A dolma a török dolmak (tölteni való, töltött) szóból származik – ezt használják sok esetben a töltött padlizsánra, cukkinire és egyéb zöldségfélékre –, de világszerte sokan asszociálnak azonnal a göngyölt szőlőlevelekre, melyeket Törökországban sarmakként vagy yaprak dolmasiként ismernek.
Nem mellesleg a sarma elnevezés terjedt el számos balkáni nyelvben – és természetesen minden töltött leveles zöldségféléből készült fogás e nagy dolmacsalád tagja, többek között a mi töltött káposztánk is!
A nyári melegben remek dolog árnyas lugasban múlatni az időt. Néhány szép, zsenge (nem permetezett!) szőlőlevelet pedig könnyedén át lehet menteni a konyhába, hogy a családot vagy baráti társaságot ki-ki saját készítésű töltött szőlőlevelekkel örvendeztesse meg!
Az elkészítésre természetesen vidékenként más és más előírások, szabályok érvényesek. Különbségek mutatkoznak a balkáni, közel-keleti, kaukázusi specialitások között, de ki-ki megtalálhatja, kikísérletezheti az ízléséhez legközelebb álló elkészítési és ízesítési módot.
Habliliom Könnyed Konyhájában ez a fogás is egyszerűen készül – kis rafinériával.
Töltött szőlőlevelek – szárított paradicsommal, fekete olívával
Hozzávalók 4-5 főre, előételként:
15-18 db hibátlan, zsenge szőlőlevél
15 dkg rizs (kerek szemű)
2 db napon szárított paradicsom
1 nagy csokor petrezselyemzöld
2 közepes salottahagyma
2,5-3 dl zöldségalaplé
½ citrom leve
8-10 félbe vágott fekete olívabogyó
olíva olaj, só, frissen őrölt bors – ízlés szerint
Elkészítés: A töltelékhez a rizst alaposan megmosom, megszárítom. A salottákat, a paradicsomokat nagyon finomra vágom, a petrezselymet felaprítom.
1 teáskanálnyi olívaolajon üvegesre pirítom a hagymát, rászórom a rizst, szárított paradicsomokat, és felöntöm a 3 dl vízzel, sózom, borsozom. Fedő alatt 10-12 perc alatt puhára párolom. Amíg a rizs párolódik, előkészítem a tölteni való leveleket.
Alapos mosás és szárítás után egy nagyobb szűrőbe rakosgatom őket. Nagyjából ½ l vizet felforralok, és leforrázom az előkészített szőlőleveleket. Ezáltal megpuhulnak, könnyen formázhatók lesznek – sajnos üde zöld színük is odavész, de a végeredmény kárpótlást nyújt a színvesztésért!
A leveleket lecsepegtetem, szétválasztom, a felesleges vizet papírtörlővel felitatom.
A már majdnem puha rizs alatt elzárom a lángot, hozzáadom az aprított petrezselymet, és nagyjából 1 teáskanálnyi citromlevet. Alaposan összekeverem, fedő alatt kissé hűlni hagyom, így a rizs minden nedvességet és aromát felvesz.
A munkalapra terítek egy szőlőlevelet és a közepére 1 púpozott teáskanálnyi tölteléket helyezek, melyet kézzel kis hengerré formálok, majd szépen becsomagolom: jobbról, majd balról is ráhajtom a levélrészeket, végül felülről is – kis csomaggá alakítom. A többivel hasonlóan járok el.
Egy tűzálló tál aljára merek 2 merőkanálnyi zöldségalaplét, amit a maradék citrom levével teszek pikánsabbá. Erre sorakoztatom szorosan egymás mellé a kész „dolmákat”, majd annyi alaplét merek rájuk, hogy nagyjából a tekercsek feléig érjen. Az egészet lefedem (tető híján az alufólia is remek szolgálatot tesz), majd 180 fokra előmelegített sütőben 25-30 percet párolom. A már puha és egyenletesen aranyló zöld töltött szőlőleveleket megfordítom, szobahőmérsékleten hagyom hűlni. Ezután tálaló tálba rakosgatom őket, a tetejükre kevés olívaolajat locsolok, félbevágott olívákkal ízesítem, az egészet beteszem néhány órára (még jobb egész éjszakára) a hűtőszekrénybe.
Az üde zöldből aranylóra érlelt töltött levelek ebben a viszonylag semleges ízesítésű variációban szinte bármivel fogyaszthatók, de a töltelékbe kerülhet pirított fenyőmag, esetleg néhány szem mazsola is.
Darált hússal készült töltelék esetén melegen, minden más esetben hidegen célszerű tálalni a töltött szőlőleveleket – érdemes minél több változatban kipróbálni! Előételként joghurttal, salátákkal, további citromszeletekkel körítve, de borozáshoz sajtok mellé is tökéletes, nyári fogás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.