A könnyű, közepesen testes fehérborokat, az édes borokat és a pezsgőket, habzó borokat érdemes lehűteni fogyasztás előtt. Ha elfelejtettük betenni a palackot a hűtőbe, gyors megoldásnak tűnhet betenni a fagyasztóba, még mielőtt megérkeznek a vendégek. Ha viszont elfeledkezünk róla és a kelleténél hosszabb ideig tároljuk a fagyóban, akkor könnyen megfagyhat a bor. De vajon a fagyás hogyan befolyásolja a bor ízét, állagát? Egyáltalán iható még a megfagyott, majd felolvadt bor?
Egy otthoni fagyasztóban körülbelül öt óra kell ahhoz, hogy a bor megfagyjon, de ez nagyban függ attól is, hogy az adott bornak mekkora az alkoholtartalma, ugyanis minél magasabb, annál lassabban fagy meg.
Ha szobahőmérsékleten hagyjuk felengedi a megfagyott bort, akkor az továbbra is iható lesz, csak számolni kell azzal, hogy az állaga és az íze is megváltozik. A fagyásnak köszönhetően, még a felolvadás után is jelen lehetnek a borban apró kristályok, melyek a borkősav lehűtésekor keletkeznek, és teljesen ártalmatlanok. A megfagyott bor íze azonban jelentősen megváltozhat, az oxidációnak köszönhetően el is veszítheti az ízét, vagy ecetessé változhat – írja a Surely.
Az egyszer megfagyott, majd felolvasztott bort már nem érdemes meginni, viszont kidobni sem kell! A megfagyott bort használhatod főzés során (kerülhet például pörköltekbe, bolognai raguba), készíthetsz belőle koktélt, házi zselét vagy gumicukrot, sőt akár saját ecetet is.
A legjobb megoldás, ha a hűtőbe teszed és hagyod lassan lehűlni, de ha pár perces megoldást keresel, akkor íme néhány remek praktika!
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.