Mákos guba  recept
Mákos guba
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
A bryndza ugyan nem magyar eredetű, mégis szervesen kapcsolódik a magyar konyhához. A vele készített körözött, a sztrapacska és a juhtúrós pogácsa mind kedvelt fogása a magyar konyhának, és elképzelhetetlen jó minőségű, ízes juhtúró nélkül.

A szlovákok kapcsolata a juhtúróval közel 600 éves múltra tekint vissza. A román pásztoroktól átvett módszerek alapján, a juhoktól nyert tejből a szlovákok először gomolyát, azaz egyfajta sajtot készítettek, majd azt 20 fokon hagyták tovább érlelődni még néhány napig. Ha nagyon kötözködni szeretnénk, akkor ezen a ponton ki is jelenthetjük, hogy a juhtúró nem is túró, hanem inkább egyfajta lágy sajt, amelyet megőrölnek, sós folyadékkal elkevernek, majd ezt a kész, krémes anyagot nevezik bryndzának. De kellő engedékenységgel mégiscsak nevezzük a bryndzát inkább juhtúrónak.

 

Önmagában is ízes a juhtúró, de jól illenek hozzá a zöldfűszerek is
Önmagában is ízes a juhtúró, de jól illenek hozzá a zöldfűszerek is

 

Az oláh pásztorok tartási és legeltetései módszerei nagyjából a XIV. században honosodtak meg a mai Szlovákia északi részén, illetve a mai Lengyelország déli vidékein. Épp ezért mindkét országban kialakultak a juhtúró készítés sajátos módszerei, így jöhetett létre a szlovák és a podhale-i bryndza.

A kétféle túró sokban emlékeztet egymásra, vannak azonban eltérések, például a szlovák túróban az előírás szerint minimum 50 % juhtej kell hogy legyen, a lengyelek változatában - amelyet főleg a tavaszi és nyári időszakban készítenek - minimum 60% juhtej található. Ezen kívül a szlovákok készítenek még úgynevezett Ovčiát is, amely 100 % juhtejből előállított túró.

Az sem véletlen, hogy a podhale-i túrót tavasszal és nyáron készítik, mivel a juhok teje ilyenkor a legízletesebb, s még az egész évben juhtúrót gyártó szlovákok is elismerik, hogy a májusi juhtúró a legfinomabb és a legízletesebb.

Az első bryndzával kapcsolatos feljegyzés 1370-ből származik, Dubrovnikból, a szlovák bryndzáról 1470-ben jelent meg az első írásos dokumentum, a podhale-i túróról pedig 1527-ben írtak először. Mindettől függetlenül a ma bryndzaként ismert túró valószínűleg csak a XVII. században nyerte el a ma ismert formáját, s a XVIII. században gombamód szaporodó juhtúró készítő manufaktúrának köszönhetően terjedt el a környező országokban.

 

A tavaszi fű a legfinomabb, így juhtúróból is a tavaszi az igazi
A tavaszi fű a legfinomabb, így juhtúróból is a tavaszi az igazi

 

A gomolyából készített juhtúró messze földön híressé vált, olyannyira, hogy a Monarchia idejében a mai Magyarország, Ausztria, Csehország és Németország területére is nagyobb mennyiséget szállítottak a híres, liptói sajtnak nevezett juhtúróból.

A juhtúrót a magyar konyha leggyakrabban a sokak által kedvelt körözötthöz használja fel. Van, aki teljes egészében juhtúróból készíti, van, aki fele tehéntúró, fele juhtúró arányra esküszik. Mivel a juhtúró meglehetősen sós, ezért bármilyen vele készített étel esetében visszafogottan sózzunk, és készítés közben minden esetben kóstoljuk meg az ételt. A körözöttön kívül más krémekhez, pástétomokhoz is adhatjuk a juhtúrót, sűrű állagával és jellegzetes ízével nagyon jó kiegészítője lehet sokféle szendvicskrémnek, hidegtálra való készítményeknek.

Ha szeretnénk lágyítani az ízén, akkor vagy egy kis tejföllel, vagy tejszínnel, esetleg vajjal elkeverhetjük, illetve a körözöttnél bevált módszert is alkalmazhatjuk, azaz a juhtúrót egy kis tehéntúróval lazíthatjuk.

 

A juhtúróval vagy körözöttel töltött paprika mutatós előétel vagy finom vacsora is lehet
A juhtúróval vagy körözöttel töltött paprika mutatós előétel vagy finom vacsora is lehet

 

A juhtúrót azonban nem csak szendvicskrémekhez használhatjuk fel, hanem különféle töltelékeket is készíthetünk belőle. Zsírosságának köszönhetően érdemes juhtúrós töltelékkel gazdagítani a szárazabb húsokat és a különféle zöldségeket. Nagyon jó párost alkot a juhtúró a gombával, de érdemes kipróbálni más zöldségekkel is. Az is jó megoldás, ha a juhtúrót töltés helyett tepsiben rétegezve, csőben sütjük különféle húsokkal, zöldségekkel. Leveles vagy omlós tészta felhasználásával készíthetünk juhsajtos quiche-t, pitéket, réteseket, tortácskákat is. A juhsajthoz nagyon jól passzol a spenót, javasolt kipróbálni a különféle spenótos-juhtúrós fogásokat.

