Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Minestrone recept
Minestrone
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Praktikus

Ha betartod ezt a 9 tippet, bőséges termést hoz a gyümölcsöskerted

Kert ültetés /Fotó: Shutterstock
Az elmúlt években egyre többen termesztik meg saját maguknak a zöldségeket és a gyümölcsöket. Megyeri Szabolcs kertészmérnök ezúttal elárul néhány filléres trükköt, amivel garantáltan bőséges lesz a termés.

Nincs is jobb érzés annál, mint mikor megízlelhejtük a saját magunk termelte zöldségek és gyümölcsök zamatát. Lehet, hogy nem lesznek olyan nagyok, olyan szépek és színesek, mint a boltban kapható melegházi termények, de a miénk! Annak érdekében, hogy biztos legyen a siker, érdemes megfogadni a Fanny magazinban található tippeket.

1. Hasznosítsuk újra

Manapság igen népszerű a magaságyás, amit magunk is elkészíthetünk raklapokból, ráadásul nagyobb hozamú zöldséget és gyümölcsöt termeszthetünk benne. Kisebb kertben vagy erkélyre ültethetünk bármilyen mélyebb cserépbe, ládába, műanyag vödörbe is, a lényeg, hogy az alján legyen vízelvezető lyuk.

2. Mag vagy palánta?

A kertészetekben óriási választékban találhatunk palántákat, de ezek a vetőmaghoz képest lényegesen drágábbak. Az üzletekben ellenőrizzük a csírázás szavatosságát és a csomagolás állapotát. A túl régóta készleten lévő magok hiába olcsók, ha végül nem fejlődnek rendesen, vagy nem hoznak bő termést.

Sokat tudunk spórolni a locsolással is /Fotó: Shutterstock
Sokat tudunk spórolni a locsolással is /Fotó: Shutterstock

3. Kevesebb lesz a vízszámla

Sokkal gazdaságosabb, ha csepegtető módszerrel öntözünk, amit házilag, fillérekből is elkészíthetünk kidobásra szánt slagból vagy egy-egy vízigényesebb növény esetében akár műanyag palackból. A levágott aljú flakont szúrjuk fejjel lefelé, kilyukasztott kupakkal a növény mellé, és töltsük meg esővízzel.

4. Kidobás helyett komposztáljuk!

Sok pénzt megtakaríthatunk, ha a prémium minőségű ültetőföldek helyett saját komposztunkat használjuk. Ha nagyobb mennyiségű földre van szükségünk, az általános virágföldet akár kerti talajjal, komposzttal is keverhetjük.

5. Így savanyítsuk a földet

Egyes növények, például az áfonya a kifejezetten savanyú talajt kedveli. Néhány praktikával mi is biztosíthatunk megfelelő kémhatású talajt. Keverjünk a földbe modellgipszet vagy vasszulfátot, de az öntözővízhez önthetünk ecetet is. A kávézacc is kitűnően savanyít, ráadásul a kártevők ellen is hatásos.

A betegségek, kártevők elleni védekezés költségeit is megspórolhatjuk a házi növényvédő szerekkel /Fotó: Shutterstock
A betegségek, kártevők elleni védekezés költségeit is megspórolhatjuk a házi növényvédő szerekkel /Fotó: Shutterstock

6. Harc a kártevők ellen

A betegségek, kártevők elleni védekezés költségeit is megspórolhatjuk a házi növényvédő szerekkel. A csalánlé javítja a növények kondícióját, és a levéltetvek ellen is hatásos. A friss csalánlevelet öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje. Takarjuk le, naponta egyszer keverjük meg. Permetszerhez három napig, trágyalének használva 1-2 hétig érleljük.

7. A mulcs a kulcs!

Az emelt ágyásban vagy konténerben nevelt termények a megszokottnál kissé több öntözést kívánnak. Lelassíthatjuk a föld kiszáradását, ha fakéreggel, szalmával, faforgáccsal, fűkaszálékkal mulcsoljuk. Sőt, még a kiszedett gazzal – kivéve a tarack és az aprószulák – is takarhatjuk a talajt.

8. Talajjavítás természetesen

A zöldborsó kiváló talajjavító növény. Gyökerét érdemes a talajban hagyni, ez ugyanis megköti a nitrogént, ezáltal pedig tápanyaggal látja el kertünk talaját, ami kiváló uborka és paradicsom ültetéséhez. A talajtakarásra sem kell költeni, ha például a borsó szárát vagy az elöregedett saláta leveleit szórjuk a növények köré.

A méhek sokat segíthetnek a növények beporzásában /Fotó: Shutterstock
A méhek sokat segíthetnek a növények beporzásában /Fotó: Shutterstock

9. Csalogassuk a kertbe a méheket!

A méhek sokat segíthetnek a növények megporzásában, ezért érdemes néhány vadvirágot, fűszernövényt is ültetnünk a kertbe. A madarak, sünök több ezer kártevő rovart vadászhatnak le, helyezzünk ki néhány itatót nekik nyáron.

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.