Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Mákos guba  recept
Mákos guba
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Minestrone recept
Minestrone
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Praktikus

Így spórolhatsz a rezsin: válassz okosan konyhai gépeket!

A konyhai költségek csökkentésére számtalan apró trükköt, praktikus tanácsot hallottunk, olvastunk az elmúlt időszakban. Ezekkel is komoly összeget spórolhatunk, de érdemes megnézi azt is, hogy mi a helyzet a háztartási gépekkel.

Sajnos elég sok háztartásban régi, sokat fogyasztó gépek működnek a mai napig, amiket jó lenne modern, energiahatékony eszközökre cserélni. A csere persze nagyobb beruházás, de hosszú távon nagyon sok pénzt és időt takarítunk meg, ha búcsút monduk az energiafaló mosogatógépnek, hűtőszekrénynek vagy éppen sütőnek.

A Pénztenctrum az Euronics szakértőivel összegyűjtötte azokat a tudnivalókat, amelyek segítenek a fenntartható konyha kialakításában és a gépek optimális használatában.

Mosogatás energiatakarékosan, géppel

Szerencsére már egyre kevésbé tartja magát az a tévhit, hogy a mosogatógép több vizet fogyaszt, mint a kézi mosogatás. Az igazság az, hogy egy átlagos, 12 terítékes, telepakolt mosogatógép 13 liter víz felhasználásával mosogat el, míg ugyanennek az edénymennyiségnek a kézzel való mosogatásához 13 liter víz szükséges. (Egyetlen tárgy megtisztítására folyóvizes mosogatás esetén átlagosan 1,185 liter vizet használunk fel!)

Persze nem mindegy, hogy milyen programot választunk: a legtöbbször bőven elegendő, ha rövidebb, kisebb hőfokon mosogató programot indítunk. Érdemes a szárító funkciót is kikapcsolni, és a program lejárta előtt 5 perccel kinyitni az ajtót. A forró edények a levegőn maguktól is megszáradnak, a módszerrel pedig akár 15-50 százalékkal is csökkenthető a felhasznált energiamennyiség.

Az ECO programmal vizet és energiát is spórolunk / Fotó: Shutterstock
Az ECO programmal vizet és energiát is spórolunk / Fotó: Shutterstock

A hűtő igazi energiafaló lehet

A hűtőszekrény kiválasztásánál különösen fontos, hogy tanulmányozzuk az energiacímékeket: „Energiafelhasználás szempontjából az »A« jelzésű hűtőgép a legtakarékosabb, míg a »G« fogyasztja a legtöbb energiát. Érdemes olyan eszközt vásárolnunk, amely frissentartó rekesszel vagy ahhoz hasonló funkcióval is rendelkezik – ezek hosszabb ideig tartják frissen az élelmiszereket, így hosszú távon anyagi megtérülést jelent és hozzájárul az élelmiszer pazarlás csökkentéséhez is – javasolja Flugyik Zsolt, az Euronics szakértője.

A jó hűtőgép azonban nem elég, ha igazán energiatudatosak szeretnénk lenni. Figyelni kell arra, hogy milyen rendszert alakítunk ki az élelmiszerek elhelyezésére, hiszen a hűtőben nem egyenletes a hőmérséklet és a különböző ételeknek más az optimális tárolási hőmérséklete. A hűtő belsejében felülről lefelé haladva csökken a hőmérséklet, ezért az enyhébb hűtést igénylő élelmiszereket tegyük az alsóbb polcokra. Emellett a hús, a hal és egyéb, esetlegesen levet eresztő élelmiszerek kapjanak legalul helyet, hogy ne csöpögjenek rá a többi ételre. A tejtermékek kerülhetnek középtájra, míg a zöldségek és gyümölcsök ideális helye a magasabb páratartalmat biztosító rekeszekben van, ami megóvja ezeket az esetleges kiszáradástól. E két élelmiszertípust tartsuk lehetőség szerint külön-külön tárolóban, mivel a gyümölcsöknek alacsonyabb páratartalomra van szükségük, mint a zöldségeknek.

Sose pakoljuk színültig a rendelkezésre álló helyet, mert ha nincs szabad tér az egyes termékek között, akkor akadályozzuk a levegő áramlását, ami negatívan befolyásolhatja a hűtőben lévő hőmérsékletet, hiszen nem mindenhova jut el a hideg, ez pedig ételeink gyorsabb romolásához vezethet.

Gondoljuk át a tűzhelyválasztást

Egy új tűzhely kiválasztásánál nemcsak a különböző technológiák előnyeire és hátrányaira kell figyelnünk, hanem az otthonunk adottságaira is. Bár az indukciós készülékek energiafogyasztása alacsonyabb mint a gáztűzhelyeké vagy a kerámialapos társaiké, előfordulhat, hogy a lakásunkban az áramellátottság nem elegendő a működtetésükhöz, így teljesítménybővítésre lenne szükség, ami komoly beruházás.

Bármelyik megoldást használjuk, mindig érdemes fedőt tenni az edényre – így gyorsítva a kívánt hőfok elérését és megtartását a minél kevesebb energia felhasználásával, a forráspont elérése után pedig alacsonyabb fokozatra állítani a tűzhelyet.

A sütő bekapcsolása előtt mindig ellenőrizzük, hogy teljesen kipakoltuk-e: ne maradjon benne olyan rács vagy tepsi, amit nem használunk és mindig tartsuk tisztán a belsejét, hogy minél jobban visszaverje a hőt, így segítve ételünk mielőbbi elkészültét.

Apró trükk, de sokat jelenthet hosszabb távon, ha az étel elkészülte előtt 5-10 perccel hamarabb kikapcsoljuk a sütőt és hagyjuk, hogy az utóhőben készre süljön – így már nem használunk gázt vagy áramot a folyamat végén.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.