Persze a menzás krumplifőzelék nem igazán passzol hozzá, és ne keressük azt az ízt, ami egy sertéshúsból készült jó fokhagymás fasírt sajátja. Csak a név és a forma ugyanaz, az íz egész más.
Rákfasírt sárgadinnye chutneyval
Hozzávalók:
50 dkg rákhús
4 szelet toast kenyér héja nélkül, tejbe áztatva
1 egész tojás
20 dkg tengeri halhús
zsemlemorzsa
petrezselyem
zöldhagyma
só
bors
olaj a sütéshez
A chutneyhoz:
fél sárgadinnye
fél kígyóuborka
1 chilipaprika
snidling
petrezselyem
menta
bazsalikom
2 evőkanál porcukor
6-8 evőkanál fehérborecet
2 evőkanál tápiókagyöngy
Elkészítés: A rákot megtisztítjuk, a halhúst összevágjuk, a beáztatott kenyeret kinyomjuk, hozzáadjuk. Sóval, borssal ízesítjük, majd ledaráljuk. Kis gombócokat formálunk, zsemlemorzsában megforgatjuk, meglapítjuk a tenyerünkben, és forró olajban mind a két felét pirosra sütjük.
A chutneyhoz a dinnyét és az uborkát megpucoljuk, kockára vágjuk, a többi hozzávalóval összekeverjük, 1 órát a hűtőben pihentetjük. A rákfasírtot a chutney-val kínáljuk.
Mi a rák?
Aki bátor és kísérletező vénájú, akár keverheti sertéshússal is. Például 200 g rákfarok, 100 g afrikai harcsa, 150 g sertéshús, 1db zsemle tejben áztatva héjastól, 1 kis salotta hagyma, 1 gerezd fokhagyma, petrezselyemzöld, só, bors legyenek így a hozzávalók.
Nyilván ennek a fasírtnak az ára is más, nem véletlenül, hiszen 1 kiló rákfarokért elkérnek 4-9 ezer forintot is. Fajta és méret szerint osztályozzák: a legolcsóbb az úgy nevezett koktélrák, a legdrágább fajta pedig a garnélák, amelyek különböző méretekben kaphatóak. A legnagyobb, amit láttam és kóstoltam, az akkora volt, mint két hüvelykujj együtt. Fontosabb fajtái: Észak-tengeri garnéla, szürke crevette, balti garnéla, sziklagarnéla, rózsaszín crevette, mélytengeri garnéla, tigrisgarnéla.
Természetesen nem csak fasírtot készíthetünk rákfarokból, hanem finom salátákkal, citromos öntettel, roston sütve is remek. De vigyázat, a garnéla gyorsan romlik. A garnélákat frissen, előfőzve, konzerválva vagy fagyasztva árusítják.
Garnélapuding dán módra: Vagdalt garnélafarkakat összekeverünk beáztatott fehérkenyérrel, tojássárgájával kötjük, fűszerezzük, tojáshabbal lazítjuk, formákba töltjük, készre posírozzuk, tálra borítjuk, és bevonjuk garnélamártással.
Garnélák kagylóban: Szebb fél kagylóba kevés Mornay mártást teszünk, hercegnőburgonya masszájával körül spricceljük, közepére helyezzük a garnélahúst, bevonjuk Mornay mártással, reszelt sajttal megszórjuk és gratinírozzuk. A garnélához tehetünk sampinyon vagy szarvasgomba szeleteket, spárgafejeket is.
Mi a chutney? :)
A rákfélékhez jól illenek az édes-savanyú ízek is. A chutney (csátni) általában gyümölcs és zöldség kombinációja. Indiai eredetű, és erősen fűszeres. Grill és sült húsok mellé is nagyszerű, étvágygerjesztő hatású.
2006-ban két barátom és kollégám díjat nyert Hornban a BBQ Európa bajnokságon. Simon Bertold séf sertés kategóriában második helyezést ért el: a faszénparázson készült sertéshús mellé egy narancsos sárgarépacsátnit készített a következőképpen. Aranyszarvas narancsos répalekvárhoz (filézett narancs, sárgarépa, méz, mézeskalács fűszer) sushiecet, zöldhagyma, és petrezselyem hozzáadásával nyűgözte le a zsűrit.
Hasonlóképpen Bálint Ferenc séf kápráztatta el a közönséget - no meg persze a szakembereket: hal kategóriában a harmadik helyezést érte el. A füstölt hal mellé a cukkinisalátát Aranyszarvas bourbon vaníliával és szarvasgombával ízesített cigánymeggyes-céklás chutneyját vörösborecettel kiegészítve kínálta.
A következő kombinációkat is jószívvel ajánlom:
- Ananász, zöldhagyma, chili, fehérborecet, cukor, curry
- lilahagyma, mazsola, vörösborecet, gyömbér, fenyőmag, nádcukor
- mangó, chili, sushi ecet, salotta, méz, petrezselyem, édeskömény
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.