A különféle bélbe töltött kolbászok már igen hamar megjelentek az emberiség konyháját. Homérosz Odüsszeájában is szó van a kolbászokról, és tudjuk, hogy Néró császár udvari szakácsa, Gaius különféle bélbe töltött, őrölt gabonával elkevert, fűszerezett húsféléket is kínált az uralkodójának.
A kolbászok mindig is a maradék húsok, belsőségek és az állati vér gazdaságos felhasználásáról szóltak. Az ókorban és a középkorban sajnos ezeknek az igencsak romlandó részeknek a tartósításával még hadilábon álltak a hentesek, így a kolbászfogyasztás bizonyos mértékű rizikót jelentett. Aztán idővel - a sóval és füstöléssel való tartósításon túl - a minőségi alapanyagokból való előállítás is segített a jobb minőségű, ártalmatlan húskészítmények előállításában, és amikor a virsli, azaz a Frankfurter feltűnt Frankfurtban, már hamar nagy népszerűségre tett szert.
Frankfurti vagy bécsi?
Egy bizonyos Johann Georg Lehner henteslegény megalkotta a bécsi frankfurtert, ami igen izgalmasan jött létre. A biztonságos fogyasztás elősegítő szigorú szabályozásnak köszönhetően Frankfurt városában a hentesek nem kínálhattak vegyes húsokból előállított készítményeket. Lechner érezte, hogy a tökéletes íz elérése érdekében kevés a fűszer és a füst, ideális lenne, ha keverhetné a marhahúst a sertéshússal. Erre azonban Frankfurtban nem volt lehetősége, így 1804-ben átköltözött Bécsbe, és - egy évre rá - a szabadabb mozgásteret biztosító városban megalkotta a vízzel – pontosabban jéggel - dúsított marha- és sertéshúsból, valamint nem kevés szalonnából készített, fűszerezett, juhbélbe töltött, enyhén felfüstölt Frankfurtert, ami immáron a bécsi jelzőt viselte.
A bécsi Frankfurter hamar népszerűvé vált. Először tormával fogyasztották, főleg sör mellé - még az osztrák császár is ilyet rendelt magának –, s aztán az előkelőbb szalonok kínálatában is megjelent a bécsi virsli.
Virsliből hot dog
A virsli amerikai karrierjét is meghatározta a bécsi rokon. A lekonyuló, vékony kolbászt gyakorta nevezték dachshund-nak, azaz tacskónak, és az Amerikába bevándorlókkal együtt az ételen túl a megnevezés is áttelepült.
A Németországból érkező Charles Feltman 1867-ben Coney Island-en, Brooklynban már különféle pitéket szállított a sörözők számára, akik meleg, szendvicsféle sörkorcsolyákkal kívántak kedveskedni a hozzájuk betérőknek. Feltmannak az az ötlete támadt, hogy olyan kocsit készíttet, amiben egy kis faszenes kályha lehetővé teszi, hogy melegen tartsa, megfőzze a virsliket, és azokat úgy kínálja a szendvicsben.
1880-ban Missouriban is megszületett a virslis szendvics ötlete, ahol a vendégek kezét égető kolbász problematikáját oldották meg direkt erre a célra formázott szendvicsekkel. A ropogós héjú kifliszerű pékáruban nem sokkal később megjelent a mustár is. A termék nagyon hamar közkedveltté vált. A század legvégén már a sporteseményeken is kínálták, és nem sokkal később az egyetemek környékén is megjelentek a virslit, kolbászt árusító kézikocsik.
Számos legenda kering akörül, hogyan lett a német húskészítményből Amerika ikonikus szendvicsének legfőbb hozzávalója, és igencsak megoszlanak a vélemények abban a tekintetben is, hogy ki és mikor ejtette ki a száján a „hot dog” jelzőt. Annyi azonban bizonyos, hogy a 20. század elején már ebben a minőségében és ezen a néven ismerték és szerették az amerikaiak a kiflibe zárt virslit.
Virsli-vásárlás
A virslit manapság már nem csak marhahúsból és sertéshúsból készítik. Az igazi virslikre még mindig a magas hústartalom jellemző, de sok esetben a különféle felhasználásra nem került húsok, belsőségek feldolgozásával készül a virsli. Virsli vásárlásakor minden esetben ajánlott elolvasni a termék összetételét.
A jó virsli bélbe töltött, roppanós, harapható, de nem darabos. A virslit nem főzni kell, csupán melegíteni 2-3 percig, így az íze és az állaga is megmarad.
Virsli-szótár
Bécsi virsli - (Wiener) hosszú juhbeles virsli. A frankfurti virsli mellett a legismertebb virsliféle.
