Rakott zöldbab darált hússal
Tojásos nokedli fejes salátával
Finomfőzelék
Klasszikus túrógombóc fahéjas tejföllel
Krémes spenótfőzelék
Kijevi csirkemell rizibizivel
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Körömpörkölt csülökkel
Rigójancsi, ahogy mi szeretjük
Csupacsokis brownie
Klasszikus kuglóf
Kínai szezámmagos csirke
Mákos guba
Klasszikus grízgaluska leves
Dubarry-csirkemell
Tárkonyos csirkeraguleves
Klasszikus stíriai metélt
Sárgaborsóleves füstölt hússal
A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Bocsánat a címadásért, de a szavakat legalább akkora élvezettel kavarom, mint a fövő ételt, jelen esetben a paradicsomlevest. Amelyet illetően amúgy nekem a következő recept jelenti a csúcsot – mássza meg velem Ön is, na nem a Jungfraut, hanem a (Paradi)csomolungmát!

Azonnal bekaplak!
Azonnal bekaplak!

Noha az igazi paradicsomleves állítólag friss paradicsomból készül, engem nem visz rá a lélek, hogy a kertünkben termő „szerelemalmát” odavessem a forró víznek, amikor azt egy az egyben elfogyaszthatom. Hiszen alig győzöm kivárni, hogy a sárga virágokból előbb zöld golyócskák, majd napérlelte piros – vagy sárga, rózsaszín, netán épp lila – gyümölcsök legyenek. Mivel nem használok sem fóliát, sem érésgyorsítót, legkorábban július közepén kóstolhatom meg a március idusán elvetett magból kikelt, áprilisi szeszélyben palántázott, s a fagyok elmúltával kiültetett növény termését. Dehogy fogok ezek után levest csinálni belőle!

Maradjatok, mohikánok!

Maradt azonban szerencsére egy-két konzervüzem hazánkban, ahol kiváló minőségű sűrített paradicsom készül – tudják, az a fajta, amiben megáll a kanál. Ezek kitűnően alkalmasak levesnek (is), egy jó recept pedig csak fokozza az élményt.

Persze azért ne gondoljanak semmi rendkívülire – hacsak a reszelt hagymát, mint hozzávalót nem tartják annak –, gondoljanak viszont egy sűrű, sötétpiros paradicsomlevesre, melyet alig háromnegyed óra múlva már kanalazhatnak is. Kérdés persze, hogy ehhez mi kell a kredencből...?

Azonnal megfőzlek!
Azonnal megfőzlek!

– egy min. 2,5 literes fazék fedővel
– citromreszelő
– kislábos a rántásnak
– fakanalak

...és mi kell a konyhából?

– egy üveg (360 grammos) Kecskeméti vagy Aranyfácán sűrített paradicsom
– 1,8 liter víz
– egy nagyobb vöröshagyma
– 4 gerezd fokhagyma
– étolaj
– ízlés szerint só és kristálycukor
– szűk teáskanálnyi őrölt pirospaprika
– 2+1 jó teáskanálnyi szárított, morzsolt bazsalikom
– 1+1 csapott teáskanálnyi szárított rozmaring
– fél teáskanál őrölt fehérbors
– egy kis csokor apróra vágott petruska
– a rántáshoz (rétes)liszt és étolaj
– levesbetétnek kiskocka-, rizsszem- vagy betűtészta

Hogy lesz ebből paradicsomolungma?

Kislábos: benne rántás és fakanál
Kislábos: benne rántás és fakanál

Bemelegítésképpen a reszelő kis lyukú tábláján külön-külön lereszeljük a vörös- és a fokhagymát. Ezután a fazékban felforrósítunk annyi étolajat, amennyi vékony réteget képez az alján, majd gyakran kevergetve szép sárgára pirítjuk benne a vöröshagymát. Aztán beledobjuk a reszelt fokhagymát is, és további kb. fél percig együtt pirítjuk őket, aztán lehúzzuk a tűzről. Beleszórjuk a pirospaprikát, színes pépet keverünk belőle, majd mintegy 2 evőkanálnyit az üvegben hagyva beleöntjük a sűrített paradicsomot is. Ezt követően 1,8 liter hideg vízzel felengedjük, természetesen ismét megkavarjuk, majd lefedve, élénk tűzön főzni kezdjük.

Pihenésképpen elkészítjük a rántást (én előtte iszom egy fröccsöt is, de nem muszáj utánozni). Kislábosban kellő mennyiségű olajat melegítünk, majd 3-4 evőkanálnyi (rétes)lisztet szórunk bele, s gyakran kevergetve világos zsemlehéj színűre pirítjuk. Ezután a szokásos módon, hideg vízzel felengedjük, majd félretesszük.

Bögre: benne rizsszemek tésztából
Bögre: benne rizsszemek tésztából

A lassan forrósodni kezdő paradicsomleves-előzményt ízlés szerint sózzuk és kristálycukrozzuk, majd amikor forrni kezd, takarékra vesszük a lángot, és beleszórjuk a petruskát, a fehérborsot és a bazsalikom-rozmaring duó kezdő adagját (lásd a hozzávalóknál). Ezután besűrítjük a rántással, lefedjük a fazekat, és mini lángon fertályórát (kb. 15 percig) főzzük.

Addig kimérjük a levestésztát – kb. 3–7 evőkanálnyit, attól függően, milyen sűrűn szeretjük –, és megöntözzük a verandán a paradicsompalántákat. :) Ha letelt a negyedóra, beleszórjuk a tésztát a levesbe, és ugyanígy teszünk a bazsalikom-rozmaring adag második részével is. Ha kell még bele cukor, netán só, most pótolhatjuk. Gyakran kevergessük, mert a tészta hajlamos a fazék aljára tapadni.

Tiszta paradicsomolungma – nekem elhihetik :)
Tiszta paradicsomolungma – nekem elhihetik :)

A tészta megfövésével elkészült a leves. Illatos, finom és tápláló, ráadásul igen egyszerűen elkészíthető. A zöldségleves mellett ez az aktuális kedvencünk, de a paradicsomolungma sokkal hamarabb megvan, tipikus „gyors leves” – ám ízei a nemes vidéki konyhát idézik.

Egy igazi kerti óriás lugasparadicsom
Egy igazi kerti óriás lugasparadicsom



Na ilyesféle angyalbögyörőt terem az egyik erkélypari :)
Na ilyesféle angyalbögyörőt terem az egyik erkélypari :)


Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.