 

Juhtúróval töltött gombafejek, egyszerű és finom fogás
Juhtúróval töltött gombafejek, egyszerű és finom fogás

 

A juhtúró másik kedvelt felhasználása, az igazi klasszikus fogás a szlovák bryndzové halusky, ami nálunk juhtúrós sztrapacska néven ismert. A sztrapacskánál a kifőtt, krumplis nokedlit keverik össze a juhtúróval, ami tökéletesen bevonja a meleg tésztát. Ehhez az ételhez némi szalonnapörcöt szokás kínálni.

Másik, szintén szlovák étel a bryndzové pirohy, amely juhtúrós tésztabatyukat jelent, amelyeket vízben kifőzünk, majd szalonnából kisütött zsírral finoman meglocsolva kínálunk. A krumplis tészta és gyúrt tészta mellett a kukoricadarából készített puliszkához is nagyon jól illik a juhtúró, arra azonban vigyázzunk, hogy ez az étel – a benne lévő alapanyagoknak hála – több mint laktató.

 

A juhtúrós sztrapcska pirított szalonnával az igazi
A juhtúrós sztrapcska pirított szalonnával az igazi

 

A juhtúró nem csak töltelékként kerülhet a különféle tésztákba, hanem magába a tészta alapanyagai közé is betehetjük. A juhtúróval készített kelt tészta – például juhtúrós pogácsa - jó textúrájú lesz, kifejezetten rugalmas, könnyen alakítható, ezen kívül a túró jól meghatározza az ízét, és zsírosságának köszönhetően a tészta tovább friss marad, nem szárad ki.

A juhtúró szinte bármivel ízesíthető. Sósságának köszönhetően a juhtúrós ételeket mindig nagy körültekintéssel fűszerezzük, sózzuk. Ha nincs konkrét recept a kezünkben, akkor érdemes a juhtúrót friss kaporral vagy fokhagymával ízesíteni, de friss metélőhagymával is nagyon kellemes.

 

Kenyérlángoson is nagyon finom a juhtúró
Kenyérlángoson is nagyon finom a juhtúró

 

Kapros-juhtúros apró kenyérkék

Hozzávalók:
50 dkg finomliszt
½ csomag szárított élesztő (4g) élesztő
2 teáskanál só
15 dkg bryndza
2 kávéskanál kapor
2,5 dl langyos víz
2 egész tojás

Elkészítés: A lisztet egy nagyobb tálba kimérem, majd hozzáadom az élesztőt, a sót, az apróra vágott friss kaprot. Rámérem a túrót, majd egy pohárba felütöm a tojásokat, elkeverem a kellő mennyiségű langyos vízzel, és a liszthez öntöm. Kézzel vagy robotgéppel alaposan összedolgozom, és a kész tésztát egy konyharuhával lefedem. A tálat meleg helyre teszem, és a tésztát nagyjából 1 órát hagyom kelni. 
Miután megkelt a tészta, kiszedem, finoman kinyújtom, nagyobb pogácsaszaggatóval porciózom. Sütőpapíros tepsire fektetem a tésztákat, majd 20 percet hagyom kelni a tepsin. A sütőt 180 fokra előmelegítem, a tészták tetejét habart tojással megkenem, és nagyjából fél óra alatt színesre sütöm.

 

Zöldfűszerekkel, fokhagymával, tejföllel elkeverve tökéletes szendvicskrém készíthető juhtúróból
Zöldfűszerekkel, fokhagymával, tejföllel elkeverve tökéletes szendvicskrém készíthető juhtúróból

 

Bryndzové haluski

Hozzávalók: 
80 dkg krumpli
45 dkg finomliszt
1 tojás
2 evőkanál sült zsír
30 dkg házi juhtúró
2 gerezd fokhagyma
3 ujjnyi zsírszalonna

Elkészítés: A lisztet egy tálba kimérem, hozzáadom a tojást, a zsírt, majd a krumplit meghámozom, és kislyuku reszelőn lereszelem. Hogy ne barnuljon meg, folyamatosan belekeverem a lisztbe. Mikor összeállt a tészta, nagyjából 20 percet hagyom pihenni.
Eközben felkockázom a szalonnát, és közepes lángon kipirítom belőle a zsírt. A zsír nagyját elteszem a hűtőbe, egy keveset a serpenyőben hagyok. A serpenyő alatt takarékon hagyom a lángot, és 2 fokhagymagerezdet belenyomok.
Vizet forralok, sót teszek bele. A tésztát nokedliszaggatóval beleszaggatom a vízbe (kicsit tovább kell főzni, mint a nokedlit, a nyers krumpli miatt), majd a kifőtt tésztát a serpenyőbe szedem. 
Amikor az összes kifőtt, ráteszem a juhtúrót, és alaposan átforgatom. Tejföllel, pörccel a tetején tálalom.

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.