A nyarak egyre forróbbak, így egyre több háztartásba szerelnek be klímát. Azért, hogy az élhető hőmérséklet biztosítása ne okozzon magas villanyszámlát, célszerű betartani néhány szabályt. A Fanny magazin összegyűjtött néhány tippet, hogya használjuk a klímát gazdaságosan.
Minél nagyobb a hőmérséklet-különbség, annál nagyobb lesz az energiafogyasztás, ráadásul a hűvös lakás könnyen megfázáshoz, ízületi gyulladásokhoz vezethet. Ezért úgy állítsuk be a klímaberendezést, hogy a helyiség hőmérséklete a kinti hőmérséklethez képest maximum 7-8 Celsius-fokkal legyen hűvösebb.
A nagy melegben könnyen felmelegszik a lakás, ezért ha csak pár órára megyünk el otthonról, nem érdemes kikapcsolni a klímát. Ha hosszabb ideig nem tartózkodunk a lakásban, az időzítőt beállítva már hazaérkezésünkkor kellemes hőmérséklet vár minket.
Ahelyett, hogy ki-be kapcsolgatnánk a berendezést, állítsuk be az automatikus üzemmódot. Ilyenkor a készülék magától szabályozza a kívánt hőmérsékletet, ezzel elkerülhetjük, hogy nagy legyen a hőingadozás vagy túlhűtsük a lakást.
A legnagyobb hűtési hatékonyságot akkor érhetjük el, ha magasabb fokozatra állítjuk a ventilátort, hiszen ez segíti a hideg levegő eloszlatását a helyiségben. Ha viszont érzékenyek vagyunk a huzatra, állítsuk alacsonyabbra a fordulatszámot.
A legtöbb mai berendezés távirányítója rendelkezik beépített hőmérővel. Ha ilyen készülékkel rendelkezünk, tegyük a távirányítót arra a helyre, ahol a kívánt hőfokot szeretnénk elérni. Ezzel megelőzhetjük, hogy a klíma túlhűtse a szobát.
Bizonyos modellek légterelése automatikus, így a hűtési üzemmódban a hideg levegőt a mennyezet felé tereli. Ha viszont manuálisan kell állítani, ne felejtsük el a lapátokat felfelé állítani, így biztosítva az egyenletes légelosztást.
Ne a legnagyobb hőségben álljunk neki főzni, vagy mosni, hiszen ez a klíma hatékonyságát is csökkentheti. Lehetőség szerint időzítsük inkább a kora reggeli vagy esti órákra, amikor akár az ablakot is kinyithatjuk a szellőztetéshez.
Csukjuk be azoknak a szobáknak az ajtaját, melyet nem használunk, így gyorsabban biztosíthatjuk a megfelelő hőmérsékletet ott, ahol a klíma működik. Ha viszont az egész lakást szeretnénk lehűteni, próbáljuk meg ventilátorokkal áramoltatni a levegőt.
A napsütéses órákban húzzuk el a függönyt és eresszük le a redőnyt. Ezzel csökkenthetjük a helyiség felmelegedését, és a klímaberendezés is hatékonyabban tud működni.
(Nyitókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.