Születési, pontosabban debütálási ideje teljesen biztos: a somlóit először az 1958-as brüsszeli világkiállításon kóstolhatta a közönség, ahol megalkotóját szakmai díjjal is jutalmazták. Arról azonban, hogy pontosan kinek is köszönhetjük a somlóit, megoszlanak a vélemények. Egyesek Gollerits Károlyt, a Gundel akkori főpincérét tartják a somlói szülőatyjának, mások Szőcs Béla cukrászmestert. Nos, az igazság a kettő között van. Gollerits volt ugyanis, aki az édességet megálmodta, de Szőcs Béla készítette el először, és a díjat is ő hozhatta haza Brüsszelből.
A finom desszertet valójában nem is somlói, hanem somlyói galuskának nevezte el Szőcs Béla. Kedvenc édességünknek ugyanis semmi köze a Veszprém megyében található Somló hegyhez, illetve a körülötte elterülő borvidékhez. Annál inkább kapcsolható a Fót melletti Somlyó-hegyhez, amelynek közelében megalkotója évtizedeken át élt, és saját cukrászműhelyében alkotott. Akkor hogyan is történt a névcsere? Egy, a magyar földrajzban és helyesírásban kevésbé jártas brüsszeli kolléga véletlenül lehagyta az ipszilont a díjnyertes desszertről, így az új névvel vonult be a gasztronómia történelmébe.
A somló galuska a megalkotása óta eltelt évtizedekben sem veszített népszerűségéből, sőt, egy 2010-es szavazáson az ország egyik kedvenc desszertjének választották. Nem csoda hát, hogy a Magyarország Tortája verseny 2014-es győztese, Damniczki Gyula Balázs a somlói galuskát gondolta újra egy modern torta formájában.
1. Előző este áztassunk 100 ml rumba 80 g mazsolát, és daráljunk le 100 g diót.
2. 160 g cukor hozzáadásával verjük kemény habbá 8 tojásfehérjét, majd adjunk hozzá 8 tojássárgáját és 160 g lisztet. A masszát osszuk három részre: az egyikhez keverjünk 40 g diót, a másikhoz 20 g kakaót, a harmadik rész maradjon sima. A masszákat külön-külön simítsuk sütőpapírral borított tepsikbe és 180 fokon süssük készre kb. 45 perc alatt.
3. A sárga krémhez verjünk kemény habbá 4 tojásfehérjét. Főzzünk fel 500 ml tejet 1 vaníliarúddal, adjunk hozzá 100 g cukrot, 4 tojássárgáját, a fehérje habját, 30 g lisztet, s óvatosan keverjük össze.
4. A sziruphoz olvasszunk meg 200 g cukrot 300 ml vízben, és főzzük 15 percig kevés reszelt narancs- és citromhéjjal ízesítve, majd hagyjuk kihűlni, s ezután adjunk hozzá 1 tk rumot.
5. Állítsuk össze a desszertet. Tegyük egy tepsi aljára a diós piskótalapot, locsoljuk meg a szirup 1/3-ával, szórjuk rá a maradék dió és mazsola 1/3-át, majd kenjük rá a sárga krém 1/3-át is. Erre fektessük a kakaós piskótalapot és ismételjük meg az előbbi eljárást, végül a natúr piskótával is tegyünk hasonlóképpen. A klasszikus tálalási módhoz kenjük rá a tetejére a megmaradt sárga krémet, s szórjuk meg kakaóporral. Ha kész, tegyük néhány órára a hűtőbe.
6. Tálaláskor evő szaggassunk belőle galuska formájú darabokat, halmozzuk a tál közepére, fedjük be tejszínhabbal és öntsünk rá sűrű csokoládéöntetet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.