Krémes spenótfőzelék
Mézes-mustáros csirkemell
Klasszikus kuglóf
Babgulyás
Körömpörkölt csülökkel
Csupacsokis brownie
Kínai szezámmagos csirke
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Sárgaborsóleves füstölt hússal
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Rigójancsi, ahogy mi szeretjük
Klasszikus stíriai metélt
Vadas marha
Rakott zöldbab darált hússal
Dödölle - az eredeti recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Finomfőzelék
Dubarry-csirkemell
Epres blondie
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Érdekességek

Tudtad? Ezért könnyezünk hagymapucolás közben és így kerülhetjük el

Hagymapucolás /Fotó: Shutterstock
A vöröshagyma pucolása sokaknál nem éppen a legkedvesebb konyhai műveletek közé tartozik. Érthető, hiszen a legtöbb esetben már az első kockák után patakokban folyik a könny a szemünkből. Igaz, számtalan házi praktika létezik arra, hogy elkerüljük a sírást, ám ezek vagy működnek, vagy nem. Most eláruljuk, hogy valójában miért könnyezünk hagymapucolás közben, na meg arról is szót ejtünk, miként kerülhető el.

Nem véletlen, hogy a vöröshagyma pucolásával járó kellemetlenség igen felkapott téma az interneten, hiszen aki ezzel az alapanyaggal dolgozik főzés közben, az szívesen megszabadulna a sírós körülményektől. Ha a tudományos oldalát vizsgáljuk ennek a kellemetlen reakciónak, akkor akkor azt kell tudni, hogy a hagyma aprítása során szulfoxidok és enzimek szabadulnak fel, amelyek kölcsönhatásba lépnek és egy különleges gázt alkotnak. Amikor ez a gáz a szemünkbe jut, az reakcióba lép a könnyel, és kénsavat, továbbá egyéb irritáló anyagokat termel. Ez a könnyezés kiváltó oka, aminek intenzitása attól függ, hogy milyen koncentrációban tartalmazza a hagyma ezeket az enizmeket - írja a Food&Wine.

Így úszhatod meg könnyek nélkül a hagymaszeletelést /Fotó: Shutterstock
Így úszhatod meg könnyek nélkül a hagymaszeletelést /Fotó: Shutterstock

Ha a búvárszemüveg vagy a szájban tartott víz nem hozta meg a kívánt eredményt, és ugyanúgy drámaira sikeredett a a hagyma aprítása, akkor próbáljátok ki az alábbi tanácsok valamelyikét:

  • A hagyma pucolásához, illetve aprításához éles kést használjatok, mert így jóval kevesebb enzim szabadul fel, így az irritáció is nagy mértékben csökken.
  • Ha a vöröshagymát legalább 30 percre a fagyasztóba rakjátok, akkor a hideg hatására leáll a kémiai reakció, azzal együtt pedig a könnyezést kiváltó ok megszűnik.
  • Egy kis citromlé vagy ecet hozzáadásával megváltoztathatjuk a vöröshagyma pH értékét, ez pedig meggátolja az irritáló enzimek felszabadulását.

Fogadjátok meg ezeket a tippeket, és az ebédkészítés vagy a hétvégi bográcsozás biztosan nem fullad sírásba már az elején.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.