- barna rizs - piros camargue rizs - opál rizs - fehér rizs - rövid, kerek szemű rizs - rizottórizs (ill. paellarizs) - szusirizs - basmati rizs - jázminrizs - vadrizs
A rizsfajták között legkönnyebben talán a színük és az alakjuk alapján tudunk eligazodni.
A rizs színei
A barna rizs attól barna, hogy a hántolás után nem koptatják le róla a pelyvás héj alatti ezüsthártyát", emiatt nagyobb a tápértéke - viszont lassabban fő, s keményebb marad.
A piros camargue rizs a vad- és a nemesített rizs keresztezéséből származik. Hántolatlanul és kezeletlenül vásárolható.
Az országban opál rizsként ismert speciális fajtát még a héjában felgőzölik, s csak utána hántolják. Ez a típus a nyersen fényezettnél ízletesebb és tápdúsabb.
A hántolt és fényezett rizsek rendszerint fehérek; fajtájukra így inkább az alakjukból következtethetünk.
A szemek alakja, illata
Rövid szemű rizs
A rövid szemű fajták általában puhábbra főnek, s hajlamosak az összetapadásra. Utóbbiakat könnyebb pálcikával enni, és inkább ezeket ajánljuk gombócok vagy desszertek alapanyagául.
Sült tejberizs krémmel és körtével
Hozzávalók:
4 körte
1 citrom
20 dkg cukor
A tejberizshez:
5 dl tej
10 dkg rövid szemű rizs
1/2 vaníliarúd
1 evőkanál cukor
A krémhez:
2,5 dl tej
2 tojássárgája
5 dkg cukor
1 csapott evőkanál liszt
A forma kikenéséhez:
diónyi vaj
A tetejére:
4 mézes puszedli
2 dkg margarin
Elkészítés: A körtét meghámozzuk, magházát kivágjuk, húsát negyedeljük, citromlével meglocsoljuk, nehogy megbarnuljon. Fél liter vizet a cukorral fölforralunk, a körtedarabokat belerakjuk, és 2-3 perc alatt félpuhára főzzük, majd a levében hagyjuk kihűlni. Elkészítjük a tejberizst. A tejet fölforraljuk, a rizst beleszórjuk, beledobjuk a vaníliarudat, és 20-25 perc alatt, folyamatosan kevergetve, kis lángon megfőzzük. A tűzről levéve hozzáadjuk a cukrot, kihűtjük. A krémhez a tejet felforraljuk. A tojássárgáját a cukorral, a liszttel habosra keverjük, és a forró tejből 4 evőkanálnyit a tojássárgájába dolgozunk. Szüntelenül kevergetve a többi tejbe csurgatjuk. Kevergetve, 2-3 perc alatt krém sűrűségűre főzzük. Ha kész, a rizzsel összeforgatjuk. A sütőt 200 fokra (gázsütő 3. fokozat) előmelegítjük. Kivajazunk egy tűzálló tálat, a massza felét belesimítjuk, a lecsöpögtetett körtéket rárakjuk, és a maradék rizzsel betakarjuk. A tetejére reszeljük a mézes puszedlit, végül olvasztott margarinnal meglocsoljuk. A sütőben 10 perc alatt megsütjük.
Rizottórizs
A rizottórizs kerek szemű fajta. Mivel az étel elkészítésekor gyakran kevergetik, sok keményítő oldódik ki belőle, s közben rengeteg folyadékot szív magába. (A spanyol paella készítéséhez is egy hasonló fajtát, a calasparrát ajánlunk.)
Kagylós rizottó
Hozzávalók:
1 kis fej vöröshagyma
10 dkg piros húsú paprika
15 dkg paradicsom
30 dkg rizottórizs
6 dl csirkeleves, kockából
40 dkg kagylóhús
2 csipet sáfrányos szeklice
1 dl olívaolaj
2 evőkanál vágott kapor
Elkészítés: A hagymát megtisztítjuk, és finomra vágjuk. A paprikát megmossuk, és a húsát apróra kockázzuk. A paradicsomok héját lehúzzuk, a paradicsomot kettévágjuk, kikaparjuk a magjait is, és a húsát kockákra vágjuk. Megmossuk, és lecsepegtetjük a rizst. A csirkelevet felforraljuk a sáfrányos szeklicével és a kagylóval. Az olajat felhevítjük, megfuttatjuk benne a hagymát, majd rátesszük a rizst. Amikor felmelegedett sózzuk, borsozzuk, rátesszük a paprikát, és rászűrjük a levet a kagylóról. Forraljuk fel, és letakarva, nagyon kíméletesen 4-5 percig főzzük. Belekeverjük a paradicsomot, a kaprot, a kagylókat. Ha nagyon keménynek tűnik a rizs, és már teljesen beitta a levét, akkor öntsünk alá még kevés vizet. Ismét takarjuk le, és 2-3 percen át főzzük össze, majd tegyük félre. A rizst 10-15 percen át lefedve pihentetjük, utána tálaljuk.
