A szüret története és eredete több ezer évre nyúlik vissza, csakúgy mint a szőlőtermesztésé és a borkészítésé, ami nemcsak gazdasági, hanem vallási és kulturális szempontból is fontos esemény volt. A szőlő betakarítását már az ókori Római Birodalomban is megünnepelték, jelentőségét jól mutatja, hogy mind a római, mind a görög mitológiában megnevezik a bor istenét. Előbbiben Bacchus, utóbbiban Dionüszosz előtt tisztelegve rendezték meg a szüreti mulatságokat.
A rómaiak idővel új borkészítési technikát fejlesztettek ki, valamint tovább terjesztették a szőlőtermelést a birodalom távolabbi részeire is, például a mai Franciaország, a mai Spanyolország és a mai Magyarország területére.
A középkorban aztán a kolostorok és apátságok vették kézbe a szőlőtermesztés és borkészítés továbbfejlesztését. A különböző szerzetesrendek hatalmas területeket műveltek, és finomítottak a borászati technológiai eljárásokon. Számos híres borvidék, például a bordeaux-i és a tokaji alapjai ezekben az években jöttek létre.
Az ipari forradalom végül a borkészítési eljárásokat is megreformálta, a termesztéstől a betakarításig. De a kézi szüretelés a mai napig sem szűnt meg teljes egészében, sőt az igazán kiváló borokat gondosan válogatott szőlőszemekből készítik. A gépesedés a szüreti ünnepségeket sem tudta eltörölni: még napjainkban is fontos hagyománya van a szőlő leszedésének, melyet szüreti fesztiválok kísérnek.
A következő fotókkal visszarepítünk néhány évtizeddel korábbra. Nosztalgiázz velünk, nézd meg, hogyan szüreteltek elődeink.
Kiemelt kép: Fortepan / Kovács Györgyi
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.