A jellegzetes, nagy lyukakkal bíró félkemény sajt, az emmentáli számít a legöregebb és legtekintélyesebb svájci sajtnak, amit eredetileg a berni kantonban található Emmen-völgyében kezdték el készíteni, vélhetően a XII. század környékén.
Mogyorós, vajas, jellegzetes ízének, krémességének és remek állagának köszönhetően nagyon kedvelt nem csak a sajttálak összetevőjeként, hanem alapanyagként is. Jól olvad, de nem folyik, így kitűnően alkalmazható csőben sült ételekhez, krémlevesekhez, szendvicsekhez, melegszendvicsekhez.
A sajtból egészen a XIX. századig viszonylag kis – saját fogyasztásra elég – mennyiséget készítettek, az első sajtfeldolgozó üzemet 1815-ben nyitották meg, s ennek köszönhetően az addig csupán Emmen-völgyére jellemző sajt egész észak-, észak-nyugat Svájcban elterjedt.
Az igazi emmentáli sajthoz használt tejben érződik a hegyi füvek, a közel 120 féle gyógynövény illata, íze. Épp ezért az ilyen sajt készítéséhez nem szabad másféle takarmányon tartott állatok tejét hozzáadni, csupán azokét a tehenekét, akik a nyári szabadságukat a svájci hegyek között töltötték.
A sajt készítéséhez a friss tejet leszűrik, tartályokba öntik, majd 31 fokra felmelegítik, beoltják. Az alvadékot összevágják, majd a tejsavót leengedik. A maradékot lassan kevergetve másfél órát pihentetik, s 53 fokra melegítik. Végül kendővel bélelt formákba öntik az alvadékot. A formába tett sajtot 20 órán át préselik, majd sós fürdőbe helyezik. Ezután nagyjából egy évet érlelik, ezalatt a sajtot hetente háromszor forgatják és sós vízzel mossák.
A sajtokban lévő emblematikus lukak az érési folyamat idején alakulnak ki. Az eleinte 13 fokon pihentetett sajtokat bizonyos idő letelte után egy 22 fokos helyiségbe teszik, s a melegebb hatására a sajtban gázok szabadulnak fel, amik azonban csapdába esnek, mivel a sajt kérge megakadályozza, hogy elszökjenek, így a sajt anyagában alakítanak ki lyukakat.
Az emmentálinak több fajtája létezik. A klasszikus, eredeti emmentálit legalább négy hónapig kell érlelni. A négy és nyolc hónap között érlelt emmentálik egy csoportba sorolhatók. Vannak bizonyos, erősebb ízzel bíró példányok, amik kiválasztása a négy hónapos pihenőidő alatt történik. Ezeket a legszebb hengereket további nyolc hónapig érlelik, így érve el a kívánt karakteres ízt. A harmadik kategória az úgynevezett Des Grottes. Ezeket a sajtokat javarészt egy 94%-os páratartalommal bíró barlangban érlelik, ahol a párával kioldódó ásványi anyagokat magukba szívhatják. Lágyabb kérgű, de igen aromás sajtok.
Az emmentáli nem eredetvédett, bárhol állíthatnak elő ilyen típusú sajtokat. Ellenben létezik úgynevezett svájci emmentáli, ami biztosan a megszokott, évszázados, magas minőséget hordozza.
10 dkg emmentáli sajt fedezi a napi kalcium szükségletünket, emellett jelentős mennyiségű foszfort, D-vitamint, fehérjét és tejzsírt is tartalmaz.
Az emmentáli felhasználása igen sokrétű. Kellemes, krémes ízének, jó állagának köszönhetően remek alapanyag. Levesekhez betétként adható, a svájciaknál oly kedvelt fondü sajtválogatásához is adható.
Jól illik a melegszendvicsekbe, hamburgerekbe, de adhatjuk egyben sütött vagy grillezett ételekhez, s magában fogyasztva is igen finom. Mivel ízében ott rejlik a mogyoró, s sokszor gyümölcsös ízeket is fel lehet benne fedezni, ezért érdemes a sajttálon különféle csonthéjasokkal és gyümölccsel kínálni mellé. Akkor élvezhetjük legjobban az ízét, ha szobahőmérsékleten fogyasztjuk.
Egyben sült ham and eggs
Hozzávalók 4 személynek:
4 szelet érlelt sonka
4 tojás
6-8 koktélparadicsom
2 szál újhagyma
4 szelet emmentáli
rozmaring
só
Elkészítés: A kis sütésálló tálakat (pl. szuflétálakat) kikenem, majd belefektetem a sonkát, ráhelyezem a sajtot, a félbevágott paradicsomokat belehelyezem, rozmaringgal, felmetélt hagymával megszórom. Végezetül ráütöm a tojást, finoman megsózom, majd a sonka kilógó felével betakargatom.
200 fokra előmelegített sütőben addig sütöm, amíg a tojás a látható felületen teljesen "kifehéredik".
Rizottós sütőtökkrémleves
Hozzávalók:
1 kisebb sütőtök
1/2 csésze rizottónak való apró, kerekszemű rizs
1,5 dl fehérbor
1,5 l húsleves
1 közepes vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
olívaolaj
2 marék reszelt emmentáli sajt
3 evőkanál tejföl
só
Elkészítés: A tököt megfelezem, kimagozom, sütőben - fólia alatt - puhára sütöm. Közben egy fazékban olajat hevítek és megdinsztelem az apróra vágott hagymát. Amikor már majdnem jó a hagyma, hozzáadom a szintén apróra vágott fokhagymát is, és kissé megfuttatom. A fél bögre rizst kifehérítem az olajon, majd felöntöm a borral és az alaplével, puhára főzöm.
Amikor kész a tök, kikaparom a héjából és hozzáadom a leveshez. Botmixerrel összeegyengetem. Tejföllel, sajttal krémesítem, sózom.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.