Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Birsalmakompót tartósítószer-mentesen recept
Birsalmakompót tartósítószer-mentesen
Birsalmabefőtt recept
Birsalmabefőtt
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin recept
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Mákos guba  recept
Mákos guba
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Érdekességek

Óraátállítás 2024: októberben ezen a napon állunk át a téli időszámításra

Óraátállítás
Shutterstock
Évek óta tart a vita, hogy szükség van-e rá, de megállapodás nincs, így most visszakapjuk a márciusban elvesztett egy órát, és október 27-én, vasárnap hajnali 3 órakor 2-re tekerjük a vekkereket. Kezdődik tehát a téli időszámítás, annak minden pozitív és negatív hatásaival együtt.

A jó hír, hogy október utolsó hétvégéjén egy órával többet alhatunk – ez a várható időjárást tekintve nem is olyan rossz. Mióta van és meddig marad velünk az óraállítás? Előbbit pontosan tudjuk, utóbbi még bizonytalan. És bár sokan megmosolyogják az óraátállítás fogalmát, azért ne feledjük, hogy nem minden óra áll át magától!

Óraátállítás
Óraátállítás 2024 ősz: október 27-én hajnal 3 óráról 2 órára állítjuk át az órákat / Fotó: Shutterstock

Múlt és jelen: szükség van még óraátállításra?

Az alternatív (nyári) időszámítást, amelyben a helyi időt 1 órával előre állítják az adott időzóna idejéhez képest, elsőként az Egyesült Államokban vezették be 1916-ban. Még ebben az évben Magyarországon is bevezették a nyári időszámítás rendszerét, és 1954-ig hosszabb-rövidebb kihagyásokkal működtették is. A cél az energiatakarékosság volt, és hosszú évekig ez működött is. 1958 és 1979 között nem alkalmazták a nyári időszámítást, majd 1980-ban villamosenergia-megtakarítási célból vezették be újra.

Az Európai Unió 1997-ben egységesítette a tagállamokban a nyári időszámítás használatát, ugyanakkor az elmúlt években megváltozott az országok energiafogyasztása, így mára az óraátállítással nem lehet jelentősen takarékoskodni. Ezért, illetve az egészségre gyakorolt negatív hatásai miatt – ami elsősorban az alvászavarokkal van összefüggésben – egyre többen hallatják a hangjukat az óraátállítás rendszerének eltörlése érdekében.

Miért nem spórolunk az óraátállítással?

Eredetileg az óraátállítás célja az volt, hogy a villamos energiával spóroljunk, ám a legújabb számítások kimutatták, hogy a fogyasztási szokások átalakulása miatt már nem lehet ezzel a módszerrel energiát megtakarítani. A közvilágítás rendszere napjainkban sokkal rugalmasabb, és a lámpák ki-bekapcsolását a sötétedéshez lehet hozzáigazítani. Emellett a fogyasztási szokások megváltozása, például az, hogy az emberek többet néznek tévét és elterjedtek a légkondicionáló berendezések is, alapjaiban változtatta meg az 5-10 éve még jelentős megtakarítással járó nyári időszámítás előnyeit és hátrányait. Amerikai kutatók három éven át mérték hétmillió háztartás áramfogyasztását, s ennek alapján megállapították, hogy az energiafogyasztás nem csökkent az átállítás után sem – írja az Alternatív energia.

Óraátállítás
Ma már nem spórolunk energiát a téli és nyári időszámítás gyakorlatával / Fotó: Shutterstock

Viták az Európai Unióban

Az EU-ban már évek óta vita az óraátállítás megszüntetése; 2018-ban az Európai Bizottság javaslatot tett az eltörlésére, miután egy online közvélemény-kutatásban az európaiak 84 százaléka úgy vélte, teljesen felesleges az egész procedúra. A vitával kapcsolatban adódik a kérdés, hogy melyik időszámítás az „igazi”? Nos, eláruljuk: a téli. Ha tehát úgy döntenek a közeljövőben, hogy véget vetnek a téli és nyári időszámítás gyakorlatának, a téli maradna.

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.