Azt a legtöbben már gyerekként megtanuljuk, hogy zivatarban sose keressünk menedéket fa alatt, és még a vihar előtt érdemes kihúzni a tévét, számítógépet. De vajon tudjuk-e, hogy mi a teendő, ha kirándulás, strandolás alatt ér minket utol a vihar, és hogyan csökkenthetjük annak a veszélyét, hogy közvetlen villámcsapás áldozatává váljunk?
Amilyen gyönyörű égi jelenség a villámlás, olyannyira veszélyes, főleg a nyílt vízen, vagy vízpart közelében tartózkodva. Amennyiben a zivatar strandolás, csónakázás vagy tó körüli kirándulás közben ér minket, haladéktalanul menjünk ki a vízből és hagyjuk el annak környékét. Keressünk időben biztonságos helyet. Lehetőség szerint menjünk be egy házba.
Szabadban az autó kitűnő menedéket jelent a villámokkal elől, ugyanis egy úgynevezett Faraday-kalitkaként működik. De hogyan véd ez a villámcsapás ellen? Az autó fémváza folytán a külső elektromos erőtér nem hatol be a belső térbe, vagyis a testünket körülvevő jármű megvéd minket az elektromosságtól, amennyiben a jármű karosszériájával nem érintkezünk.
Ha erdőben ér minket a zivatar, itt is érdemes betartani néhány óvintézkedést. A villám általában a térség legmagasabb pontjába csap bele, ezért nem ajánlott magányos vagy erdőszéli fa alá húzódni. Ha tehetjük, igyekezzünk a törzstől legalább 5 méteres távolságban állni, hogy a fa még villámcsapás esetén se vezesse belénk az elektromosságot.
A vihar közeledtével mérd meg, hogy a villám észlelése és a mennydörgés meghallása között hány másodperc telt el. Ha ez kevesebb, mint 15 másodperc, akkor a vihar nagyon közel, alig 5 kilométerre van. Ilyenkor, ha teheted, azonnal siess be egy épületbe!
Mi a teendő villámcsapás esetén?
• Azonnal hívjunk mentőt (112)!
• Ellenőrizzük, hogy a sérült lélegzik-e, van-e pulzusa, helyezzük biztonságba az időjárás viszontagságaitól!
• Ha a sérült eszméleténél van, helyezzük stabil oldalfekvésbe. Közben figyeljük, hogy rendesen lélegzik-e.
• Amennyiben a a légzés leállt, de érezhetően van pulzus, lélegeztessük a sérültet szájból szájba, ha a pulzus nem tapintható ki, alkalmazzunk szívmasszázst,
• Ha a betegnek megállt a szíve, fektessük a hátára, és alkalmazzunk mellkaskompressziót.
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.