Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Minestrone recept
Minestrone
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Praktikus

A dunsztolás művészete: így lesz tökéletes a befőtt és a savanyúság

A befőzés segít, hogy a gyümölcsök és zöldségek ízét, zamatát a téli hónapokban is élvezhessük. Fontos része ennek a feladatnak a dunsztolás. Te tudod, hogyan kell, vagy dunsztod nincs róla?

Befőzéssel megőrizhetjük a friss alapanyagok ízét, aromáját és tápértékét, és élvezhetjük őket akár hónapokkal a betakarítás után is. A gyümölcsök és zöldségek változatos formában tartósíthatók, legyen szó lekvárról, dzsemről, kompótról vagy savanyúságokról.

Befőzéssel megőrizhetjük a friss zöldségek és gyümölcsök ízét, zamatát / Fotó: Shutterstock
Befőzéssel megőrizhetjük a friss zöldségek és gyümölcsök ízét, zamatát / Fotó: Shutterstock

Mi a dunsztolás?

A dunsztolás a befőzés utáni folyamat része, amely során a már lezárt üvegeket hőkezelésnek vetik alá, hogy biztosítsák a tartósítást. Hagyományosan két fajtája van:

  • Vizes dunszt

Az üvegeket vízzel teli lábasban vagy befőző üstben hőkezelik. A víz fokozatos felmelegítése biztosítja, hogy az üvegek tartalma egyenletesen melegedjen fel, így elpusztulnak a baktériumok, és hosszabb ideig eltarthatóvá válnak az ételek.

  • Száraz dunszt

Az üvegeket meleg takarók közé helyezik, ahol lassan, fokozatosan hűlnek le. Ez a módszer biztosítja, hogy az üvegek tartalma tovább maradjon meleg, ami szintén hozzájárul a tartósítás sikeréhez.

A befőzés és dunsztolás lehetővé teszi az élelmiszerek pazarlásának csökkentését és a szezonális termékek egész éves élvezetét. Továbbá, mivel a folyamat során az összetevők nagy része természetes, a házi befőttek és savanyúságok egészséges alternatívái a boltban kapható, tartósítószerekkel teli változatoknak.

Mire figyeljünk dunsztoláskor?

  • Bármelyik hőkezelési technikát választjuk, ne sajnáljuk az időt a sterilizálásra! Mossuk meg az üvegeket és fedőket ecetes vagy mosogatószeres vízben, majd egy nagy fazékban körülbelül 15 percig főzzük forró, lobogó vízben. Ezután tilos szárazra törölni, tegyük egy tiszta konyharuhára lefordítva, így hagyjuk a levegőn kihűlni és megszáradni.
  • Gyakori hiba, hogy a száraz dunsztoláskor a hideg üveg szétrobban a forró lekvártól. Tegyük az üvegeket egy mély tepsibe, és öntsünk bele annyi forró vizet, hogy az üvegek egyharmadáig érjen. Így az üveg fokozatosan melegszik fel, és nem reped szét a forró lekvártól.
  • Nem elég csak a kupakkal lezárni az üvegeket. Még a száraz dunsztolás előtt 5-15 percre fejjel lefelé fordítsuk fel az üvegeket. Így légmentesen zárjuk le őket, megakadályozva a levegő bejutását és a baktériumok, penészgombák elszaporodását. (A befőttek lefordításáról már írtunk ebben a cikkben, olvasd el!)
Sokan nem fordítják fejre a befőttet, savanyúságot dunsztoláskor. Te igen? / Fotó: Shutterstock
Sokan nem fordítják fejre a befőttet, savanyúságot dunsztoláskor. Te igen? / Fotó: Shutterstock
  • A lezárt üvegeket minél gyorsabban tegyük a száraz dunsztba. Csomagoljuk be újságpapírba, majd minden oldalról takarjuk be takarókkal, pokrócokkal, és hagyjuk egy ládában lassan kihűlni. Legyünk türelmesek, két-három napig is eltarthat, mire kihűlnek a lekvárok.
  • Ha a nedves dunsztolást választjuk, fontos, hogy a gőzölőedény aljára tegyünk többrétegű papírt vagy rácsot, és erre állítsuk az üvegeket. Így az üvegek nem érintkeznek közvetlenül a fazék aljával, így elkerülhetjük, hogy az üvegek elrepedjenek.
  • Mindig tartsuk be az előírt gőzölési időt. Az időt akkor kezdjük el számolni, amikor az üvegekben lévő folyadék gyöngyözni kezd. Főtt alapanyag esetén elegendő lehet 10-15 perc, míg nyers alapanyagnál akár fél óra is szükséges lehet. Végül óvatosan emeljük ki az üvegeket üvegfogóval, majd hagyjuk őket kihűlni.
  • Ha sütőben gőzölünk, fontos, hogy a tepsit két-három ujjnyi vízzel töltsük fel. Dunsztolás közben figyeljük az üvegeket, és ha a víz elfő, folyamatosan pótoljuk. Miután elkészültünk, zárjuk le a sütőt, és hagyjuk az üvegeket a sütőben teljesen kihűlni.

Forrás: Ripost

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.