Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Madártejszelet recept
Madártejszelet
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Minestrone recept
Minestrone
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Mákos guba  recept
Mákos guba
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Praktikus

Így teleltesd át a fügefát – ha megfogadod a tanácsokat, biztos a jövő évi termés!

A füge egyre népszerűbb gyümölcs, sokan nevelnek saját fügefát. Fajtafüggő, de nem fagyálló növény, így ahhoz, hogy a következő évben is bőséges legyen a termés, gondoskodni kell a hideg elleni megfelelő védelemről.

Ugyan az elmúlt években enyhébbek a telek, és viszonylag ritkán süllyed tartósan mínusz tíz fok alá a hőmérséklet, jobb felkészülni, és megvédeni a fügefát. 

A fügefa nem tűri jól a hideget, ezért jobb felkészíteni a télre / Fotó: Shutterstock

Mit kell tudni a fügéről?

A füge a Földközi-tenger környékének minden országában fontos gyümölcs, de Kis-Ázsiában is termesztik, és mára Amerikában is elterjedt. A fügefa (Ficus carica) az eperfafélék családjába tartozik (Moraceae), rokona tehát a lakásokban gyakori ficus, a gumifa és az eperfa is. A füge 3-10 méteres cserjéjén júliustól októberig teremnek a 3-5 cm nagyságú körte vagy csepp alakú termések. Húsa pirosas, lédús, apró magvakkal teli. Itthon a buda-vidéki domboldalakon, Budafok, Nagytétény, Érd, Diósd és Törökbálint környékén vannak régi hagyományai a fügének. Kisebb ültetvények a balatoni szőlőhegyek lejtőin is találhatók. Szépen díszlő példányai mediterrán hangulatot árasztanak. Arról hogy hogyan szaporíthatod a fügefát, itt olvashatsz, gondozásáról pedig ebben a cikkünkben írtunk.

A füge jótékony hatásai

Segíti a szervezet méregtelenítését, erősíti az immunrendszert, kiegyenlíti az esetleges túlzott savképződést, mely reumát és fejfájást okozhat. Káliumtartalma adja tápértékét, emiatt jó hatással van a szívre és a keringésre. A benne található B-vitaminok segítik a táplálékok felszívódását. Cinktartalma miatt prosztataproblémákra lehet gyógyír. 

Télen elég havonta egyszer meglocsolni a dézsában pihenő fügefát / Fotó: Shutterstock

Hogyan védd meg a fügét a hidegtől?

A füge mediterrán vidékről származik, ezért sajnos -15 foknál alacsonyabb hőmérséklet hatására már könnyen elfagyhat. A fagyás utáni tavasszal akár ki is hajthatnak a növények, mintha semmi nem történt volna velük, azonban termésérése akár több évig is elmaradhat. Hogy ezt elkerüld, Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos a következőket tanácsolja:

  • Gondosan válaszd meg a fügefa helyét: elsősorban a napsütötte, szélvédett helyet kedveli, lehetőleg déli fekvésű helyre ültesd.
  • Ősszel, a lobhullás után a fiatal fügefát szalmával vagy falevelekkel takard be, de jó a kertészetekben kapható téli fólia és szövet is. Ezeket aztán tavasszal vedd le, és a száraz részeket lombfakadás után vágd le. A gyökérzet védelmére kupacolható földréteg, amely szigeteli a gyökereket, így védve a növényt a hideg ellen.
  • Ha a hideg rendszeresen jelentős károkat okoz a fának, érdemes dézsában nevelni a fügét, hogy télre fagymentes helyre (garázs, pince) kerülhessen. Ilyenkor a füge nagyon kevés vizet igényel, ezért havonta egyszer elég meglocsolni. 

Hogyan fogyasztható a füge?

Jól illik édes ételekhez, de nyers sonka és szalámi mellé, sajtokhoz is kiváló. Az olaszok mozzarellával és pármai sonkával fogyasztják héjastól. Salátákba kitűnő, párolva isteni köretet készíthetünk belőle. Dzsemet, lekvárt és bort, pálinkát is készíthetünk belőle, hiszen igen magas a cukortartalma. A fügebor kellemes, jellegzetes ízű, magas alkoholtartalmú ital. Termőhelyein mindenféle finomság készül belőle: fügerétes, fügesajt, fügepogácsa, fügekalács. 

Fügés puszedli / Fotó: Mindmegette

Fügés puszedli

Hozzávalók:

  • 6 db lila füge
  • 6 dkg mazsola
  • 2 db tojás
  • 1 db tojássárgája
  • 15 dkg porcukor
  • 10 dkg darált dió
  • 15 dkg darált mandula
  • 3 ek. liszt
  • baracklekvár

Elkészítés:

  1. A fügét és a mazsolát nagyon apróra vágjuk vagy aprítóban pépesítjük. A tojásokat és a tojássárgáját habosra keverjük a porcukorral. Beletesszük a fügés keveréket, a diót és a mandulát, majd hozzákeverjük a lisztet, és 1-2 órára mélyhűtőbe tesszük.
  2. A lehűlt tésztából nedves kézzel kis golyókat formálunk és tepsibe tesszük, nem túl közel egymáshoz. Mindegyik közepébe sütés előtt fakanállal lyukat csinálunk.
  3. 170 fokra előmelegített sütőben kb. 10-15 perc alatt aranybarnára sütjük. Amikor kivesszük, forró baracklekvárt csorgatunk a közepébe. Kívül ropogós, belül finom puha lesz a puszedli.

(Forrás. Agrofórum)

Kiemelt kép: Shutterstock

 

 

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.