Bőrös virsli - a valódi "virsli" mostani neve. Juhbélbe töltött virslit jelent és a Frankfurti virsli mellett a mai napig a legjobb virsli.
Cserkészkolbász - vékony bélbe töltött főzni és sütni való kolbászfajta. Mostanság sajnos már inkább műanyag bélbe töltik, így nem az eredeti, igazi, mint régen volt.
Debreceni - paprikával, borssal és köménnyel fűszerezett füstölt, főzni való páros kolbászfajta. Magára valamit is adó húsüzem gyárt debreceni kolbászt. Készítenek szarvasból, vaddisznóból és lóból is.
Frankfurti virsli (Frankfurter) - hosszú juhbeles virsli. Nemzetközileg ez terjedt el leginkább.
Juhbeles virsli - a valódi "virsli" mostani neve. Régen ez volt a virsli. Juhbélbe töltött virslit jelent, és a mai napig a legjobb virsli.
Koktélvirsli - 3 centis darabokra gyártott virsli. Tökéletes előételnek, levesekbe, a gyerekek kedvence.
Krinolin - a virslinél hosszabb és sokkal vastagabb, ahhoz hasonló anyagú készítmény. Kiváló krinolinkoszorú készíthető belőle.
Lóvirsli - lóhúsból készült virsli. Manapság már csak néhány budapesti lóhúsboltban található. Hiába: ha nincs ló, nincs lóvirsli sem.
Műbeles virsli - műanyag bélbe töltött virsli. A hetvenes években kitalált "pótvirsli". Általában a főzést megelőzően távolítjuk el a műanyag borítást.
Nürnbergi kolbász - juhbélbe töltött kicsi kolbászkák, melyet sütve vagy főzve, káposztával, mustárral, tormával tálalnak Nürnberg környékén, sőt már egész Németországban, mostanság már nálunk is kapható.
Szafaládé - a virslinél rövidebb, de sokkal vastagabb, ahhoz hasonló anyagú készítmény.
Sós lében konzervált virsli - lehet üveges vagy dobozos egyaránt. Főzni nem, csak melegíteni kell.
Virslis fogások
A virsli nagyon jó hot dognak vagy önmagában - mustárral, tormával vagy ketchuppal kínálva. A főtt virslit tehetjük salátákba, vagy levesbetét gyanánt is használhatjuk, de jól illik lecsóba, paprikás krumpliba, nyáron grillezni is érdemes. Főve, sütve egyaránt remek feltét a legkülönfélébb főzelékekhez, és különféle tésztákba téve is elkészíthetjük. Ebből a műfajból a legegyszerűbb és legfinomabb a leveles tésztába bugyolált virsli.
Frankfurti leves
Hozzávalók:
1 kisebb fej kelkáposzta
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
13 dkg húsos szalonna
20 dkg tejföl
4 pár frankfurti virsli
1 bő evőkanál finomliszt
pirospaprika
majoránna
almaecet
kömény
só
Elkészítés: A káposztát megtisztítom, felkockázom, majd a hagymával, 2 gerezd fokhagymával és egy fűszerlabdányi köménnyel felteszem főni. Közben a szalonnát megpirítom, lisztet szórok rá. Mikor már aranyszínű rántásom van, lehúzom a tűzről, paprikázom és belekeverem a tejfölt. Ha megfőtt a káposzta, behabarom ezzel a jó kis szalonnás tejföllel, majd majorannát, sót és egy csepp ecetet teszek bele. Karikázva beleengedem a virslit és még egy utolsót rottyantok rajta.
Virslis kiflicskék
Hozzávalók:
1 kg liszt
5 dl tej
5 dkg élesztő
1 evőkanál só
1 evőkanál cukor
2 dl napraforgó olaj
1 tojás a kenéshez
szezámmag
virsli, esetleg kolbász
sajt
Elkészítés: Az élesztőt a tejben a cukorral felfuttatjuk, és a többi hozzávalóval hólyagosra dagasztjuk. Letakarva meleg helyen kelesztjük.
Amikor megkelt, még egyszer jól átgyúrjuk, és 4 felé osztjuk a tésztát. A cipókat köralakúra nyújtjuk, és mindegyiket 8 vagy 12 cikkre vágjuk.
A körcikkek széles végére teszünk egy negyed virslit, trappista sajtot, és feltekerjük úgy, hogy lehetőleg a keskeny vége a kifli aljára essen.
Megkenjük sütés előtt felvert tojással vagy csak sárgájával, és megszórjuk szezámmaggal.
Előmelegített sütőben sütjük (de tisztes távolságra pakolva a kifliket, mert sülés közben még jócskán nőnek) úgy, hogy a sütő aljában egy lábasba vizet rakunk, és mikor kivesszük az épp csak megpirult kifliket, azonnal megspricceljük vízzel, így puha marad!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.