A legnagyobb világpiaci exportőr, Brazília narancsföldjein betegség ütötte fel a fejét, aminek következményeképpen keserűvé válnak a narancsok. Ha ez nem volna elég, az elmúlt években folyamatosan csökkent a termés.
Az elmúlt évek csökkent termése miatt a termelők egy ideje már a korábban lefagyasztott gyümölcslevekkel keverik a frisset, de a tartalék is elfogyott. Egy másik megoldás, hogy mandarint adnak a narancsléhez, aminek a termesztése egyébként több sikert ígér, mert a gyümölcs jóval ellenállóbb a klímaváltozás miatt szélsőséges időjárással szemben.
Brazília után a második legnagyobb narancsléexportőr az USA, ahol évtizedek óta probléma egy rovarok által terjesztett betegség, ami miatt zölddé és keserűvé válnak a gyümölcsök, végső esetben pedig maga a narancsfa is elpusztul. Ezt a hiányt a brazil termésnek kellene pótolnia, de a fent említettek miatt ez nem lehetséges.
Ezen negatív változások aggodalomra adnak okot, és átrendezhetik a narancslé kereslet-kínálat rendszerét, akár jelentős drágulást is eredményezve. Évekig tart majd, hogy rendeződjön a piac, addig is drágább és keserűbb narancslé kerülhet a boltok polcaira – írja a Világgazdaság.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.