Az első és legfontosabb lépés: cseréljük le a hagyományos izzókat energiatakarékos és hosszabb élettartamú LED lámpákra, különösen a lakás olyan helyiségeiben, ahol naponta 1,5-2 óránál többet világítunk. Ez persze anyagilag igen komoly beruházás lehet, ezért érdemes inkább fokozatosan, helyiségről helyiségre haladva lecserélni az izzókat.
A túlvilágítás is sokba kerül. Nagyobb helyiségekhez nagyobb teljesítményű izzó kellhet, ugyanakkor a szoba funkciója is meghatározza, mennyi fényre van valójában szükség. Például a hálószobában, előszobában kevesebb fény is elég lehet, mint a konyhában, a nappaliban vagy a dolgozószobában.
Felesleges egész éjjel égve hagyni a lámpákat a folyosón, amikor alacsonyabb, 5-10 százalékos fényerő is elegendő lenne. Megoldás lehet egy olyan lámpa, amelynek fényereje szabályozható.
Ha azt tapasztaljuk, hogy bizonyos helyiségekben mindig csökkentett fényerővel használjuk a lámpákat, érdemes kisebb teljesítményűekre cserélni ezeket.
A sötét padló, fal és függöny elnyeli a fényt, ezért inkább világosabb színeket válasszunk. Ezen kívül, amikor csak lehet, nyissuk ki az ablakokat vagy húzzuk el a függönyöket, hogy a természetes napfény bejusson a helyiségbe.
Néhány égőnek kifejezetten káros a gyakori kapcsolgatás. A hagyományos körtéket 5, a kompakt és neonfénycsöveket pedig 15 percnél rövidebb időre ne kapcsoljuk le, mivel ezzel csökkenthetjük az izzók élettartamát, és növelhetjük az energiafogyasztást.
Ha véletlenül égve hagytuk a konyhai világítást, az okos vezérléssel távolról, akár mobilról vagy táblagépről is lekapcsolhatjuk, ezzel csökkentve az energiafogyasztást.
A gyakran használt helyiségekben érdemes több kisebb fényforrást elhelyezni az egész tér megvilágításához, például olvasáshoz vagy hangulatvilágításhoz. Mindig csak azokat kapcsoljuk fel, amelyekre éppen szükség van ahelyett, hogy az összeset felkapcsolnánk.
Ha egy szoba megvilágításához több lámpára van szükség, gondoskodjunk külön villanykapcsolókról, így célzottan szabályozhatjuk a világítást. Elhelyezhetjük a kapcsolókat minden ajtó mellett, így amikor elhagyjuk a helyiséget, könnyen le tudjuk kapcsolni a világítást.
Ha poros az izzó, vagy piszkos a lámpaernyő, máris a felére csökken a fényerő. Ahelyett, hogy újat vásárolnánk, időről időre nedves ruhával töröljük le a lámpabúrát és az izzót.
Válasszunk olyan lámpabúrákat, amelyek jobban szórják a fényt a helyiségben, így kevesebb fényforrásra van szükség. A tejszerű üvegbúrán át szépen szóródik a fény, ugyanakkor véd a közvetlen tükröződés ellen.
/Forrás: Fanny magazin/
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.