Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
A borászatok életében a szüret meghatározó időszak, és bár az évek alatt sokat fejlődött a technológia, ma is fontos szerepe van a kézi szüretelésnek is. A technológiai fejlődés előtt pedig kizárólag kézzel szedték a szőlőt, a szüretelés igazi közösségi élmény volt, amely köré ünnep szerveződött. A régi hagyomány emlékét fotók őrzik, nosztalgiázz velünk.

A szüret története és eredete több ezer évre nyúlik vissza, csakúgy mint a szőlőtermesztésé és a borkészítésé, ami nemcsak gazdasági, hanem vallási és kulturális szempontból is fontos esemény volt. A szőlő betakarítását már az ókori Római Birodalomban is megünnepelték, jelentőségét jól mutatja, hogy mind a római, mind a görög mitológiában megnevezik a bor istenét. Előbbiben Bacchus, utóbbiban Dionüszosz előtt tisztelegve rendezték meg a szüreti mulatságokat.

 

A legfinomabb borokhoz gondos kezek válogatják a szőlőt /Fotó: Shutterstock

A rómaiak idővel új borkészítési technikát fejlesztettek ki, valamint tovább terjesztették a szőlőtermelést a birodalom távolabbi részeire is, például a mai Franciaország, a mai Spanyolország és a mai Magyarország területére.

A középkorban aztán a kolostorok és apátságok vették kézbe a szőlőtermesztés és borkészítés továbbfejlesztését. A különböző szerzetesrendek hatalmas területeket műveltek, és finomítottak a borászati technológiai eljárásokon. Számos híres borvidék, például a bordeaux-i és a tokaji alapjai ezekben az években jöttek létre. 

Az ipari forradalom végül a borkészítési eljárásokat is megreformálta, a termesztéstől a betakarításig. De a kézi szüretelés a mai napig sem szűnt meg teljes egészében, sőt az igazán kiváló borokat gondosan válogatott szőlőszemekből készítik. A gépesedés a szüreti ünnepségeket sem tudta eltörölni: még napjainkban is fontos hagyománya van a szőlő leszedésének, melyet szüreti fesztiválok kísérnek. 

A következő fotókkal visszarepítünk néhány évtizeddel korábbra. Nosztalgiázz velünk, nézd meg, hogyan szüreteltek elődeink. 

1/5
1/5
1/5
szüret - fortepan
1/5
1/5

 

Kiemelt kép: Fortepan / Kovács Györgyi

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.