Szusirizs
A szusikészítéshez szintén egy kerek szemű - speciális hántolt japán - fajtát ajánlunk, amely jellegéből adódóan ragacsosra fő, így könnyebb vele bánni. A jellegzetes szusiíz elérése érdekében a kifőtt, majd lehűlt rizst dolgozzuk össze sóval, cukorral és rizsecettel.
Avokádós szusi
Hozzávalók:
1 pohár szusirizs
1 dl rizsecet
3 evőkanál cukor
só
1 csomag norilap (tengeri alga)
1 db avokádó
1 db zöld kaliforniai paprika
1 db piros kaliforniai paprika
Elkészítés: A rizst megmossuk, lecsepegtetjük, és annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje. Kis lángon, kevergetve főzzük, míg a főzőlevét felveszi és a szemek megpuhulnak. A rizsecetet tálba tesszük, hozzáadjuk a cukrot és a sót. Jó, ha megmelegítjük. A kész öntetet a lecsöpögtetett, meleg rizshez adjuk, és hagyjuk állni, míg langyosra hűl. Az avokádót kettévágjuk, kivesszük a magját, meghámozzuk és körülbelül kisujjnyi vastagságúra csíkozzuk, csakúgy, mint a paprikákat. Összeállításkor a norira rakunk egy kupac rizst, elegyengetjük, szépen, egyenletesen elhelyezzük rajta az avokádót és a paprikát, és aztán egy bambuszlap segítségével szorosan feltekerjük. A kész hengereket 1,5-2 centis darabokra vágjuk, felfordítjuk, hogy látszódjon a töltelék, és wasabival (erős japán tormaféle), szójaszósszal és savanyú gyömbérrel tálaljuk.
Általánosságban elmondható, hogy a hosszú szemű fajták a főzésnél nem tapadnak annyira össze, "pergősek", így elsősorban hagyományos köretnek valók.
Basmati rizs
A basmati rizst hagyományosan a Himalája lábainál termesztették. Nyugaton mind az íze, mind a főzés közben felszabaduló, mennyei illata miatt kedvelik.
Csicseriborsó rizzsel
Hozzávalók:
1/2 kg csicseriborsó
2 evőkanál olívaolaj
2 fej vöröshagyma
12 paradicsom
1 evőkanál piros paprika
ízlés szerint, de egyenlően chili, indiai fűszerkeverék, curry
25 dkg basmati rizs
Elkészítés: A csicseriborsót elkészítés előtt fél nappal beáztatjuk. A vöröshagymát kockára vágjuk, és az olívaolajon üvegesre pároljuk, majd rátesszük a kockára vágott paradicsomot és a csicseriborsót. A fűszerekkel ízesítjük és annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje. Úgy két órán át pároljuk, figyelve, hogy a víz soha ne fogyjon el róla. Közben előírás szerint megfőzzük a rizst, tálon koszorúba rendezzük, a közepébe tesszük a csicseriborsót, és így kínáljuk.
Jázminrizs
Jázminrizst elsősorban Thaiföldön és Kínában termesztenek. Nevét valószínűleg arról kapta, hogy főzés közben intenzív virágillatot áraszt. Főzési tipp: főzzük 8 percig bő, sós vízben, majd szűrőbe öntve csepegtessük le. Ha kész, dobjuk egy kevés vajra és pihentessük néhány percig.
Sárga rizs mazsolával
Hozzávalók:
1 bögre jázminrizs
kurkuma
mazsola
só
kevés olaj
Elkészítés:
1. Ha főzve készül: 2 bögre vizet sóval felteszünk főni. Mikor forr, beletesszük a rizst, a kurkumát ízlés szerint és a mazsolát. Kis lángra állítjuk, és 20 percig lefedve főzzük. Olaj vagy margarin akkor kell bele, ha valaki száraznak találná.
2. Mikróban: egy tálba olajat öntünk, a kurkumával elkeverünk, belekeverjük a rizst, alaposan elkeverjük, beleszórjuk a mazsolát, ráöntünk 2 bögre vizet, sót, és a mikróban megfőzzük a rizsfőző programon (ha nincs, 100%-on 12 perc).
Vadrizs
A sötét színű vadrizs, valójában nem is rizs, hanem egy fűféle termése, de lényegében ugyanúgy használjuk, mint a pergősebb rizsféléket. Arra mindenképpen ügyeljünk, hogy főzési ideje hosszabb, és íze igen intenzív.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.