Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Mákos guba  recept
Mákos guba
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Érdekességek

Rákkeltővé nyilváníthatják az egyik legnépszerűbb édesítőszert

Rákkeltő anyagnak nyilváníthatja júliusban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Nemzetközi Rákkutató Ügynöksége (IARC) a világ egyik leggyakrabban használt édesítőszerét, az aszpartámot.

Alig akad olyan ember, aki ne hallott volna az aszpartámról, ami az egyik legelterjedtebb mesterséges édesítőszerként megannyi diétás termékben (rágókban, üdítőitalokban) megtalálható. Népszerűség nem véletlen: ez az egyik legolcsóbban előállítható édesítőszer. Emellett évek óta makacsul tartja magát a hír, miszerint az aszpartám rákkeltő hatású, ám hivatalos megerősítés eddig nem történt.

Sokan lobbiznak évek óta az aszpartám ellen / Fotó: Shutterstock
Sokan lobbiznak évek óta az aszpartám ellen / Fotó: Shutterstock

A jövő hónaptól azonban változhat a helyzet, ugyanis a Egészségügyi Világszervezet (WHO) Nemzetközi Rákkutató Ügynöksége (IARC) júliusban rákkeltő anyagnak nyilváníthatja a népszerű édesítőszert – számolt be a hírről a Reuters.

Mi az aszpartám?

Az aszpartámot kémiai reakcióval aszparaginsavból, fenil-alaninból és metanolból állítják elő. Az aszpartám az anyagcsere során alkotóelemeire: aszparaginsavra, fenil-alaninra és metanolra bomlik. Ezért fenilketonúriában szenvedők nem fogyaszthatják, mivel a fenilalanin aminosav felhalmozódása a szervezetben súlyosan káros az egészségre. Az emberi szervezetben az aszpartám elemeire bomlik és hasznosul, ezért számszerűen ugyanúgy energiát biztosít, mint minden más fehérje (4 kcal/g). Mivel azonban az aszpartámot erősen édes íze miatt csupán igen kis mennyiségben alkalmazzák, nem járul hozzá számottevően az energiaellátáshoz.

Az élelmiszeriparban az aszpartámot elsősorban csökkentett cukortartalmú élelmiszerekben használják önállóan vagy más édesítőszerekkel kombinálva. A kereskedelemben asztali édesítőszerként is forgalomban van. Cukortartalmú rágógumikban az aszpartámot ízfokozóként is alkalmazzák.

Valóban rákkeltő?

Évek óta folyik a vita arról, hogy valóban rákos megbetegedéseket okoz-e az aszpartám. Már 2005-ben is megjelent olyan tanulmány, amely szerint valószínűsíthető az összefüggés, ám egészen mostanáig ezzel kapcsolatban nem lépett a WHO.

Jobb lenne nélküle? A gyártók szerint félrevezethetik a fogyasztókat / Fotó: Shutterstock
Jobb lenne nélküle? A gyártók szerint félrevezethetik a fogyasztókat / Fotó: Shutterstock

Az IARC döntésének, amelyet a hónap elején, a csoport külső szakértőinek találkozója után véglegesítettek, az a célja, hogy az összes közzétett bizonyíték alapján felmérje, hogy valami potenciális veszélyt jelent-e vagy sem. Nem veszi figyelembe, hogy egy személy mennyi terméket fogyaszthat el biztonságosan. Ez az egyéneknek szóló tanács a WHO élelmiszer-adalékanyagokkal foglalkozó külön szakértői bizottságától, a JECFA-tól származik (a WHO és az Élelmiszer- és Mezőgazdasági Szervezet közös élelmiszer-adalékanyagokkal foglalkozó szakértői bizottsága), a nemzeti szabályozó hatóságok döntései mellett.

Egyébként más anyagokra vonatkozó hasonló IARC-határozatok a múltban komoly aggodalmat keltettek a fogyasztók körében, melynek nyomán perek kezdődtek, és nyomást gyakoroltak a gyártókra, hogy átalakítsák a recepteket és egyéb helyettesítőkre váltsanak. A cégek általában azzal védekeznek, hogy a szervezet célja a közvélemény befolyásolása.

Az IARC mostani határozata azért is érdekes, mert a WHO adalékanyagokkal foglalkozó bizottsága (JECFA) 1981 óta töretlenül állította, hogy az aszpartám biztonságosan fogyasztható. A döntést követően a két testület várhatóan össze fogja hangolni az aszpartámmal kapcsolatos álláspontját.

(Nyitókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.