Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Mákos guba  recept
Mákos guba
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Praktikus

Fényár az otthonunkban – így spóroljunk a világítással!

Télen rövidebbek a nappalok, korábban sötétedik, ezért többet használjuk a lámpákat a lakásban. Mutatunk néhány trükköt, hogyan spórolhatunk a világítással.

Az első és legfontosabb lépés: cseréljük le a hagyományos izzókat energiatakarékos és hosszabb élettartamú LED lámpákra, különösen a lakás olyan helyiségeiben, ahol naponta 1,5-2 óránál többet világítunk. Ez persze anyagilag igen komoly beruházás lehet, ezért érdemes inkább fokozatosan, helyiségről helyiségre haladva lecserélni az izzókat.

Megéri lecserélni a régi izzókat / Fotó: Shutterstock
Megéri lecserélni a régi izzókat / Fotó: Shutterstock

Túllőttünk a célon

A túlvilágítás is sokba kerül. Nagyobb helyiségekhez nagyobb teljesítményű izzó kellhet, ugyanakkor a szoba funkciója is meghatározza, mennyi fényre van valójában szükség. Például a hálószobában, előszobában kevesebb fény is elég lehet, mint a konyhában, a nappaliban vagy a dolgozószobában.

Szabályozzuk az erejét!

Felesleges egész éjjel égve hagyni a lámpákat a folyosón, amikor alacsonyabb, 5-10 százalékos fényerő is elegendő lenne. Megoldás lehet egy olyan lámpa, amelynek fényereje szabályozható.

A kevesebb több!

Ha azt tapasztaljuk, hogy bizonyos helyiségekben mindig csökkentett fényerővel használjuk a lámpákat, érdemes kisebb teljesítményűekre cserélni ezeket.

Engedjük be a világosságot!

A sötét padló, fal és függöny elnyeli a fényt, ezért inkább világosabb színeket válasszunk. Ezen kívül, amikor csak lehet, nyissuk ki az ablakokat vagy húzzuk el a függönyöket, hogy a természetes napfény bejusson a helyiségbe.

Fontos, hogy télen is beengedjük a természetes fényt / Fotó: Shutterstock
Fontos, hogy télen is beengedjük a természetes fényt / Fotó: Shutterstock

Rövidebb az élettartam

Néhány égőnek kifejezetten káros a gyakori kapcsolgatás. A hagyományos körtéket 5, a kompakt és neonfénycsöveket pedig 15 percnél rövidebb időre ne kapcsoljuk le, mivel ezzel csökkenthetjük az izzók élettartamát, és növelhetjük az energiafogyasztást.

Távolról irányítsuk

Ha véletlenül égve hagytuk a konyhai világítást, az okos vezérléssel távolról, akár mobilról vagy táblagépről is lekapcsolhatjuk, ezzel csökkentve az energiafogyasztást.

Amire szükség van

A gyakran használt helyiségekben érdemes több kisebb fényforrást elhelyezni az egész tér megvilágításához, például olvasáshoz vagy hangulatvilágításhoz. Mindig csak azokat kapcsoljuk fel, amelyekre éppen szükség van ahelyett, hogy az összeset felkapcsolnánk.

A nappaliban helyezzünk el több kisebb fényforrást / Fotó: Shutterstock
A nappaliban helyezzünk el több kisebb fényforrást / Fotó: Shutterstock

Csupán egy karnyújtásnyira

Ha egy szoba megvilágításához több lámpára van szükség, gondoskodjunk külön villanykapcsolókról, így célzottan szabályozhatjuk a világítást. Elhelyezhetjük a kapcsolókat minden ajtó mellett, így amikor elhagyjuk a helyiséget, könnyen le tudjuk kapcsolni a világítást.

Ne lepje el a por

Ha poros az izzó, vagy piszkos a lámpaernyő, máris a felére csökken a fényerő. Ahelyett, hogy újat vásárolnánk, időről időre nedves ruhával töröljük le a lámpabúrát és az izzót.

Üvegbúrán keresztül

Válasszunk olyan lámpabúrákat, amelyek jobban szórják a fényt a helyiségben, így kevesebb fényforrásra van szükség. A tejszerű üvegbúrán át szépen szóródik a fény, ugyanakkor véd a közvetlen tükröződés ellen.

/Forrás: Fanny magazin/

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:


Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.