Mákos guba  recept
Mákos guba
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Karácsony

5 egyszerű lépés, amivel különlegessé teheted az ünnepi vadételt!

szarvas steak
Sok családban hagyományosan vadpecsenye is szerepel az ünnepi menüben. 5 pontba szedtük a legfontosabb tudnivalókat, ha még csak most ismerkedsz az erdei vörös húsokkal!

A magyar konyha leginkább a nyúl, az őz, a szarvas és a vaddisznó, a vadszárnyasok közül pedig a fácán húsát használja fel. Frissen elkészítve a vad kemény és rágós, ezért elejtés után 6-8 napig a bőrében pihentetik. A szaküzletekben már érlelve vásárolhatod meg, illetve ilyen állapotú a hipermarketek hűtőpultjaiban kínált csomagolt termék is.
 

1. Előkészítés

Egy hosszú, hegyes és főleg éles késsel nyúlj be az eltávolítandó hártya alá, és óvatosan, vágó mozdulatokkal fejtsd le azt a húsról. Ezután vágd be a húst az inak mentén, majd óvatosan húzd ki az inakat. Végül fejtsd le a húst a csontokról a kés hegyével. A kicsontozott húst bepácolhatod, de fűszerezve mindjárt meg is sütheted vagy párolhatod.

2. Pácolás

A páctól omlósabb és egyúttal zamatosabb is lesz a vad. A legegyszerűbb, ha az előkészített húsdarabot 24 órán át íróban áztatod.

Fűszeres pácléhez tegyél egy nagy edénybe karikára vágott sárgarépát és petrezselyemgyökeret, 1/2 fej vöröshagymát, 1-2 db babérlevelet, 10-12 szem borsot, 1/2 db karikára vágott citromot és 1 tk sót. Öntsd fel 1-1 l víz és ecet keverékével, forrald fel, majd öntsd az előkészített vadhúsra. Akár 3-4 napig is benne hagyhatod.

Kiváló páclé készíthető borból: 1 kg vadhúshoz keverj össze 3/4 l száraz fehérbort, 1/8 l borecetet, 1/4 l olajat, 2 fej felkarikázott hagymát, 2 szál karikákra vágott pórét, 1 db szeletelt petrezselyemgyökeret, 1/4 db csíkokra metélt zellergumót, 2 db babérlevelet, 5 szem borókabogyót, 2 szem fekete borsot, 2 szem szegfűszeget, valamint ízlés szerint majoránnát, kakukkfüvet, fokhagymát. Öntsd a felét egy tálba, helyezd bele a húst, majd locsold meg a többi páclével. Tedd a hűtőbe 24 órára, és közben többször fordítsd meg. A páclevet a hús pároláshoz is felhasználhatod.
 

3. Tűzdelés

A száraz vadhúsnak kifejezetten jót tesz a zsiradék. Például az egészben sütött fiatal fácánt beboríthatod szalonnaszeletekkel, a vaddisznó- vagy szarvasérméket húsos szalonnaszeletekbe göngyölheted, a nyúl- vagy őzcombot szalonnával tűzdelheted.

A tűzdeléshez érdemes beszerezni egy spékelőtűt. Ha nincs ilyened, akkor hosszú, vékony pengéjű késsel készíts a húsba a rostokkal párhuzamos bevágásokat, és ezekbe nyomkodd bele a szalonnacsíkokat közvetlenül a sütés megkezdése előtt.

4. Fűszerezés

A készen kapható vadfűszerkeverékek általában babérlevelet, borsika- és kakukkfüvet, koriandert, majoránnát, rozmaringot, tárkonyt tartalmaznak. Ezek mindegyikét ízlés szerint társíthatod, csak vigyázz, hogy egyik se nyomja el a másik ízét, ha többet használsz.
 

5. Vadalaplé

Vadhúsból készülő leves, illetve vadpecsenyéhez illő mártás receptjében gyakran találkozhatsz ezzel a hozzávalóval. Ha nem tudod beszerezni (különleges főzési hozzávalókat árusító üzletből vagy webshopból), akkor házilag is elkészítheted.

Így készíts alaplevet! Hevíts fel 5 dkg sertészsírt, tegyél rá 15 dkg darabolt vadcsontot, 10 dkg csíkokra vágott szalonnabőrt, 1 fej felkockázott hagymát, 1/4 db zellergumót, 20-20 dkg fehér- és sárgarépát, majd szórd meg 1 ek cukorral és pirítsd meg. Adj hozzá 1 púpozott ek paradicsompürét, öntsd fel 2 dl száraz vörösborral és kb. 2 l vízzel, majd fűszerezd 1-1 tk durvára tört borókabogyóval és szegfűborssal, 1 csapott ek szemes borssal, 5 db babérlevéllel és ízlés szerint sóval. Forrald fel, majd főzd lassan gyöngyözve 3-4 órán keresztül. A főzés végén kb.1,5 l lét kapsz. Szűrd le, szedd le a zsírját, hagyd leülepedni, majd óvatosan öntsd le a letisztult lét.

Ha a házi vadalaplét lassú tűzön beforralod folyékony méz sűrűségűre, akkor hűtőben hónapokig eláll. Ezzel az ízkivonattal helyettesítheted a készen forgalmazott (pl. tasakos) vadmártásokat.

 

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.