Apa kedvenc ételei közé tartozik a juhtúrós sztrapacska, a knédli és a káposztás kapusnyik, amit arrafelé legendásan jól készítenek. Persze Anya legalább olyan legendásan jó szakács, mint a térség lakói, ezért jó eséllyel indulhatok a felvidéki konyhaművészet remekeinek elsajátításáért folytatott küzdelemben.
Alig egy hónapja vendégségben jártunk, ahol káposztás hasét ettünk. Nem volt rossz, de (ha igazán őszinte akarok lenni) jó sem. Túl zsíros volt a tésztája és ízetlen a tölteléke. Mondtam is halkan Ká-nak, meglátod, a káposztás kapusnyikunk ezt úúúúgy lepipálja, hogy csak na! Majd teltek-múltak a hetek, és Ká azzal állt elém, megnézné, ahogy a kapusnyik lepipálja azt a bizonyos hasét...
Mint minden nehéz helyzetben, most is Anyához rohantam, aki persze rutinos rókaként egy kötényt akasztott a nyakamba, és rögvest nekiláttunk az ősi, családi receptünk megvalósításának.
Káposztás kapusnyikunk hozzávalói: 50 dkg liszt, 90 dkg fehér káposzta, 3 tojás sárgája, 2 csapott teáskanál só, 3 dkg élesztő, 4 dl tej (ebből 2 dl az élesztő felfuttatásához kell), 10 dkg olvasztott margarin. A tetejére: 1 tojás felverve + 1 teáskanál olaj (ettől lesz fényes a tészta!).
Az elkészítése:
1. A káposztát megmossuk, kettévágjuk és kivágjuk a torzsáját, hogy ne legyen keserű és kemény.
2. A sajtreszelő legnagyobb lyukú részén (talán ez épp az almareszelő?) lereszeljük a káposztát, majd jól megsózzuk, két kézzel egy tálban átforgatjuk és 10 percig állni hagyjuk.
3. Egy teflonos lábasban 2-3 evőkanál olajat teszünk, felforrósítjuk, hozzáadunk 3 evőkanál cukrot és karamellizáljuk.
4. Óvatosan kinyomkodjuk a káposztát (hogy ne legyen annyi leve), beletesszük a karamellizált cukorba és jó erős lángon megpároljuk.
5. Lehúzzuk az edényt a lángról, megborsozzuk és jól elkeverjük a káposztát. (itt még lehet sózni, borsozni, ízesíteni!)
6. Elkészítjük a tésztát: a lisztet összegyúrjuk a tojás sárgákkal, a tejjel, a tejjel megfuttatott élesztővel és az olvasztott vajjal, majd 1 órán át kelesztjük.
7. Kinyújtjuk a tésztát gyufaszál vastagságúra. Téglalapokat vágunk ki késsel, majd minden téglalapot megtöltünk egy púpozott kanál káposztával, és összecsukjuk a téglalapot és az így kapott kis téglalap oldalait jól összenyomkodjuk. (nehogy kitüremkedjen a töltelék)
8. Felverjük a tojást, teszünk bele egy kis olajat és ezzel megkenjük a tésztákat és így tesszük bele a sütőpapírral kibélelt tepsibe, szép sorban.
9. Előmelegített sütőben 10-15 perc alatt aranybarnára sütjük a kapusnyikokat, amelyek, ha minden jól ment, úgy fognak csillogni, hogy még a vaku villogását is visszaverik. (ezért jobb, ha nem fotózzuk! :-))
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.