Leragadtam a pudingoknál, és a tortákat borító édes zseléknél, és nem is vettem a fáradtságot, hogy kipróbáljam az életet - az édességeken túl. :o)
Anyukám persze ettől függetlenül minden télen nekiállt, és megfőzte a nagymamától tanult kocsonyát, hogy mire fehér hótakaró borítja kint a fákat, mindenkinek meglegyen a maga kis edénye a hűtőben a húsokkal teli aranypiros kocsonyával.
Mindig is szerettem nézni, ahogy Anya főz. Utólag már sajnálom, de rém rest voltam, és sosem segítettem neki, csak - akkori szavaimmal élve - társaságommal vidítottam fel a napját. Ő pedig sosem erőltette, hogy kuktáskodjak. Azt mondta, dolgozom majd eleget még a konyhában... és milyen igaza lett! :o)
Néhány évvel ezelőtt rávettem magam, hogy egy ropogós kenyérvéggel (nálunk kromkának kívják) egy villányit megkóstoljak a hűtőben pirosló kocsonyástálak egyikéből, és villámcsapásként ért a felismerés. Ez valami isteni!
- Miért nem mondtátok, hogy ez ilyen jó? - kérdezgettem apukámat és a tesómat.
- Mondtuk - hümmögték teli szájjal - csak te olyan makacs voltál, meg sem akartad hallani.
Így hát bebuktam vagy 25 kocsonyamentes évet az életemből. Amióta viszont kipróbáltam, lelkes rajongójává váltam.
Most pedig jöjjön a recept: Kocsonya - ahogy Mirza mama készíti
Hozzávalók: 1, 5 kg kocsonyahús (köröm, fül, farok, fejrész, bőrök), 0,5 kg sovány sertéscomb, 1 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 3 fej vöröshagyma, 2 babérlevél, só, bors, 6 gerezd fokhagyma, pirospaprika.
Elkészítés:
1.) A kocsonyának való anyagokat alaposan megtisztítjuk: a bőröket lekaparjuk, a szőröket leperzseljük, a húst több vízben megmossuk, a zöldségeket megtisztítjuk.
2.) Egy nagy lábasban, annyi vízben, ami ellepi, a zöldséggel, a hagymákkal, fokhagymával, sóval, babérlevéllel és a borssal nagyon lassú tűzön kezdjük el főzni a húsokat. Amikor felforrt a lé, adjuk hozzá a pirospaprikát, majd 3-4 órán keresztül főzzük - egészen addig, amíg a csontról a hús és a bőr könnyen leválik. Ha a víz leapadt, annyival pótoljuk, hogy a húsokat jól ellepje.
3.) A tűzről levéve szedjük ki a húsokat egy tálra, és 1 deci hideg vizet öntsünk a léhez, hogy a zavarosság leülepedjen benne. Hűtsük ki a levet, és szedjük le a tetejéről a zsírt - csak akkor kell leszedni, ha túl sok van rajta! A húsokat válasszuk le a csontokról, és tegyük tányérokba (vagy átlátszó jénai edényekbe) a bőrös részekkel felfelé, majd szűrőn vagy nyeles szitán át öntsük rá a kocsonyalevet.
4.) Hideg helyre (hűtőbe, kamrába) tegyük alvadni. Ropogós kenyérrel, savanyúsággal tálaljuk.
Tekintve, hogy 1 hét múlva Karácsony van, életem első önálló kocsonyáját januárban fogom elkészíteni. Reményeim szerint akkor is lesz hó, a kocsonyám pedig ugyanolyan remekül fog sikerülni, mint Anyáé.
Addig is, szeretném megosztani mindenkivel azokat a recepteket, amelyeket az ünnepek alkalmával szoktam elkészíteni a családnak. Karácsony előtt még jelentkezem egy Morzsálós Karácsonyi menüsorral - hátha ötletet adunk azoknak, akik tanácstalanul állnak az ünnepi lakoma elkészítése előtt. :o))
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.