A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Minestrone recept
Minestrone
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Érdekességek

5 jel, hogy ruhamoly költözött a szekrényedbe

Az alattomos kis ruhamolyok nem viccelnek. Ha egyszer beköltöznek az otthonunkba, óriási pusztítást végeznek a gardróbunkban, és mivel gyorsan szaporodnak, rendkívül nehéz kilakoltatni őket; de nem lehetetlen, ha időben elcsípjük őket!

A közhiedelemmel ellentétben a ruhamoly imágó nem foglalkozik olyan apróságokkal, mint az evés, teljes kifejlődése után egyetlen célja, hogy párosodjon, majd a nőstény lerakja petéit, és elpusztul. A valódi károkozók a ruhamoly lárvái (hernyói) – a túléléshez gyakorlatilag bármin átrágják magukat: ha nem találnak gyapjú pulóvert, megrágják a tollpárnákat, takarókat, kabátokat. De hogyan ismerhetjük fel jelenlétüket, és mit tehetünk ellenük?

A kifejlett molylepkével bárhol találkozhatunk a lakásban / Fotó: Shutterstock
A kifejlett molylepkével bárhol találkozhatunk a lakásban / Fotó: Shutterstock

Kifejlett lepkék szállnak

Ha a molylepke befészkelte magát az otthonunkba, akkor látni fogjuk repkedni, a falakon gubbasztani vagy az esti órákban a lámpabúrák köré gyűlni. A hernyója állati eredetű, keratint tartalmazó anyagokon él. Fő tápláléka a gyapjúból, selyemből készült ruhanemű, de megeszi a szőrmét is. A kifejlett egyed testhossza 4-9 mm, sűrű, gyapjas fejszőrzete rozsdavörös. Kártétele jól felismerhető a táplálékán szabálytalanul elszórt lyukrágásokról, világos ürülékcsomókról.

Ragacsos maradványok

A molylepkék bábjai jellegzetes, ragacsos maradványokat hagynak maguk után. Bár a szapora kártevők nem élnek tovább két hétnél, utódaik a szekrényben, a fiók mélyén vagy egyéb fénytől védett, nyugalmas helyeken hónapokat, akár egy évet is eltölthetnek lárvaként. A legjobb megelőzés, ha a ruhákat rendszeresen tisztítjuk és szellőztetjük. Már az is sokat számít ha jól kirázzuk őket.

Titokzatos lyukak a ruhákon

Számos tényező vezethet kedvenc pulóverünk kilyukadásához, például a kopás, a házi kedvencek éles karmai, esetleg egy zsebben felejtett kulcs a mosó- vagy szárítógépben. Ha viszont a szekrényben tisztán tárolt, egyébként makulátlan állapotú darabokon egyszer csak apró lyukak jelennek meg, az valószínű a molylárvák ténykedésének eredménye, amelyek ez idáig jó ízűen lakmároztak a ruháinkból. De lebuktak!

A molylárvák nagyon kedvelik a kasmír pulóvereket / Fotó: Shutterstock
A molylárvák nagyon kedvelik a kasmír pulóvereket / Fotó: Shutterstock

Furcsa porréteg a szekrényben

Egyes molyok akár a szőnyegekben is otthon érzik magukat, amelyek ideális életfeltételeket biztosítanak a hernyóiknak. De legyünk figyelmesek, ha a fiókok vagy szekrények alján sóra és borsra emlékeztető „porréteget” találunk; ez ugyanis a bábok, valamint az elhullott lepkék maradványainak az egyik jele is lehet.

Fakó foltok a szőnyegen és a kárpiton

A molylepkék lárvái a megrágott anyagnál világosabb színű ürüléknyomokat és a megrágott ruhaneműből készített fonalakat hagynak hátra maguk után. Ezek a foltok nem egyik napról a másikra keletkeznek, hanem a lárvák fejlődési szakaszaival párhuzamosan, molylepkegenerációk nyomán. A rendszeres takarítás segíthet megelőzni a problémát.

Forrás: Bors

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:


A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.