Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Minestrone recept
Minestrone
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Mákos guba  recept
Mákos guba
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Egészséges

Durva, hogy mi történik, ha naponta csak egyszer mosol fogat

A legtöbb embernek a napi kétszeri fogmosás alap – legalábbis ezt gondolhatnánk, ám sajnos a magyar lakosság száj- és fogápolási szokásai nem túl meggyőzőek. Már a napi egyszeri fogmosás is számos negatív következménnyel jár, nem beszélve arról, ha rendszeresen kihagyod ezt az alapvető, a személyi higiéniához nélkülözhetetlen dolgot.

Nem is gondolnád, hogy hány ember nem tartja fontosnak a szájhigiénét: sokan vannak, akik egyáltalán nem mosnak fogat, pedig a reggeli és esti fogtisztítás elengedhetetlen a fogak és az íny egészségének megőrzéséhez. Egy felmérés szerint a nők több mint kétharmada naponta legalább kétszer mos fogat, míg a férfiaknak csak a fele ragad kétszer fogkefét naponta.

Hogy mivel jár, ha naponta csak egyszer mosol fogat? Máris mutatjuk!

A szép fogsor titka a rendszeres fogmosás / Fotó: Shutterstock
A szép fogsor titka a rendszeres fogmosás / Fotó: Shutterstock

A szakemberek szerint ha 24 órán át mosatlanul hagyod a fogakat, a lepedék felhalmozódása jelentős lesz, ami növeli a fogászati problémák kockázatát. Az esti fogmosás hiánya valamivel rosszabb, mint a reggelié (bár igazából mindkettő káros). Alvás közben ugyanis a nyáltermelés csökken, ami lehetővé teszi a baktériumok gyorsabb szaporodását. A lefekvés előtti fogmosás segít eltávolítani az ételmaradékokat és a baktériumokat, amelyek fogszuvasodáshoz vezethetnek.

1. Felhalmozódó plakk

Ha kihagyod a fogmosást, szájban lévő baktériumok „jóllaknak” a maradék ételdarabkákkal, és savakat kezdenek termelni. Órák alatt lepedék képződik a fogakon, amelyen még több baktérium telepszik meg, ez pedig fogszuvasodáshoz és fogínybetegségekhez vezethet. Idővel kialakul a fogkő – megkeményedett foglepedék –, amelyet csak fogorvos távolíthat el. A fogmosás mellett a fogselyem használata is segíthet abban, hogy fogak minden oldaláról eltávolítsd a lepedéket.

2. Rossz lehelet

A szájban lévő baktériumok kellemetlen szagú vegyületeket bocsátanak ki, amikor lebontják az élelmiszer-részecskéket, és rossz leheletet okoznak. A fogkrém nemcsak eltávolítja a baktériumokat és ételdarabkákat, hanem mentolos íze fel is frissíti a leheletet. Megfelelő szájhigiénia és a hidratáltság fenntartása segíthet megelőzni a rossz leheletet.

A mentolos fogkrém felfrissíti a leheletet / Fotó:
A mentolos fogkrém felfrissíti a leheletet / Fotó:

3. Foltos fogak szinte azonnal

Ha kihagyod a fogmosást, már egy nap alatt foltok keletkezhetnek a fogaidon. Általában azonnal elszíneződik a fog olyan ételek és italok fogyasztása után, mint a vörösbor, a kávé, a tea, a piros és bordó színű bogyós gyümölcsök és egyes üdítőitalok. Az elszíneződések néhány nap után láthatóvá válnak, így a rendszeres fogmosás és fogtisztítás segíthet minimalizálni ezeket a foltokat.

4. Ínybetegség és fogvesztés

Ha rendszeresen kihagyod a fogmosást, hosszú távon sokkal valószínűbb, hogy ínybetegségek alakulnak ki – először általában ínygyulladás. Ha ezt nem kezelik, fogágygyulladás alakulhat ki, ami fogvesztéshez vezethet. Az ínybetegség tünetei közé tartozik a duzzadt, vörös vagy fájó fogíny, a fogmosás vagy fogselyem használata során vérző fogíny, valamint az íny visszahúzódása, amitől a fogak érzékenyebbé válnak. További tünetek közé tartozik a tartós rossz lehelet, a gennyképződés az íny és a fogak között, a fogak kilazulása vagy elmozdulása, valamint a fájdalmas rágás.

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:


Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.