Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Puncstorta  recept
Puncstorta
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Praktikus

Kórház is lehet a vége, ha nem tisztítod meg alaposan ezt a konyhai eszközt

Akár műanyag, akár fa vágódeszkát használunk, annak tisztán tartása mindennél fontosabb, hiszen a hús maradványai hamar bomlásnak indulnak, és így komoly élelmiszerbiztonsági kockázatot jelentenek a háztartásban. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a makulátlan tisztaságú vágófelülethez.

A vágódeszka minden konyha alapdarabja, ám ha nem vigyázunk rá, nem tiszítjuk-kezeljük megfelelő képpen, főleg azt, amelyiken hússal dolgozunk, azzal komoly egészségügyi kockázatnak tesszük ki magunkat.

A vágódeszkákat, főleg nyers hús után alaposan el kell mosni /Fotó: Shutterstock
A vágódeszkákat, főleg nyers hús után alaposan el kell mosni /Fotó: Shutterstock

Egy 2012-es, BBC News-on megjelent kutatás szerint ugyanis, egy átlagos vágódeszkán, körülbelül 200-szor több fekáliabaktérium található mint egy vécéülőkén, és ezek a baktériumok általában nyers hústermékekből származnak. Hogy megóvjuk magunkat az ételmérgezéstől, muszáj tehát minden használat után alaposan megtisztítani a vágófelületet. A Metropol összeszedte a legfontosabb tudnivalókat.

  • Akár műanyag vagy fa deszkát használunk, arra figyeljünk, hogy hússzeletelés után azonnal öblítsük le folyóvíz alatt, ne hagyjuk, hogy rászáradjon.
  • A műanyaggal ellentétben a fa vágódeszkákat nem szabad mosogatógépben tisztítani, mivel a magas hőmérséklet károsíthatja az anyagot. Ráadásul a fa sok vizet szív fel, ami a deszka vetemedését okozhatja, és könnyen bepenészedhet.
  • Ha kézzel mosogatunk, mosogatószeres szivaccsal vagy kefével körkörösen dörzsöljük át a deszka mindkét felületét. Különösen ügyeljünk a bemélyedésekre és élekre, ahová a húsdarabok beleakadhatnak.
  • A makulátlan tisztasághoz a fertőtlenítés is hozzátartozik: egyszerűen dörzsöljük át a deszka felületét egy gerezd citrommal, majd öblítsük le forró vízzel. Mindkettő természetes antibakteriális hatással rendelkezik, és segít eltüntetni a kellemetlen szagokat is.
  • A só kristályai is hatékonyan eltávolítják a szennyeződéseket. Szórjunk minél nagyobb szemű sót a deszkára, majd hagyjuk állni 20 percig. Dörzsöljük át egy kefével, végül öblítsük le alaposan. A sót kombinálhatjuk citromlével vagy ecettel, hogy fokozzuk a tisztító hatást.
Citrommal és sóval érdemes tisztítani a fa vágódeszkákat /Fotó: Shutterstock
Citrommal és sóval érdemes tisztítani a fa vágódeszkákat /Fotó: Shutterstock
  • Ne aggódjunk, ha a páclé estleg foltot hagyott a vágódeszkán. Szórjunk szódabikarbónát a deszkára, majd dörzsöljük át egy durva szivaccsa, és öblítsük le vízzel. A hatást fokozhatjuk, ha nagy szemű sót is keverünk a szódabikarbónához.
  • A vizet felitathatjuk papírtörlővel vagy tiszta konyharuhával, de soha ne tegyük vizesen a szekrénybe, mert a nedvességtől a fa eldeformálódhat és bepenészedhet. Hagyjuk a deszkát levegőn megszáradni, és mindig állítva, ne fektetve szárítsuk. A legjobb, ha felakasztjuk, így mindkét oldala szabadon száradhat.
  • Ha azt szeretnénk, hogy a fa vágódeszkánk hosszú évekig megőrizze jó állapotát, időnként kenjük le ásványi olajjal. Hagyjuk rajta pár órát, hogy az olaj beszívódjon, majd mossuk le.Erre a célre alkalmas lehet a dióbél is.
  • Ha a deszkán sok karcolás van, dörzsöljük át csiszolópapírral, így megelőzhetjük, hogy az ételmaradék megüljön a sérülésekben. A felfrissíett felület ismét kaphat egy olajos bedörzsölést.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.