Kezelt, festett vagy impregnált fát, kerti hulladékot, limlomot, csikket vagy műanyagot soha ne tegyünk a tűzre! A sokáig parázsló, vegyszerekkel kezelt tűzifából, szemétből mérgező anyagok távoznak, amelyeket a zsír felfog, így a pompás pecsenye egészségkárosító vegyszerek tárházává válhat. Használjunk inkább faszenet, gyújtósnak pedig száraz gallyakat. A tűz akkor megfelelő, ha mindenhol körülbelül azonos mértékben izzik a parázs. Ez akár fél órába is beletelhet, de érdemes türelemmel kivárni, mert ha nem parázson, hanem lángon sütünk, a hús külseje megég, a belseje pedig nyers marad. Ha a tűz túl erős lenne, akkor némi hamu rászórásával kicsit lefojtható - ez arra is jó, hogy hosszabb ideig adjon egyenletes hőt.
Bármilyen húst grillezhetünk, de azért érdemes baromfit választanunk, mert ennek a fajta húsnak pár órás pácidő is elegendő, sokféleképpen fűszerezhető és a grillen is hamar és könnyen elkészül.
A baromfihúsokra is általában jellemző, hogy bennük kedvező az aminosavak aránya, ennek következtében nagy a biológiai értékük. Vitamin- és ásványianyag-tartalmuk sem lebecsülendő, viszont zsírban szegények.
A grillezés kihozza az ételek valódi ízét: isteni lesz a roston sült pulyka- vagy csirkemellfilé, és nagyon finom a jól fűszerezett kacsa- és libacomb is, a ropogósra sült csirkeszárnyról nem is beszélve. Nem utolsó sorban: a szárnyasok zsírszegények, így szinte bármennyit lehet fogyasztani belőlük bűntudat nélkül.
Kacsát és libát hagyományosan inkább télen fogyasztunk, pedig nyáron is ízletes fogások, főleg, ha a grillen sülnek. Azt gondolnánk, hogy bonyolult az elkészítésük, pedig éppen ellenkezőleg. Elég megsózni, megborsozni, és 15 perc alatt készre lehet sütni, de nagyon jól állnak a különféle házi pácok is nekik, melyeket kedvünkre variálhatunk.
Pácoláskor a húsokat leginkább üvegtálba tegyük, és néhány óráig vagy akár egy fél napig hagyjuk pihenni. Jobb, ha a páchoz nem adunk sót, mert az kivonja a húsból a vizet. Sózni majd közvetlenül a sütés előtt érdemes.
Fontos, hogy a hússzeletek egyenletes vastagságúak legyenek. Az esetleges inakat és nagyobb zsírereket legalább 4-5 centinként vágjuk át, hogy ne ránthassák össze a húst.
A rostélyt olajozzuk meg, mielőtt a parázs fölé helyeznénk - erre azért van szükség, hogy az étel sütés közben ne ragadjon a rácshoz. Figyeljünk arra is, hogy gyorsan bezáruljanak a hús pórusai, ezért a szeletek egyik oldalát addig süssük, amíg az a hőtől kifehéredik, majd a másik oldalával is tegyük ugyanezt, így kevésbé szárad ki, és megőrzi ízeit. A húsokat soha ne szúrjuk villával, mert kifolyik belőlük a húslé, és kiszáradnak. Az elkészült grillhúsokat szeletelés előtt hagyjuk 10 percig állni. Ez idő alatt a nedvek ismét átjárják és porhanyóssá teszik.
Pulykasaslik
40 dkg pulykahús
1 db pritaminpaprika
1 fej lila hagyma
4 db gomba
1 db kisebb cukkini
só
bors
olívaolaj
1. A pulykahúst nagyobb kockára vágjuk, a lila hagymát és a gombát felnegyedeljük, a cukkinit és a paprikát feldaraboljuk.
2. A zöldségeket megsózzuk, megborsozzuk, és tetszőleges sorrendben a nyársra húzzuk.
3. Olajjal megkenjük, és forró grillen, folyamatosan meg-megforgatva készre sütjük. Zöldsalátával tálaljuk.
Grillezett csirkemell kétféle páccal
40 dkg csirkemellfilé
A tandoori páchoz:
25 dkg natúr joghurt
1 ek olaj
4 dkg friss gyömbér
4 gerezd fokhagyma
1 ek édes-nemes paprika
1 tk őrölt kurkuma
1 tk római kömény
2 tk tengeri só
1/2 tk Cayenne-bors
A mézes-mustáros páchoz:
8 ek mustár
4 ek méz
2 ek olívaolaj
1 tk currypor
1 gerezd fokhagyma
1 db citrom
1/4 tk Cayenne-bors
1. Két tálat készítünk elő, az egyikben összekeverjük a tandoori, a másikban a mézes-mustáros pác összetevőt.
2. A csirkemellfilét nagyobb csíkokra vágjuk, és a csíkok egyik felét a tandooriba, a másik felét a mézes-mustáros pácba rakjuk, majd pár órára a hűtőbe tesszük.
3. A grillsütőt előmelegítjük, majd amikor elérte a megfelelő hőmérsékletet, kisütjük rajta a húsokat. Salátával, joghurtos mártogatóssal és lepénykenyérrel tálaljuk.
Joghurtos pulykamell salátával
8 szelet pulykamell
0,5 dl olaj
A páchoz:
1 dl joghurt
1/2 tk majoranna
1/2 tk lestyán
2 gerezd fokhagyma
tengeri só
frissen őrölt bors
A salátához:
12 dkg vegyes leveles saláta
10 dkg uborka
12 dkg paradicsom
10 dkg színes kaliforniai paprika
2 ek fehérborecet
1/2 ek citromlé
0,5 dl olívaolaj
1. Finomra zúzzuk a fokhagymát. Összekeverjük a pác hozzávalóit, és belefektetjük a kiklopfolt hússzeleteket. Összeforgatjuk, hogy a húst mindenhol bevonja a fűszeres joghurt, és a hűtőbe tesszük legalább egy éjszakára.
2. A salátához összeforgatjuk a megmosott és lecsepegtetett salátaleveleket a felszeletelt uborkával, paradicsommal és paprikával. Összekeverjük az olajat a citromlével és az ecettel, majd megsózzuk és megborsozzuk, és félretesszük.
3. A grillrácsot vékonyan megkenjük olajjal. A forró parázs felett megsütjük a hús mindkét oldalát 2-2 percig. Összekeverjük a salátát az öntettel, és a hússal tálaljuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.