásárlói észrevételeket az illetékes hatóság minden esetben kivizsgálja.

Mi történt utána?
Attól függően, hogy milyen súlyos a probléma, a hatóság korlátozhatja vagy megtilthatja az érintett egység tevékenységét, szankcióként bírságot alkalmazhatnak. Ha megadjuk a nevünket és elérhetőségünket, a kivizsgálásról írásbeli tájékoztatást kapunk.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.