Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Párolt lilakáposzta  recept
Párolt lilakáposzta
Puncstorta  recept
Puncstorta
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Csikós tokány recept
Csikós tokány
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Gyógyteák

Méregtelenítés pitypanggal

A gyermekláncfüvet – népies nevén a pitypangot – gyógynövényként legtöbbször a máj működési elégtelenségére használják. Különösen késő tavasszal, a nehéz téli ételek által elgyötört test kívánja a tisztulást, a friss, vitamindús táplálékot. Ilyenkor még kevés a friss hazai gyümölcs, így ha unod a banánt, frissítsd fel tested vitaminkészletét pitypanggal!

A fészkesvirágzatúak családjába tartozó pitypang mindenhol megélő, igen elterjedt évelő növény. Élénksárga virágzata koratavasztól virít. Sötétzöld levelei jellegzetesen fogazottak. Hatóanyagtartalma a virágzás idején a legnagyobb. A növényt bárhol felsértve keserű ízű fehér tejnedvet ereszt. Fantasztikus alkalmazkodóképességű növény, bárhová is repíti "ejtőernyős" magjait a szél, kihajt. A kisgyermekek egyik kedvenc virága, hiszen a virágzás utáni bóbitáját szívesen fújják szét.

A pitypang levelét, föld feletti részét és gyökerét gyógyászati hasznosításra tavasszal és a másodvirágzás során ősszel gyűjtik. Üde, zöld levele vitaminok és ásványi anyagok gazdag forrása. Található benne A-vitamin, D-vitamin, C-vitamin, különféle B-vitaminok, vas, szilícium, kálium, magnézium és cink. Zsenge leveleit sokan salátaként fogyasztják. Inulinban gazdag gyökeréből pedig kávépótszert is készítenek.

Gyógyír még a csontritkulásra is

A pitypang leveléből főzött teában található keserűanyagok serkentik az emésztést, így a gyermekláncfű kiváló étvágygerjesztő és emésztést javító gyógynövény, melynek gyulladáscsökkentő hatása is van.

Kutatások bizonyították, hogy hatóanyagai epe- és májbántalmak esetén jótékony hatással vannak a szervezetre. Teáját régóta fogyasztják vizelethajtóként és vértisztítóként, mivel a nagymennyiségű kálium tartalmának köszönhetően fokozza a máj és a vesék aktivitását.

Található benne helenin, ami nagyobb mennyiségben a szemben található meg, tehát jótékony hatással lehet azok bajára, akik szürkületi vakságban szenvednek.

Kevés olyan gyógynövényünk van, amelynek magas a magnéziumtartalma és az könnyen el is érhető. A magnézium nagyon fontos a csontok felépítéséhez, különösen a kalcium hasznosításában. A csontbetegségek idős korban jelentkeznek, amikor a szervezet nem jut elegendő ásványhoz és vitaminhoz. Gyógyszer rá a magnéziumban dús pitypangtea, amelynek fogyasztásával a szervezet könnyebben megkötik a kalciumot.

Reumás panaszok, fájó ízületek esetén pedig ajánlott a gyermekláncfűvel történő borogatás.


Hogyan használd?

Tea: 3 dl vízben forralj fel 2 teáskanálnyi gyermekláncfüvet, és 1 percen át főzd, majd 15 perc elteltével szűrd le. Kúraszerűen 6 héten át napi 2 csészével igyál belőle.

Borogatás: 3 evőkanálnyi gyermekláncfűgyökeret tegyél 0,5 liter vízbe, forrald fel, és főzd 5 percig, majd készíts belőle pépet, kend rá egy kendőre és helyezd a fájó, sajgó ízületre.

A friss leveleket salátának is elkészítheted!

Jó tudni!

  • A gyermekláncfűben található tejnedv nagy mennyiségben mérgezési tüneteket okozhat.
  • Alkalmazása ellenjavallt epevezeték-elzáródás, gyomor- és nyombélfekély esetén.
  • Használatánál ügyelni kell arra, hogy egyesekből allergiás bőrreakciót válthat ki.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.