A monsieur egy párizsi kisvendéglőbe járt, és vacsorára, második fogásnak megevett 7-8 szelet bélszínt. A legenda szerint amikor megjelent az étterem ajtajában, a vendéglős kisasszony beszólt a konyhába: egy Chateaubriand (ejtsd: sátóbrian) rendel.
Chateaubriand roppanós burgonyapürével, zsenge zöldségekkel
Hozzávalók 2 főre:
40 dkg bélszínjava (törzs)
1 db cukkini
1 db sárgarépa
fél karalábé
5 dkg cukorborsó
15 dkg burgonya
5 dkg vaj
fél dl tejszín
2 tojássárga
só
bors
szerecsendió
1 tojássárga
4 lap rétestészta
Elkészítés: 1. A bélszínt lehártyázzuk, megformázzuk, fóliába tekerjük. Hűtőbe tesszük 1 órára.
2. A burgonyát meghámozzuk, apróra vágjuk, és sós vízben megfőzzük, majd leszűrjük, hozzáadjuk a vajat, a tejszínt és a szerecsendiót, habverővel pürésítjük, hozzáadunk 2 tojássárgát, simára dolgozzuk.
3. A rétestésztát 20x20 centis négyzetekre vágjuk, a közepére dupla tésztaréteget teszünk, majd ráhalmozzuk a burgonyát. A kimaradó részeket lekenjük tojássárgával, és batyut formázunk belőle. 180 fokos sütőben szép aranyszínűre sütjük.
4. A maradék zöldségeket megtisztítjuk, tetszés szerint felaprítjuk. Lobogó vízben a cukorborsót 1 percig, a répát és a karalábét 5 percig, a cukkinit 3 percig forrázzuk, majd leszűrjük. Kevés (fokhagymás) vajon megforgatjuk.
5. A húst kivesszük a fóliából, nagyon forró serpenyőben minden oldalát kevés olajon 2-2 perc alatt megsütjük, majd 160 fokos sütőben fél óra alatt (médiumra) megsütjük.
6. A bélszínt vékony szeletekre vágjuk, köretként a burgonyás batyukat és a zöldségeket tálaljuk mellé.
Szóval a bélszín. A mai kor legnépszerűbb és legnagyobb becsben tartott marha húsrésze. Személyes véleményem szerint azért vannak a marhának más olyan részei is, amelyek méltánytalanul háttérbe szorulnak, gondolok itt a pofára, a veséjére, esetleg a hajnalvelőre.
Persze a bélszín, az bélszín. Az éttermek nagy része még mindig a klasszikus „borssal bedörzsöljük, mustárba forgatjuk, és rendkívül jó minőségű étolajjal addig locsoljuk, míg ellepi” módszerrel készíti. Ezt én nem nagyon ajánlom senkinek, kivéve ha valaki szeretne kifizetni 5000 forintot 1 kg húsért, és utána úgy, ahogy van tönkretenni, vagy kidobni az ablakon.
A bélszínt - és egyéb más húsokat is - érlelni kell, mivel sajnos a vágóhídon nem igazán érlelik. Szóval vékony pengéjű késsel lehártyázzuk, tiszta konyharuhába betekerjük, és a hűtő kevésbé hideg részén legalább 1-2 napot állni hagyjuk.
Ha sikerül megvásárolni egy egész bélszínt, akkor érdemes tisztában kell lenni a bontási részekkel: ezek a fej, a derék és a farok. A fejből készülhet flekken (180-200 g), tatárbifsztek (160 g). A derékből dupla bélszínjava (280-360 g), bélszínjava vagy bífsztek (beefsteak) (180 g), és kijön belőle 2 bélszínszelet (1 adag 80-100 g). A farokból lesznek az érmék vagy medalionok (3 db, 1 adag 50-60 g), vagy 6 darab bélszínszeletke (filets mignon, 1 szelet 20-30 g).
A sütés – az átsütés mértékében lehet angolos, félangolos, jól átsütve.
A bélszínt különféle módokon készíthetjük el. A leghíresebbek itthon:
Budapest módra: szárnyasmáj (jó helyeken libamáj), szalonna, gomba, paradicsom, zöldborsó
Rossini módra: kruton az aljára, madeiramártás, roston sült libamáj és roston gombafejek
Vadász módra: kruton az aljára, barnamártás, pirított gomba, szárnyasmáj
Royal módra: kruton az aljára, béarni mártás, mogyoróburgonya, spárgafejek és roston libamáj
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.