Nem minden mosógép egyforma, ám mindegyiket lehet jól és kevésbé jól használni. Sőt: már a mosásba kerülő ruhák megválasztásán, a megfelelő előkezelésen és a jó gépbeállítási módokon spórolhatunk. Mutatjuk, mire érdemes odafigyelni!
A takarékos mosás egyik alapszabálya, hogy félig telt gépet nem indítunk el. Várjuk meg, míg felgyűlik egy egész adagnyi, így ugyanazzal a mennyiségű vízzel és azonos áramfogyasztással a lehető legtöbb ruhát tisztítjuk meg. Viszont arra is figyeljünk, hogy ne tömjük túl a dobot, akkor ugyanis nem lesznek elég tiszták a ruhák!
A mosógépek különböző programjai között nagy különbségek találhatók. Az expressz program nagyjából fél óra alatt lejár, míg a hosszabb ciklusok akár három órát is igénybe vehetnek. A mosógép áramfogyasztásával jelentős összeget spórolhatunk, ha csak azt mossuk hosszú programon, amit tényleg muszáj!
Sokan szkeptikusak, hogy harminc fokon mosva is elég tiszták lesznek-e a ruhák, míg mások csak sátoros ünnepekkor tekerik feljebb a mosógép hőfokszabályozóját. A Világgazdaság cikke szerint 57 százalékos energiamegtakarítást eredményez, ha negyven fok helyett harminc fokos vízben mosunk, ráadásul így a ruhák élettartama is nő, illetve színük is lassabban kopik majd. Sokak szerint − átlagos használat mellett − elegendő lehet, ha csak a törölközőket, ágyneműt, konyharuhát mossuk ennél magasabb hőfokon.
A régi masinák általában több energiát fogyasztanak, míg az újak több takarékos megoldást is kínálnak. Persze sem a környezetnek, sem a pénztárcánknak nem feltétlenül használ, ha kidobjuk a tökéletesen működő mosógépünket azért, hogy egy modernebbet vásároljunk. Ha viszont új gép beszerzésére kerül sor, figyeljünk az eszköz energiafogyasztására! Az osztályok A-tól G-ig terjednek, ahol az A a legjobb, míg a G a legrosszabb kategória. Válasszunk minél magasabb besorolású modellt, mivel az gazdaságosabban működik, ezáltal a környezetet is kíméli és a közüzemi számláink összegéből is lefaraghat.
Bármilyen mosógépünk is van, vélhetőleg több programmal rendelkezik. Olvassuk el, melyik program milyen hosszú, mennyi vizet és mennyi áramot használ. Sok eszközön található eco program, ami kevesebb vizet fogyaszt, ám jellemzően sok ideig fut – mérlegeljünk, nekünk mi számít inkább.
Növelheti a villanyszámlát, ha a centrifuga legmagasabb fokozatát használjuk. Válasszunk inkább alacsonyabb, 800-as vagy 600-as fordulatszámú sebességet. Ezzel nemcsak csökkentjük az áramfogyasztást, de a ruhákat is megóvhatjuk a gyűrődéstől – hívja fel figyelmünket a Ripost.
Ha a mosnivalót előkezeljük, például a foltokat bedörzsöljük mosószappannal, vagy a fehér textileket beáztatjuk néhány órára, előmosás nélkül, rövidebb programon is tisztára moshatjuk ruháinkat.
Azt hihetnénk, ha sok mosószert teszünk a gépbe, még tisztábbak lesznek a ruhák, de ez nem igaz. Ez is csak egy azon kilenc mosási hiba közül, amelyet sokan elkövetnek. A felesleges mosószer lerakódhat a gép belsejében, így az egyre kevésbé működik hatékonyan. Inkább mérjük ki pontosan, mennyi kell a mosószerből – így tovább tart a megvásárolt szer, és a gépünk is biztonságban lesz.
A szennyezett mosógép több vizet és energiát fogyaszt, ezért időnként célszerű megtisztítani a mosógép belsejét. Mossuk át a kiszedhető alkatrészeket – például a mosószeradagolót –, tisztítsuk meg a gumikarikát, töröljük át ecetes ronggyal az ajtót és a dobot, majd indítsuk el üresen a gépet a legmagasabb hőfokon. Így tiszta lesz a gépünk, és egy mosásért cserébe hosszú ideig szebben dolgozik majd – mi pedig sokat spórolhatunk, ha megfogadjuk a fenti javaslatokat, vagy ezeket a további tippeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.