A chili con carne, azaz „csili hússal" egy fűszeres pörkölt, amely csilipaprikát, húst, paradicsomot és gyakran pinto babot vagy vesebabot tartalmaz. Vészhelyzetben, ha gyorsan kell valami laktatót az asztalra varázsolnunk, gyakran készítjük. Összeállítása nem bonyolult, ennek ellenére rengeteg a buktató, amit érdemes elkerülni a főzés során, ha azt szeretnénk, hogy tökéletes legyen a chili con carne.
Nagy valószínűséggel a nem megfelelő összetevők kiválasztásától kezdve a fűszerezésen át a főzési idő téves megítéléséig több hibát is elkövettünk, ha eddig nem voltunk elégedettek az eredménnyel.
A fokhagyma és a hagyma minden chili con carne receptben alap, de a profik egyetértenek abban, hogy ha bármelyiket porított formában használjuk, akkor tuti elrontjuk az ételt. A porított hagyma jó választás, ha húst fűszerezünk, ha taco-fűszerkeveréket készítünk, vagy tehetjük panírba is, de fő összetevőként nem igazán működik jól. A friss hagyma íze ugyanis elmélyül főzés közben, áthatol az ételen – egyszerűen több ízt ad, mint a por.
Azt bátran kijelenthetjük, hogy soha nem szeretnénk túlfőzni egyetlen hozzávalót sem, de a hagymát a csiliben különösen nem. Ha ugyanis a hagymát hosszú ideig, alacsony lángon főzzük, akkor a benne lévő cukrok karamellizálódnak, szuper édes, gazdag ízt létrehozva, ami azonban nem illik a chili con carnéhoz. Ehelyett egyszerűen pároljuk meg a hagymát vajban vagy olajon, majd adjuk hozzá a többi hozzávalóhoz, amikor a recept ajánlja. Ezzel enyhíthetjük a hagyma fanyarságát, anélkül, hogy karamellizálnánk, és édesebbé tennénk az ételt.
Az igazi chili con carnéhoz szárított csilit kell nedves masszává őrölni, a csilipor viszont őrölt csili és más fűszerek, például fokhagyma, hagyma, kömény stb. keverékéből készül.
A pirítás során extra ízt kap a hús és a zöldség is, így érdemes egy nagyobb serpenyőben, magas hőmérsékleten megsütni a hozzávalókat, mielőtt összefőznénk őket.
Lehet, hogy meglepő, de egy igazi, texasi stílusú chili con carne valójában nem tartalmaz babot… Ha tehát hagyományos recept szerint szeretnénk főzni, hagyjuk ki a babot! Ha ez túl merész lépésnek tűnik, jó választás a konzervvesebab: gazdag, piros színük, kemény, mégis krémes állaguk jól kiegészíti a húst, és jól illeszkedig a legtöbb fűszerhez. Természetesen kísérletezhetünk más típusú babokkal: a fehérbab például diós ízt ad az ételnek.
A víz csak felhígítja a sütésből és a jó fűszerezésből származó fantasztikus ízeket, miközben nem ad az ételhez semmit – az alaplé ezzel szemben ízesebbé, gazdagabbá teszi azt. Legjobb az alacsony sótartalmú marhahúsleves-alaplé, ami még jobban kiemeli a zamatos ízeket.
Bár általában gyorsan elkészíthető ételként gondolunk rá, valójában ha sietünk, a chili con carne nem jó választás. Lassan, alacsony hőmérsékleten kell főzni, ettől lesznek az ízek még teltebbek. A hosszabb főzési idő alatt az alaplé még gazdagabbá teszi a végeredményt. Ráadásul így a főzés során megolvad a marhahúsban található zsír, és még puhábbá teszi a húst. A csilipaprikát pedig muszáj sokáig főzni, mert különben savas ízű lesz az étel. És hogy mennyi idő? Nos, egy igazán jó chili con carnét legalább két órán át kell lassú tűzön párolni.
Biztosan tudod, mennyire fontos, hogy a szakács tálalás előtt megkóstolja a főztét. De ez nem jelenti, hogy meg kell várnod a fűszerezéssel azt, hogy elkészüljön az étel! Ha már az elején fűszerezel, biztosan létrejönnek a kívánt ízek, hiszen van elég idő, hogy az ízek „kioldódjanak". Van azonban két kivétel, ez pedi a só és a bors népszerű párosa, amely azonnali ízt ad, és nincs szükség időre ahhoz, hogy igazán érezhető legyen a hatásuk. Ráadásul a só aktivátorként működik: hozzáadása az ételhez a főzés végén segít előhozni az összes ízt.
Vannak ételek, amelyeket azonnal tálalnunk kell, mint példul a rántott húst, de a chili con carnénak jót tesz, ha tálalás előtt 1-2 napig a hűtőszekrényben áll. A fűszerek és más ízösszetevők keverednek egymással, összeérnek, lágyabb, lekerekítettebb ízeket hozva létre.
Ettől persze nem lesz rosszabb az amúgy csodálatos chili con carne, de kár lenne lehagyni a feltéteket. A kockákra vágott paradicsom, lila hagyma, a szeletelt jalapeño, a friss koriander és az aprított cheddar nemcsak ízben, de látványban is sokat adnak az ételhez. Gondoljunk csak bele: ezek nélkül a chili con carne egy viszonylag monokrón, vörösesbarna étel, így viszont a színek feldobják, élettel telivé teszik. A hagyma nagyszerű textúrát és ropogósságot ad az ételnek, a koriander hűvös frisseséget minden falatnak, a sajt pedig kellő ragacsosságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.