Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Mákos guba  recept
Mákos guba
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Minestrone recept
Minestrone
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Ahhoz, hogy a veteményesben egészséges zöldségek teremjenek, fontos a palánták minősége. Éppen ezért egyáltalán nem mindegy, hogy milyen szempontokat veszel figyelembe a vásárlás során. De mit tanácsol a szakértő?

„Ma már nagyon jó minőségű, változatos fajtájú palántákat lehet vásárolni, ezért a kiskert-tulajdonosok is bátran vehetnek palántát. Akár ismerősök ajánlása alapján is lehet keresni megbízható kertészetet, és ha bebizonyosodik, hogy erős, egészséges, minőségi palántát kaptunk, legyünk a helyhez hűségesek” – híva fel a figyelmet Sipos József növényorvos.

Próbáljunk meg olyan palántát választani, amely a fajtára jellemző színű, zömök és erős / Fotó: Shutterstock
Próbáljunk meg olyan palántát választani, amely a fajtára jellemző színű, zömök és erős / Fotó: Shutterstock

Fontos a minőség

A vásárlás során nem mindig az olcsóbb a legjobb választás. Bár a minőségi palánták drágábbak lehetnek, a többletkiadás hamar megtérül. Mindig olyan palántát együnk, amely a fajtára jellemző színű, erős, zömök és lehetőleg már edényben előnevelt.

Tökéletes időzítés

A növényházban vagy fóliasátorban előnevelt, 5-8 hetes palántákat mindig a fagyveszély elmúltával, az optimális hőösszeg elérésekor ültessük ki a szabad földbe. Ezzel meghosszabbítjuk a növény vegetációs idejét, és több vagy nagyobb termésre számíthatunk.

Milyen növényeket válasszunk?

Szintén gyakori kérdés, hogy milyen növényeket érdemes palántázással termeszteni. A nagy hőigényű, hosszabb tenyészidejű zöldségeket mindenképpen palántaként ültessük a veteményeskertbe. Ide tartozik például a paradicsom, a paprika, a padlizsán, a zeller, a karalábé, a cukkini, a káposztafélék, az uborka és a dinnye.

Saját fűszerkert

Ha fűszerkertet szeretnénk létrehozni, például rozmaringgal, citromfűvel, bazsalikommal, tárkonnyal, érdemes várni, amíg a fagyveszély elmúlik, majd előnevelt növényekből állítsuk össze az illatos ágyásokat vagy nagyobb fűszernövényes kaspókat. A palánták erősebb gyökérzettel rendelkeznek, a tenyészidőszak le van rövidítve, és jobban ellenállnak a környezeti hatásoknak - írja a Bors.

Ha szálas a palánta...

A szabad gyökerű, azaz szálas palánta jóval olcsóbban állítható elő, mint a cserepes változatok, így az ára is kedvezőbb. Mivel sokkal kisebb helyen elfér, ezért könnyebben szállítható, és gyorsabban ültethető. Hátránya, hogy később terem, ezért azoknak ajánlott, akik nem ragaszkodnak a korai terméshez és az extra minőséghez.

Ha tálcás...

A tápkockás, azaz tálcás zöldségpalánta előnye, hogy viszonylag kevés helyen sok palántát lehet nevelni, ezért ez a legkedveltebb nevelési forma. Legelterjedtebb méretek a 3×3 cm és 4×4 cm-es tápkockák. Ha tömegtermesztés a cél, érdemes ezt választani

Ha cserepes...

A cserepes zöldségpalánta mellett szól, hogy könnyen palántázható, nagyon magas arányban ered meg, és napokkal, sőt akár hetekkel korábban fordul termőre, mint a vele egy időben ültetett szabad gyökerű palánta. Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy a cserepes palánta talaja nedves legyen, és válasszunk egészséges, jó állapotú palántákat, amelyeknek nincsenek sérülései vagy betegség jelei. Nem csak a kertben, de balkonon is kiválóan lehet nevelni. Olyan helyre tegyük, ahol a palánták elegendő napfényt kapnak, ugyanakkor érdemes őket védeni a délutáni erős napsugárzástól.

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.