A tönkölybúzát már a vadászó-gyűjtögető ember is fogyasztotta. I.e. 6000 környékén pedig már Délnyugat-Ázsiában termesztették. Az i. e. V. évezred környékén a tönköly megjelent Európa keleti vidékein, és i.e. 2000 körül már az Alpok környékén termesztették, főleg a mai Svájc területén. Innen terjedt el aztán egész Európában. Az i.e. V. században már Dél-Britanniában is termesztették, s az ókori Rómában szintén előszeretettel fogyasztották, sőt a római hadsereg élelmezésére is – többek között – a tönkölybúzát használták. A tönköly megjelenik Horatius szatíráiban, valamint a Bibliában is több helyütt említik.
Népszerűsége egészen a XIX. század végéig megmaradt. Egy német nyilvántartás szerint 1850-ben még a termesztett gabona 94 százaléka tönkölybúza volt. A németeknél a tönkölybúza, azaz a Dinkel igen nagy becsben volt tartva, erre utalnak a városnevek is, mint a Dinkelsbühl, Dinkelhausen és Dinkelrode.
A XX. században a tönkölybúza helyét különféle nemesített búzafajok vették át, a tönkölybúza termesztése teljesen háttérbe szorult. Ennek fő oka a tönkölybúza kiválóságához is szervesen hozzájáruló külső héj, amelyet a betakarítás során nem távolítanak el a szemekről. Ez a héj az, ami megvédi a rovaroktól és a szennyeződésektől, a héjnak köszönhetően hosszabb ideig friss marad. De ennek a maghéjnak köszönhetően vált sokadlagos gabonává, mivel az újszerű búzák héját sokkal könnyebben el lehet távolítani, így kevesebb munka árán válik feldolgozhatóvá.
A XII. században Bingeni Szent Hildegárd apátnő természettudományi munkáiban kitért a tönkölybúzára is. Hildegárd szerint a tönkölybúza gazdagabb és táplálóbb a többi gabonánál. Segít a test erősítésében, a vérképzésben és vidámmá teszi az embert.
Az egészséges tönkölybúza
A tönkölybúza nagyon egészséges. A többi búzafajtához képest lényegesen nagyobb a fehérje- és a sikértartalma. Az emberi szervezet számára nagyon kedvező és jól hasznosuló aminosavakat tartalmaz. Nagy mennyiségű B-vitamin (B1, B2, B6) és E-vitamin található benne, valamint kálium, kalcium, vas, mangán, magnézium, fluor, niacin, réz, szelén, cink és rost.
A tönkölybúza könnyen emészthető, nem terheli a szervezetet, a benne lévő anyagok viszonylag gyorsan felszívódnak az emberi szervezetben. Hosszú távú, rendszeres fogyasztásával csökkenthető a koleszterinszint s az érfalakon lerakódott zsírréteg.
A tönkölybúzában lévő vitaminok és ásványi anyagok lassítják az öregedési folyamatokat, rugalmassá teszik a test szöveteit, javítják a teljesítőképességet. Jó hatással van a fejfájásra, s más idegrendszeri problémákra. Erősíti az immunrendszert.
Alacsony kalóriatartalmával jól alkalmazható fogyókúrás étrendekbe, kis mennyiségben is csillapítja az éhségérzetet. Arra azonban figyeljünk, hogy a tönköly nem gluténmentes, lisztérzékenyek diétájában nem alkalmazható.
Tönkölybúza a konyhában
A tönköly felhasználási területe igen széleskörű. A tönkölybúzából készülhet dara, liszt, száraztészta, sőt sör is. a korpája is nagyon hasznos alapanyag. A szemes tönkölybúza is jó alapanyag, akár müzlibe is keverhetjük, de rizs helyett köretként is fogyasztható.
A tönkölyliszttel bármilyen ételben remekül helyettesíthetjük a búzalisztet. Készíthetünk vele palacsintát, piskótát, kevert tésztákat, kelt tésztát. Azzal azonban számoljunk, hogy a tönkölyliszttel készített tészta nehezebben kel meg. A tönkölybúza lisztjéből tojás hozzáadása nélkül is remek tészta gyúrható.
A tönkölykorpa magas rost- és ásványi anyag tartalmának köszönhetően fontos étrend-kiegészítő. Tehetjük joghurtokba, de főzelékeket, habart leveseket is gazdagíthatunk vele, használhatjuk panírozáshoz, kenyerek, illetve sütemények készítéséhez.
Tönkölypogácsa
Hozzávalók:
25 dkg finom tönkölyliszt
25 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
20 dkg vaj
2 dl tejföl
2 maréknyi edami sajt
1 tojás
1 dl tej
2 teáskanál köménymag
2,5 teáskanál só
3 dkg élesztő
Elkészítés: A liszteket összeöntöm. Hozzáadom a sót, a fűszereket. A tejben felfuttatom az elmorzsolt élesztőt, a vajat megolvasztom. A tojást felütöm és szétválasztom. A sárgáját a tejjel elkeverem. Az élesztős tejet, a megolvadt vajat a liszthez adom, és rugalmas tésztává dolgozom. A tésztát egy mély tálba teszem, letakarom, és meleg helyen hagyom kelni. Amikor a duplájára nőtt, akkor kinyújtom, kiszaggatom. A kész pogácsákat sütőpapíros tepsire ültetem, 20 percet hagyom kelni, majd a tojásfehérjével lekenem, reszelt sajttal megszórom, és 190 fokon készre sütöm.
Tönkölykorpás kenyér
Hozzávalók:
45 dkg finomliszt
3 dkg tönkölybúza korpa
2 dkg sikér
8 dkg vaj
2,5 dkg friss élesztő
csipetnyi só
2,5 dkg meleg víz
Elkészítés: A liszthez hozzáadom a sikért, a sót és a korpát, majd rámorzsolom az élesztőt. A vajat megolvasztom, a kimért vizet megmelegítem (langyos legyen). A liszthez öntöm a vizet és a vajat, majd rugalmas tésztává gyúrom. A tésztát egy mély tálba teszem, letakarom, és meleg helyen hagyom kelni. A veknit átgyúrom, majd egy sütőpapírral bélelt nagyobb jénaiba teszem, és 20 percet hagyom kelni. Ezután 200 fokra előmelegített sütőben aranybarnára sütöm.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.