A téli meleg italkínálat skálája elég széles. Az ezerféle tea mellett ott a kakaó, a forró csokoládé, a kávé és annak különleges változatai, a különféle forralt borok és ciderek, a puncs és a nálunk nem túl ismert eggnog is.
A téli italok jellegzetes vonása, hogy az édességekben megtalálható - jellemzően karácsonykor használt - fűszerekkel szokás őket ízesíteni. A szegfűszeg, fahéj, kardamom, gyömbér, citrom- és narancshéj mellett, a vanília, szerecsendió, szegfűbors az, amivel ezek az italok ellenállhatatlan ízre és illatra tesznek szert.
A forró italok viszonylag kevés ráfordítással elkészíthetők. Igaz, jó alapanyagokra van szükség, de cserébe nagyon hamar elkészülnek és biztos, hogy osztatlan sikert aratnak. A téli időszaknak és az átfagyott csontoknak köszönhetően a legtöbb téli ital tartalmaz valamilyen alkoholt, ám ezek kihagyásával is lehet a sofőrök és a gyerekek számára ízben az eredetivel szinte azonos nedűt előállítani.
A forralt bor, a forró cider és a különféle ízesített teák képviselik a téli italok első nagy csoportját. Ezek az italok általában azonos - vagy igen hasonló - fűszerezéssel készülnek. A klasszikus forralt borba ugyan nem kerülnek gyümölcsök, de érdemes egy kevés almát, mazsolát vagy más aszalt gyümölcsöt tenni a borhoz, ami nem csak ízét, hanem cukortartalmának egy részét is az italnak adja, amellett nagyon kellemes időtöltés a bögre aljáról kipecázni az italt magába gyűjtött puha gyümölcsdarabokat.
A forralt bor/cider alapú italokba az alkoholtartalom extra hozzávalókkal növelhető. Az angolok által igen kedvelt puncshoz a rum dukál, ami az angol karácsonyi partik elmaradhatatlan sztárja. Másik nagy szigetországi kedvenc az eggnog, ami krémesen selymes és lágy, miközben alattomos mód juttatja a szervezetünkbe a benne rejlő alkoholt. A tej és tojás alapokon nyugvó ital szintén rummal gazdagítva, szerecsendióval lelhető fel a leggyakrabban, de itt is igen sok variáció létezik, mind a benne foglalt alkohol milyenségét, mind a fűszereket figyelembe véve. Az eggnog sokban emlékeztet a magyar karácsonyi asztalokon is egyre gyakrabban helyt kapó borkrémlevesre.
A tartalmasabb, vastagabb téli italok sztárja azonban minden kétséget kizáróan a forró csokoládé. Az olvasztott csokoládéval készült, tejjel, tejszínnel összeforralt, fűszerezett ital nem csak melenget, hanem olyan mennyiségű kalóriával lát el, hogy ezután akár fél napig is bírjuk a gyerekkel nehezített szánkó húzását vagy a karácsonyi vásárokban való talpalást.
A csokoládék esetében is nagyon sok múlik az alapanyagokon. A boltokban kapható italporok íze és állaga köszönőviszonyban sincs azzal, amilyen egy házilag készített forró csokoládé. A minőségi csokoládékból választhatunk fehéret, vagy dolgozhatunk tej- illetve éttáblával, illetve szerezhetünk különféle ízesítésű csokoládéchipseket, amelyek könnyedén felolvadnak a felforrósított tejszínes tejben. Az édesítésnél érdemes kóstolni, hiszen az fehércsokoládé valószínűleg nem igényel plusz édességet, míg az étcsokoládét jó kiegészíteni egy kevés nádcukorral.
A forró csokoládé - felnőttek részére - egy kis likőrrel is megbolondítható. A csokoládénak jól áll a narancslikőr, de egy kevés krémlikőrrel is fokozható az ital selymessége. Ezeket az alkoholokat a csokoládé tűzről való levétele után tegyük az italhoz és mindig mértékkel, mert az első pillanatban nem mindig érezni mennyire fog „ütni” a benne lévő alkohol, ha egy egész bögrényit elszopogattunk már.
Az elkészült csokoládét, - vagy a kevésbé gazdag italra vágyóknak készült – kakaót megkoronázhatjuk vaníliás tejszínhabbal vagy beledobálhatunk néhány marshallowt is, ami végképp energiabombává változtatja az italunkat, viszont az is igaz, hogy a sok úszó habszigetecskével ellenállhatatlanul vonzóvá is varázsolja.
A csokoládén kívül a kávét is variálhatjuk, ünnepi jelleget kölcsönözhetünk neki. A boltokban kapható mindenízű szirupokkal pillanatok alatt készíthetünk mézeskalácsos, fahéjas, pörköltmogyorós kávét, de ha időnk engedi, akkor magunk is fűszerezhetjük a kávét, adhatunk hozzá alkoholt, tejszínt, koronázhatjuk tejszínhabbal vagy tejhabbal, dekorálhatjuk karamellizált cukorral vagy fűszerekkel.
Hozzávalók:
1 liter cider
1 liter jó minőségű almalé
4-5 szegfűszeg
4-5 szegfűbors
4-5 egész kardamom
1 rúd fahéj
2 dl Calvados, vagy más almalikőr illetve pálinka
Elkészítés: A cidert és a gyümölcslevet összeöntöm, hozzáadom a fűszerlabdába csomagolt fűszereket, majd lassan, közepes lángon hagyom főni. Fél óra után kiveszem a fűszerlabdát, majd a tűzről lehúzott italba öntöm a calvadost. Alaposan elkeverem és előre melegített bögrékben kínálom. Almadarabokat is érdemes belefőzni, ha lehet többféle almából.
Hozzávalók:
0,5 l elkészített fekete tea
0,5 l vörösbor
0,5 l rum
40 dkg nádcukor
1 citrom leve
1 narancs leve
Elkészítés: A bort, a rumot és a teát egy nagyobb lábasban összeöntöm, majd hozzáadom a citrusok levét elkezdem melegíteni. Egészen addig melegítem, amíg a cukor el nem olvad. Ezután melegített poharakban kínálom.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.